Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlap A britek a tv-ben eljátszák Guantanamót címmel tudósít a televíziózás újabb mélypontjáról. Az angol Guantanamo Guide névre keresztelt valóságshow-ban az önkénteseket ketrecbe zárják, és műsornak nevet adó támaszponton megszokott módszerrel kínozzák. A résztvevők közé tartozik három muzulmán és négy fehér fiatal. Az amerikai kihallgatási szakértők 48 óráig kínozták a foglyokat. Magát a műsort február végén sugározzák majd.
A foglyoknak szexuális és vallási megaláztatásokat kellett eltűrniük, nem hagyták őket aludni, valamint hőmérsékleti sokknak is kitették őket. Hét óra után az első játékos önként elhagyta a ketrecet, míg a másikat testének vészes lehűlése miatt kivitték a műsorból. A műsort készítő Channel 4 csatorna nem kívánja megérteni a felháborodást. Dorothy Byrne a híradó vezetője kijelentette: „azt kívántuk megmutatni nézőinknek, hogy milyen módszereket alkalmaznak Guantanamóban. Azt kérdeztük magunktól, hogy vajon a kínzás miként működik, és mit árul el az értékeinkről. A résztvevők kezdettől fogva tudták, hogy mire vállalkoznak.“
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív lapban Oliver Meiler tudósít a trieszti karsztvidéken a Tito-partizánok által legyilkolt olaszok itáliai emléknapjáról. A téma olyan kevéssé feldolgozott, hogy az illetékesek az áldozatok számában sem tudtak mindmáig megegyezni, azok erősen hullámzanak az 5000 és a 15 ezer között. Nagyjából ennyi embert öltek meg, amikor a partizánok bevonultak Triesztbe, és hozzáláttak a környék etnikai megtisztításához. A 45 napos bosszúhadjárat elől – ahol gyakran még élő embereket hajítottak a karsztbarlangokba – mintegy 350 ezer olasz menekült el.
A kezdeményezést a Berlusconi-kormány karolta fel. Tavaly az olasz parlament úgy döntött, hogy ettől kezdve minden év február 10-én megemlékeznek a borzalmakról. A javaslat hajtóerejének a posztfasiszta Alleanza Nazionale számít, hiszen ők tartották erős hazafias pátosszal életben az elmúlt évtizedekben a mészárlás emlékét. Ők továbbra is ápolják a szláv szomszédaikkal szembeni erős ellenszenvüket.
Tito rémtettei évtizedekig tabunak számítottak, semmit sem írtak róla az olasz tankönyvek. Majd a 90-es években, Jugoszlávia szétesésével és az Alleanza Nazionale (AN) felemelkedésével párhuzamosan megkezdődött a téma feldolgozása. Legutóbb az állami televízió mutatott be egy az AN megbízásából ezen napok eseményeiről készült dokumentumdrámát. A szív a kútban című alkotást ugyan az akadémiai elit fanyalgással vett tudomásul – mert nem szólt a fasiszták bűneiről – ugyanakkor a közönség lelkesen fogadta, hiszen több mint 10 millió olasz nézte végig a filmet.
Ez azonban nem elég az Alleanza Nazionalenak, most a „salói srácok” rehabilitálásán dolgoznak. Így nevezik azokat, akik a teljes összeomlásig kitartottak Mussolini salói szociális köztársasága mellett. A szenátusban már beterjesztettek egy olyan törvényjavaslatot, mely a salói srácok érdemeit méltatná és ugyanabban az elismerésben részesítené őket, mint a szövetségesek oldalán harcolókat és a kommunista partizánokat.
9 magyarországi településen magas a csapvíz arzéntartalma