Gyarapodnak az eladósodott képviselők

Nyilvánosságra hozták az országgyűlési képviselők vagyonnyilatkozatait. Hiller István MSZP-elnök megtakarításai több millió forinttal nőttek, Kuncze Gábor, az SZDSZ első embere 131 Mol-részvénnyel és 3 millió forinttal gazdagodott. Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének vagyoni helyzete nem változott, Dávid Ibolya csökkentette tartozásait.

MNO
2005. 02. 01. 14:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés honlapja idén először tette közzé egységesen minden parlamenti képviselő éves vagyonbevallását – a parlament.hu oldalon minden érdeklődő megtekintheti ezeket az egyes képviselő személyes adatai között.

Hiller István, az MSZP elnöke, kulturális miniszter közel 3 millió forinttal lett gazdagabb. A politikus három ingatlan tulajdonosa: négyötöd részben egy 113 négyzetméteres – volt önkormányzati – lakásnak Budapest hatodik kerületében, háromnegyed részben egy 137 négyzetméteres lakásnak Sopronban, és van egy nyaralója is Kővágóörsön – ennek fele az ő tulajdona. Nincs már meg viszont Volkswagen személygépkocsija. (Az autóról, jóval azután, hogy Hiller megvette, kiderült: lopott volt, így vissza kellett adnia eredeti tulajdonosának.) 4,5 millió forintos bankbetétje viszont 7,2 millió forintra növekedett. Pénzintézettel szembeni tartozása, a budapesti lakás „után” 360 ezer forint. Miniszteri fizetése tavaly óta nem változott, idén is 1 millió 106 ezer forint (ebből éves szinten 2,5 millió forintot ajánlott fel egy mozgássérülteket támogató egyesületnek). Vagyonnyilatkozata szerint ugyanakkor pártelnökként nem kap fizetést. Képviselőként 2002-től két mobiltelefont, egy SIM-kártyát, egy kéziszámítógépet és egy laptopot kapott juttatás formájában.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke 131 Mol részvénnyel gazdagodott és további 3 millió forintot spórolt, így a tavalyi 7,4 millió helyett 10,4 milliója van takarékbetétben, de 20 milliós tartozása nem csökkent az elmúlt egy évben. Képviselői fizetése mellé havi 205 ezer forint pártelnöki javadalmazást kap. Autója nincs. Juttatásként mobiltelefont, személygépkocsit és a minden képviselőnek járó laptopot tüntette fel idei vagyonnyilatkozatában. A személygépkocsi juttatás értékeként azt tüntette fel, hogy az változó. A szabaddemokrata politikus egy 400 négyszögöles telken fekvő 90 négyzetméteres balatonakarattyai ház kétharmadának tulajdonosa.

Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének 1 millió forinttal csökkent feleségével közösen megtakarított pénze, miközben bruttó 500 forinttal nőtt pártelnöki fizetése. Továbbra is egy XII. kerületi családi házban (ennek fel az ő tulajdona) él öt gyermekével és feleségével. Az autó is a régi: a 2001-ben vásárolt VW Golf. Folyószámlán 2,5 millió forint (a tavalyi 3,5 millióval szemben) megtakarítása van feleségével közösen, emellett törleszti a 2002-ben felvett 20 milliós lakáshitel fennálló részét. Pártelnöki fizetése tavalyhoz képest bruttó ezer forinttal 662 ezer forintra nőtt és országgyűlési képviselőként a törvényben meghatározott tiszteletdíjat kap. Képviselői juttatásként az Országgyűléstől kapott laptopot szerepel bevallásában.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke a parlament alelnökeként 34 ezer forinttal több fizetést (588 ezer forintot) kap és 1 milliót törlesztett le 15 milliós tartozásából. Továbbra is három ingatlan, két (egy 113 négyzetméteres, és egy 150 négyzetméteres) fővárosi (II. kerületi) lakás, illetve egy Zamárdiban lévő 90 négyzetméteres üdülő résztulajdonosa (50-50 százalék, illetve egyharmad arányban). Vagyonnyilatkozata szerint pártjától továbbra sem kap fizetést. Képviselő notebookot ő is kapott az Országgyűléstől.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tavaly márciusban még sportminiszterként nyilatkozott vagyonáról, majd novemberben miniszterelnökként újra leadott egy nyilatkozatot. Ennek adatai alapján tavaly bruttó 81,4 millió forintot keresett, aminek nagy része a tulajdonában álló Altus Rt. által kifizetett osztalék tette ki (a cég piaci értéke egy korábbi közlemény szerint 3,5 milliárd forint). A kormányfő bevallása szerint csupán egyetlen, pápai, 50 négyzetméteres lakásingatlan tulajdonosa, amelyben édesanyja él. A politikus ugyanakkor egy 400 négyzetméteres házban lakik a II. kerületben, amely a felesége, Dobrev Klára nevén van. Bankban 1,9 millió forintja van, részben feleségével közösen. Nyilatkozata szerint más megtakarítása nincs és autóval sem rendelkezik.

