FVM-javaslat a megállapodásra

MEGÁLLAPODÁS (FVM Tervezet) 2005. február 27. 15.00

MNO
2005. 02. 28. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány nevében Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, valamint a gazdademonstrációt kezdeményező szervezetek képviseletében Jakab István között az agrártermelők helyzetének javítására

A kormány nevében a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban miniszter), valamint a gazdademonstrációt kezdeményező szervezetek (továbbiakban demonstráló szervezetek) képviseletében a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke


  • tiszteletben tartva a társadalmi konfliktusok békés megoldásának elvét,

  • elfogadva Magyarország európai uniós tagságából, és a Közös Agrárpolitika végrehajtásából adódó szabályozási kötelezettségeket és korlátokat,

  • a magyar agrárgazdaság és a magyar vidék jövőjéért kölcsönösen viselt felelősséget vállalva,


az alábbiakban állapodtak meg:

  1. Mindkét fél vállalja, hogy a nyilvánosságot jelen megállapodás szövegének és szellemének megfelelően tájékoztatja.


  2. A Felek a tárgyalás eredményeként elfogadják a 2004. február 25-én aláírt megállapodás teljesítését.


  3. A miniszter garanciát vállal arra, hogy

    • a 2005. évi SAPS rendeletet 2005. március 15-éig kihirdeti;

    • a 2005. évi területalapú támogatási kérelem benyújtási határidejét követő 30 napon belül az MVH igazolást ad ki a kérelem rögzítéséről;

    • a Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Hivatal (továbbiakban MVH) terhére 2005. évben létszám leépítést, előirányzat átcsoportosítást (forráselvonást) nem hajt végre;

    • a Nemzeti vidékfejlesztési terv (továbbiakban NVT) jogcímeire eddig befogadott kérelmeket az MVH 2005. május 31-ig elbírálja;

    • a 2007-2013-as tervezési időszakra vonatkozóan a szakmai és civil szervezetekkel egyeztetéseket folytat az életképességi határértékek csökkentésére, és az egyeztetés eredményét a vonatkozó tervekben érvényesíti;

    • a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet a helyi birtokhasznosítási bizottságoknak rendszeres tájékoztatást ad a működéséről és a nemzeti földalapba tartozó vagyon hasznosításáról.


    A „korai nyugdíj” jogcím működéséhez szükséges törvénymódosítási javaslatot a miniszter a törvényalkotási program keretében előterjeszti. A miniszter a vonatkozó rendeletet úgy hirdeti ki, hogy annak végrehajtása 2006. január 1. napjával kezdődjön meg. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (a továbbiakban minisztérium) tájékoztatja a nyilvánosságot, a demonstráló szervezetek pedig a tagságukat a jogcímre vonatkozó rendelkezésekről. A földért életjáradékot program további folytatását a demonstráló szervezetek elfogadják.


  4. A miniszter vállalja, hogy az ágazat területén a beérkezett pályázatokról, kérelmekről, intervenciós felajánlásokról, a feldolgozottság mértékéről, a teljesített kifizetésekről a minisztérium és az MVH honlapján, valamint a Magyar Mezőgazdaság és a Kistermelők Lapja c. folyóiratokban a nyilvánosságot tájékoztatja.


  5. A tárgyaló felek a vidékfejlesztés 2007-2013-as tervidőszakára vonatkozóan a forrás elosztásáról egyeztetnek, közös álláspont kialakítására törekszenek.

    A miniszter vállalja, hogy az NVT forrásainak átcsoportosítására vonatkozóan az Európai Bizottsághoz benyújtott kérelem kapcsán az egyes jogcímek közötti arányok és mértékek végleges kialakítása érdekében a demonstráló szervezetekkel egyeztet.

    A miniszter vállalja, hogy a központosított bevételekből finanszírozott nemzeti támogatásokra vonatkozó rendeletet 2005. március 31-ig kihirdeti.


  6. A miniszter garanciát vállal arra, hogy az MVH a felajánlott és az EU előírásoknak megfelelő raktár kapacitás erejéig az intervenciós felvásárlási szerződéseket megköti.

    A demonstráló szervezetek egyetértőleg veszik tudomásul, hogy a miniszter az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosához írt levelében kezdeményezte a Magyarországra vonatkozó gabona intervenciós időszak kezdetének augusztus 1-jére történő előrehozatalát.


  7. A miniszter előterjesztést tesz az agrárfejlesztési hitelről szóló kormányrendelet módosítására, úgy, hogy az igénylésre jogosultak között a termelők és termelői szervezetek elsőbbségét biztosítja.


  8. A miniszter vállalja, hogy 2005. március 31-ig az NVT agrár környezet-gazdálkodási jogcíménél koncepcionális javaslatot dolgoz ki a degresszivitás bevezetésére, illetve a gazdálkodási rendszerek kifizetési összegeinek arányosítására, ezt követően az érintettekkel egyeztet.


