A felsőoktatás feladatfinanszírozási jogcímeit felül kell vizsgálni – közölte Bihary Zsigmond, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója a szervezet ellenőrzését ismertető szerdai budapesti tájékoztatón.
A felsőoktatás feladatfinanszírozása a vizsgált 2000-2003-as időszakban 31 százalékkal, 7,6 milliárd forintról 5,3 milliárd forintra csökkent – állapította meg az ÁSZ.
A szervezet helyszíni ellenőrzése az Oktatási Minisztérium irányító-szabályozó tevékenységére 14 állami, 6 egyházi és 2 alapítványi felsőoktatási intézményre, öt egyéb szervezetre terjedt ki. A jelentés szerint az oktatáspolitikai feladatok változásával összefüggésben a csökkenő összegű támogatás intézményenkénti felhasználása szétaprózott volt.
Bihary Zsigmond szerint az intézmények részéről erőteljes a nyomás, amíg a támogatáshoz nem jutnak hozzá, ezt követően azonban szerények a törekvések az eredmények, hatások mérésére. Az ellenőrzés során kiderült: az intézmények a támogatási összegek felhasználásával kitűzött oktatás-képzési célokat csak részben tudták megvalósítani. Különösen a szakmai könyvek, folyóiratok beszerzésének támogatása nem elégítette ki az intézményi igényeket. Integrált célokra kevés összeg állt rendelkezésre, így a támogatások hatása alig volt értékelhető.
Az egyházi intézmények utóellenőrzése során megállapították, hogy a vizsgált intézmények – az ÁSZ korábbi javaslata alapján – megfelelő gazdálkodási rendet és belső ellenőrzési rendszert alakítottak ki, biztosították az állami támogatás elkülönített nyilvántartását, felhasználásának nyomon követését.
Kritikaként említette, hogy a felsőoktatási és a költségvetési törvény végrehajtási kormányrendeletei nem következetesek, ugyanakkor pozitívumnak tartotta a források cél szerinti felhasználását, tehát azzal nem volt probléma, hogy a rendelkezésre álló pénzösszegeket másra költötték volna, mint amire szánták.
teletext.hu
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
