Gyurcsány megbánta Orbánt sértő kijelentését

„Túlságosan is kemény megjegyzésként” emlegette saját, Orbán Viktorra vonatkozó kijelentését a kormányfő. Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádiónak adott interjújában kiállt a szocialisták által többször módosított ügynöktörvény-javaslat mellett. A politikus megértően nyilatkozott a szomszédos országok magyar autonómia-törekvéseinek elutasítása kapcsán.

MNO
2005. 02. 08. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerencsétlennek érzi Orbán Viktorra vonatkozó kijelentését Gyurcsány Ferenc – derült ki a miniszterelnök heti nyilatkozatából, melyet a Magyar Rádiónak adott. Ez a kijelentés ugyanis azt a látszatot kelti, hogy nem tűri a kormányzat kritikáját – tette hozzá a kormányfő. Emlékezetes, a miniszterelnök azt üzente elődjének, hogy „fogja be a száját”.

Gyurcsány emlékeztetett: annak idején „élesen kritizálta” azt a kijelentést, hogy megvan a parlament ellenzék nélkül. Saját megjegyzéséről azt is elismerte, hogy az „talán okkal sérthetett személyes magánemberi és közéleti érzékenységet. Vigyázni kell erre, nekem is vigyázni kell ezekre a szavakra.„

Az inkriminált megjegyzést kiváltó ellenzéki „kincskereső akció” kapcsán, avagy a hiányzó 3500 milliárd forintról elmondta: több mint ezermilliárd forint a megemelt közalkalmazotti bérekben található és több mint ezermilliárd forint van „a több lépésben megemelt nyugdíjban, a családtámogatásban és a lakástámogatásban”. Hamis, vádló, igaztalan hangulatot kelt – fejtette ki Gyurcsány – aki szerint a kormány valahova eltette a pénzt, amely „emberek millióinál van ott”.

Hozzátette: „Ezért talán az én érzékenységem érthető, még hogyha ilyen módon való reakció nyugodtan visszautasítható is, és ebben nekem, azt hiszem, hogy nem lehet kifogásom.”

Az ügynöktörvény módosításáról elmondta: következetesnek látja a benyújtott törvénytervezetet, „hogy mindenkinek az irata mindenki által megismerhető, és ebben csak egészen komoly kivételek vannak, olyan kivételek, amelyeket nem vitatható nemzetbiztonsági, külpolitikai szempontok vagy személyiségjog-védelmi szempontok indokolhatnak”. Olyan törvényt szeretne – fejtette ki a koalíciós partner által erőteljesen támadott törvénytervezet-módosításról – melyben a múltra vonatkozó információk megismeréséhez való jog legalább olyan erős, mint a nemzetbiztonsági érdekekre való hivatkozás és az e mögött ott lévő jog. A beadott, majd visszavont tervezet megváltoztatását technikai módosításnak nevezte.

Talán ma kaphatják meg postán a miniszterelnök levelét a parlamenti pártok elnökei. A küldeményekben konkrét kérdésekre vár választ a négypárti találkozón részt vevő politikusoktól. Mint az a rádióinterjúban is elhangzott, a kérdések egyfajta alternatívaként fogalmazzák meg, hogy „egy forintot az ember vagy elkölt a hétköznapok, a mindennapok finanszírozására – ételre, italra, iskolára -, vagy beruház belőle”. A fejlesztési tervnél beruházásokról beszélünk – fogalmazott Gyurcsány.

A Magyar Rádió kérdésére, hogy a határon túli magyarok autonómiájának kérdése miért szorult háttérbe, kifejtette: az autonómia szerinte „ebben a térségben sokfajta érzékenységet érint. (…) Sajátos nemzeti történelmi utak vannak. Van olyan ország, ahol az autonómiára való hivatkozás volt mindig egy későbbi önálló államiság támogatásának a nyelvi megfogalmazása. Egy ilyen országban, ha autonómiát mondunk, mást értenek, mint amit mi gondolunk róla, és mást, mint egy harmadik országban” – fejtette ki Gyurcsány Ferenc.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.