Magyarország nem teljesíti a minimális követelményeket sem az emberkereskedelem elleni küzdelemben – állapítja meg egy amerikai kongresszusi jelentés, amely egyebek között a menedékek hiányát és a jogi szabályozás hézagait kifogásolta.
Magyarország elsősorban tranzitország, vagyis Kelet-Európából, főként Ukrajnából és Oroszországból Nyugat-Európába hazánkon keresztül viszik a lányokat, ám egyre inkább kibocsátó és célországgá is válunk.
Jeffrey R. Izzo az amerikai nagykövetség politikai munkatársa, egy a bűncselekmények áldozatainak segítéséről szóló konferencián elmondta: harminc évvel ezelőtt az amerikai hatóságok még azon az állásponton voltak, hogy a prostituáltak vagy a családon belüli erőszak áldozatai maguk is tehetnek arról, hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Ma azonban, például a családon belüli erőszak esetében, a rendőr akkor is letartóztatja az erőszakos férjet, ha az áldozat nem tesz feljelentést – tette hozzá. A politikai munkatárs szerint elengedhetetlen, hogy kifejezetten az emberkereskedelem áldozatainak menedékeket hozzanak létre Magyarországon is.
Dr. Ferenczi László helyettes-államtitkár szerint hazánk már eddig is sokat tett az emberkereskedelem áldozataiért, de még rengeteg feladat van. A helyettes-államtitkár hangsúlyozta: Magyarországnak elsősorban a kínálati oldalon (sic!) vannak tennivalói, Nyugat-Európának viszont a kereslet csökkentéséért kell küzdenie.
Gönczöl Katalin, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa ismertetett egy új áldozatvédelmi törvényt, amelynek lényege, hogy az államnak gondoskodnia kell a bűncselekmények, köztük az emberkereskedelem áldozatairól. A koncepció fontos eleme a kárenyhítés, egy előleg, amelyet később az elkövetőtől, a biztosítóktól be lehet hajtani.
(Forrás: Origo)

Századvég: A magyarok szerint a politikában és a médiában nincs helye külföldi beavatkozásnak