Wekler Ferencnek Budapest III. kerületében van egy lakása, további két révfülöpi, egy mecseknádasi ingatlan résztulajdonosa, illetve összesen 1492,63 aranykorona értékű szántó, legelő, gyep, erdő művelési ágú földterület tulajdonosa. Utóbbi földterületekről nem derül ki, hogy egyedüli vagy résztulajdonos-e a politikus. Bevallása szerint autóval nem rendelkezik, viszont 20 millió forintja van államkötvényben, és 2,5 millió forint névértékű részvény tulajdonosa. Folyószámlán 18 millió forintja, 40 ezer amerikai dollárja és 23 ezer eurója van. Tagi kölcsönként további 73,5 millió forint pénzkövetelést is feltüntetett. Wekler havi 150 ezer forintos jövedelmet kap Mecseknádasd Német Nemzetiségi Kisebbségi Települési Önkormányzattól. A politikusnak három Kft-ben van 95 százalékos vagy annál nagyobb, kettőben pedig 50 százalékos vagy annál nagyobb gazdasági érdekeltsége. Képviselői juttatásként mobiltelefont jelölt meg.

Emlékezetes: a képviselőt nevezte ki a kormányfő nemrég a paksi atomerőmű nukleáris hulladékának elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátására. Decemberben pedig 20 millió forintos állami támogatásban részesült a politikus családjának – Wekler szerint 6,6 százalékos arányban – érdekeltségébe tartozó Gyémántfürt Kft., ami igen nagy port kavart fel azután, hogy nyári sajtóhírek szerint a család érdekeltségébe tartozó cégek korábban csaknem 270 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást kaptak szőlőtelepítésre. A botrány miatt akkor Wekler lemondott parlamenti alelnöki posztjáról.

A pártok képviselőcsoportjainak vezetői közül Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője ugyanabban az V. kerületi 104 négyzetméteres társasházi lakásban lakik, ahol azelőtt. Autója nincs, se egyéb jövedelme (képviselői tiszteletdíján kívül), ahogy tartozása sem. Van viszont egy 1500 dolláros takarékbetétje. Juttatásként két mobiltelefont kapott, és két hordozható számítógépet.

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője továbbra is II. kerületi, 135 négyzetméteres, teraszos lakásában él, és kisebb mértékben növelte megtakarításait, 18 millió forintja van félretéve, és 1000 euró. A képviselői fizetésen kívül nincs jövedelme, s 25 milliós lakáshitel részleteit fizeti. Képviselői juttatásként három éve használ egy személygépkocsit és egy laptopot.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője 2003-ban eladta budapesti lakását, azóta egy balatonföldvári 156 négyzetméteres házban lakik, amihez 360 négyzetméteres telek tartozik – ezeknek 50 százalékos tulajdonosa. Van egy vitorlás hajója, autója viszont nincs. Nem rendelkezik semmilyen formájú megtakarítással, és képviselői keresetén kívül nincsen más jövedelme. Juttatásként a szokásos mobiltelefonon és laptopon kívül egy 5 millió 700 ezer forint értékű, Skoda Superb 19 TDI típusú gépkocsit kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.