Szlovénia kitiltott két izraeli minisztert

Szlovénia csütörtökön közölte, hogy nem kívánatos személynek nyilvánítja és kitiltja az országból Itamar Ben Gvir izraeli nemzetbiztonsági minisztert és Bezalel Szmotrics pénzügyminisztert. A ljubljanai kormány azzal indokolta a döntést, hogy a két izraeli politikus „szélsőséges erőszakra buzdít” és „súlyosan megsérti a palesztinok emberi jogait” – megfogalmazásuk szerint pedig „népirtó jellegű kijelentéseket” tettek.

Forrás: Origo2025. 07. 18. 9:54
Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter, Jobbra: Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter Fotó: Yonatan Sindel Forrás: Flash90
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanja Fajon szlovén külügyminiszter közlése szerint a lépés egyértelmű üzenet: Szlovénia nem tűri az olyan politikai szereplők beutazását, akik nyíltan támogatják a palesztin lakosság elleni erőszakot, írja az Origó. Júniusban Ausztrália, Kanada, az Egyesült Királyság, Új-Zéland és Norvégia már hasonló szankciókat vezetett be Ben Gvir és Bezalel Szmotrics ellen.

Szlovénia
Tanja Fajon szlovén külügyminiszter (Fotó: DPA/AFP/Katharina Kausche)

Ben Gvir, az Otzma Jehudit párt vezetője, valamint Szmotrics, a Vallásos Cionizmus párt elnöke, hosszú ideje nemzetközi kritikák kereszttüzében állnak a gázai háborúval kapcsolatos radikális nézeteik miatt. Mindketten többször kijelentették, hogy meg kell akadályozni a humanitárius segélyek bejutását a Gázai övezetbe, amíg a Hamász fogva tartja az izraeli túszokat. Emellett támogatják izraeli telepesek visszatérését Gázába a háború lezárása után.

Ciszjordániában is jelentős befolyással bírnak: Ben Gvir, aki a rendőrségért felel, gyakran elmulasztja a palesztinokat támadó telepesek letartóztatását, míg Szmotrics a telepek bővítését és izraeli annektálást szorgalmaz.

Szlovénia már korábban is markáns álláspontot képviselt a gázai háborúval kapcsolatban

Májusban Natasa Pirc Musar államfő az Európai Parlamentben tartott beszédében „népirtásnak” nevezte az izraeli hadműveletet. Ugyanebben a hónapban Szlovénia öt másik európai állammal közösen elutasította, hogy Izrael demográfiai vagy területi változásokat idézzen elő Gázában.

President of the Slovenia Natasa Pirc Musar during the plenary session of the European Parliament an institution of the European Union in Brussels in Belgium on 21th of May 2025. (Photo by Martin Bertrand / Hans Lucas via AFP)
Natasa Pirc Musar, Szlovénia elnöke (Fotó: Hans Lucas/AFP/Martin Bertrand)

A Gázai övezetben folyó háborút az váltotta ki, hogy 2023. október 7-én mintegy ötezer, Hamász által vezetett fegyveres tört be Izrael területére, megölve mintegy 1200 embert és 251 túszt ejtve. Az izraeli válaszcsapásokban – a Hamász által irányított gázai hatóságok szerint – több mint 58 ezer ember vesztette életét, bár ezek a számok nem tesznek különbséget civilek és harcosok között.

Izrael elutasítja a háborús bűnökről és népirtásról szóló vádakat, és hangsúlyozza: a hadsereg a nemzetközi jog szerint jár el, valamint folyamatosan törekszik a civil áldozatok elkerülésére és a humanitárius segélyek biztosítására. Szlovénia 2024-ben elismerte a palesztin államiságot, követve Írország, Norvégia és Spanyolország példáját. Izrael ezt a lépést élesen bírálta, mondván: az elismerés a Hamász terrortámadását jutalmazza. Eddig csaknem 150 ország ismerte el hivatalosan a palesztin államot.

Borítókép: Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter és Bezalel Szmotrics pénzügyminiszter (Fotó: Flash90/Yonatan Sindel)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.