Érettségije sincs Sas Józsefnek?

Sas Józsefet úgy nevezte ki a fővárosi vezetés újabb három évre a Mikroszkóp Színpad élére, hogy nincs felsőfokú végzettsége és nincs minden rendben az érettségi és erkölcsi bizonyítványa körül sem – vélik ellenzéki képviselők. A Mikroszkóp igazgatója ellen adócsalás gyanúja miatt indított nyomozás ráadásul még nem zárult le.

Szilágyi Kata
2005. 02. 01. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár sokan a társulat tagjai közül sem igazán bíztak benne, a hatvanhat éves Sas Józsefet az MSZP-SZDSZ-es vezetésű főváros újabb három évre a Mikroszkóp Színpad első emberévé nevezte ki. A fővárosi ellenzék élesen bírálta a kinevezést, mondván, a jelölt nem rendelkezik megfelelő iskolai végzettséggel. Mint azóta kiderült, Sas Józsefnek nincs diplomája, és gondok vannak érettségi bizonyítványa, illetve erkölcsi bizonyítványa körül is.

Sas Józsefnek nem hamis az érettségi bizonyítványa, mert egyszerűen nincs érettségi bizonyítványa – mondta a Magyar Nemzet Online érdeklődésére Ughy Attila, a Fővárosi Közgyűlés fideszes képviselője. Annyi bizonyos, hogy a direktori pályázathoz csatolt dokumentumokból, az önéletrajzból, a mellékelt fénymásolatokból nem derül ki, hogy lenne érettségije – tette hozzá. Mint mondta, amikor rákérdezett erre, Sas József azt mondta, járt technikumba, és egyébként is, az autodidakta módon megszerzett tudása felér több egyetemmel. Ughy Attila szerint nem eredeti okirat az az igazolás sem, mely szerint Rózsahegyi Kálmán színitanodájának Sas József a növendéke volt.

A hírek szerint a színidirektor iskolai végzettségét egy régi diákigazolvánnyal tanúsította, ám Ughy Attila elmondta, a bemutatott diákigazolvány 1955-ös keltezésű, akkor pedig az igazgatót még Pollatscheknek hívták, a névváltoztatást 1958 áprilisában fogadták el. A névváltoztatásnak az ellenzéki képviselő szerint több oka is volt, mint mondta, Sas József gyorsan ívelő karrierje már akkor sem számított szokványosnak. Ughy Attila úgy véli, a művészi álnévvel addig semmi gond nincs, amíg nem a végzettséget bizonyító iratokhoz csatolnak álnévre szóló diákigazolványt. A színészethez egyébként is elsősorban tehetség kell – jegyezte meg a politikus. Hozzátette: ha Sas József kiváló kabarészínész lenne, és a Mikroszkóp Színpad művészeti vezetője, akkor nem elleneznék mindezt ennyire, ő azonban az intézmény egyszemélyi felelőse. A Mikroszkóp Színpad a fővárosi vezetéstől közel 120 millió forintos támogatást kap évente, ami azért meglepő, mert ilyen dotációban a Radnóti vagy az Új Színház részesül, ahol valóban komoly művészi tevékenység folyik. Emellett Sas József a Mikroszkópon bemutatott egyéb produkciókért szerzői honoráriumokat is felvesz, tavaly ilyen módon több millió forinthoz jutott – mutatott rá a képviselő.

Ughy Attila véleménye szerint a közpénzeknek ilyen mértékű átcsoportosításánál egy igazgatónak tudnia kell bizonyítani végzettségét. A fővárosnak egyébként nincs olyan teátruma, amely vezetőjének ne lenne diplomája, nemhogy érettségije. A fideszes képviselő felettébb gyanúsnak nevezte Sas erkölcsi bizonyítványát is, amelyet nem is mutattak meg a Fővárosi Közgyűlésnek, Schiffer János főpolgármester-helyettestől úgy kellett elkérni.

Mint arról a Magyar Nemzet Online korábban beszámolt, Körmendy Ferenc (SZDSZ), a kulturális bizottság elnöke az üggyel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a Mikroszkóp Színpad közhasznú társaság formájában működik, vezetőjével szemben nincs olyan elvárás, hogy felsőfokú végzettsége legyen. Mint mondta, a végzettség nem volt elengedhetetlen feltétele a pályázatnak.

Mindemellett a Mikroszkóp Színpad igazgatójával szemben, négyrendbeli adócsalás és okirathamisítás miatt indult büntetőeljárás még nem zárult le. A nyomozás adatai szerint Sas József a Mikroszkóp Színpadot működtető kht. nevében 1998 és 2001 között fiktív szerződést kötött egy ismerőse vállalkozásával arról, hogy a társaság átveszi Sas művészi tevékenységével kapcsolatos jogokat. A jogokat átvállaló gazdasági társaság ugyanakkor megbízta Sas Józsefet, hogy a későbbiekben ő képviselje a céget. A rendőrségi anyag szerint a vállalkozás a tévétársaságoktól és más szervezetektől befolyó bevételt fiktív számlákkal kompenzálta, melyekért a cégvezető tíz százalék körüli jutalékot kaphatott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.