  9. A felek együttműködnek az AVOP-ban – a korszerűtlen ültetvények pótlására, a fajtaváltásra és új telepítésre – nyújtott 45%-os mértékű támogatási lehetőség kihasználásában.


  10. A demonstráló szervezetek egyetértőleg vették tudomásul, hogy az élelmiszer törvény végrehajtási szabályait közösségi rendeletek, illetve a közösségi irányelveknek megfelelően megalkotott nemzeti jogszabályok tartalmazzák. A tagállami hatáskörbe tartozó jogalkotási feladatoknál nincs lemaradás.

    A miniszter vállalja, hogy az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvény módosítására javaslatot dolgoz ki, amely a beszerzési ár alatti értékesítés ellen hatékonyabb fellépést tesz lehetővé, és a javaslatot 2005. június 30-ig egyeztetésre bocsátja. A felek a törvény végrehajtásában együttműködnek, és az érintettek aktív közreműködését kéri.


  11. A miniszter kezdeményezi az önjáró munkagépek forgalomba helyezésével kapcsolatos rendelkezések 2004. évi módosításának hatályon kívül helyezését.


  12. A demonstráló szervezetek egyetértőleg veszik tudomásul, hogy a szövetkezetekkel kapcsolatos feladatok – beleértve az üzletrészek értékesítését is – szervezeti feltételei a minisztériumban továbbra is biztosítottak.


  13. A demonstráló szervezetek vállalják, hogy a mezőgazdaság sajátosságaihoz igazodó hitel- és kamatpolitikára, GAZDABANK létesítésére vonatkozó szakmai koncepciót 2005. március 31-ig eljuttatják a minisztériumba.


  14. A felek egyetértenek abban, hogy az NVT mezőgazdasági területek erdősítése jogcím előirányzat csökkentése nem indokolt.


  15. A demonstráló szervezetek egyetértőleg veszik tudomásul, hogy a minisztérium előkészítette a földkiadó és földrendező bizottságokról szóló 1993. évi II. törvény 15. §-sa alapján az osztatlan közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatos földhivatali eljárás részletes szabályairól szóló kormányrendelet tervezetét, és azt benyújtja a Kormányhoz. A Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi CXXXV. törvény a feladat végrehajtására 1,2 Mrd forint előirányzatot biztosít.


  16. A demonstráló szervezetek egyetértőleg veszik tudomásul, hogy a Kormány benyújtotta az Országgyűléshez az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény módosításáról szóló T/14601. számú törvényjavaslatot, amely megjeleníti a nemzeti kiegészítő támogatást.


  17. A demonstráló szervezetek és a minisztérium az új csődtörvény előkészítése és megalkotása során együttműködnek annak érdekében, hogy a hitelezői igények kielégítésére szolgáló vagyon elvonásának tilalma hatásosabban érvényesüljön az új szabályozásban.


  18. A demonstráló szervezetek tudomásul vették, hogy a miniszter által kiadott provizórikus akkreditáció, valamint az Európai Bizottság által lefolytatott audit lehetőséget nyújt a támogatások kifizetésére.


A miniszter garanciát vállal:

  • arra, hogy a mezőgazdasági parcella azonosító rendszer (MePAR) ortofotó hátterének megújítása 2005-ben elkezdődik;

  • a MePAR böngésző hozzáférhetőségére;

  • az egyszerűsített területalapú támogatások és a vidékfejlesztési támogatások igényléséhez teljesítendő „helyes mezőgazdasági és környezeti állapot”, illetve a „helyes gazdálkodási gyakorlat” feltétel rendszerének meghatározásáról szóló 4/2004. (I. 13.) FVM rendelet módosítására.


A minisztérium megvizsgálja:
  • szőlő- és gyümölcsültetvények esetén a 0,3 hektár legkisebb parcella méretet el nem érő 2004. évi kérelmezés esetére a jogkövetkezmények mellőzésének lehetőségét

  • a földhasználati nyilvántartás további szükségességét.


A demonstráló szervezetek képviselői vállalják, hogy 36 órán belül hazatérnek, és jelen megállapodásban foglalt célokért a 2005-ös költségvetési évben nem szerveznek újabb demonstrációt.
Tekintettel arra, hogy a demonstrálók több ágazatra és problémakörre terjesztették ki követeléseiket a megállapodás rögzített tételek egy csomagnak tekintendők és együttesen kezelendők.

Amennyiben a megállapodó felek valamelyike a megállapodásban foglaltaktól eltér, akkor a megállapodás egésze semmisnek minősül.

A megállapodó felek a fentiek elfogadásával a gazdademonstrációt befejezettnek tekintik.

Budapest, 2005. február 27.










A Magyar Köztársaság kormánya nevében: A demonstráló szervezetek képviseletében:
Dr. Németh Imre Jakab István

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.