Sok vajdasági incidens mögött kimutatható az etnikai motívum, de nincs jele szervezett magyarellenes akcióknak – derül ki a délvidéki magyarok elleni atrocitásokat vizsgáló uniós bizottság elnökének az Európai Unió Külügyi Bizottsága előtt tett szóbeli jelentéséből.
Doris Pack a küldöttség vezetője szóban foglalta össze a legfontosabb tapasztalatokat. A német kereszténydemokrata képviselőasszony szerint vitathatatlan, hogy sok incidens mögött a Vajdaságban kimutatható az etnikai motívum. Ugyanakkor hozzátette: nincs jele szervezett, szisztematikus magyarellenes akcióknak. A Vajdaságban jelenleg sok olyan szerb él, akik menekülni kényszerültek előző lakhelyükről, főként a Koszovóból elűzött szerbek frusztráltak, nincs munkájuk, lakásuk, és idegennek tekintik a más nyelven beszélőket, köztük a magyarokat is – tette hozzá Doris Pack, aki szerint bonyolult tényezők együttes hatása eredményezte az incidenseket.
A delegáció jó benyomásokat szerzett a vajdasági és a belgrádi vezetőkkel folytatott megbeszélések során. A baj az alsóbb szinteken van. Nincs képviselve a magyarság például a rendőrök között, sok helyen a szélsőséges szerb radikális párt jelöltjét választották polgármesterré – jegyezte meg a német képviselőasszony. Ígérete szerint a parlament továbbra is figyeli a vajdasági eseményeket. Doris Pack úgy vélte: a megoldás hosszútávon az oktatásban rejlik, és ehhez az unió kész segítséget nyújtani Szerbiának.
Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elégedetlenségét hangoztatta az Európai Parlament vajdasági tényfeltáró missziója miatt. Mint mondta, szerinte legalább száz jogsértés etnikai indíttatású volt. A politikus a tétlenség miatt hibáztatta az államot.
Az Európai Parlament szerbiai tényfeltáró körútjával egyidőben egyébként Észak-Bácskában, Bajsán vasárnapra virradóra két magyar fiút vertek meg szerb fiatalok, a tetteseket már elfogta a rendőrség. Az édesanya elmondása szerint középiskolás fia barátjával együtt vasárnap kora hajnalban tért vissza egy szórakozóhelyről, leszálltak az autóbuszról, és indultak haza. Ekkor egy autó állt meg mellettük, három fiatal kezdett kiabálni feléjük szerbül, majd kiszálltak a kocsiból. Megkérdezték tőlük, tudják-e merre van Pannónia?, majd minden ok nélkül mindkettejüket megütötték. Az édesanya szerint fia az első ütés után a földre került, ezután rugdosni kezdték, majd elvették mobiltelefonját és elmentek. Az egyik fiú édesanyja elmondta: az incidens szerinte nem etnikai indíttatású, mert a támadók tíz perccel korábban összerugdostak két vegyes családból való fiút is.
Ugyancsak vasárnapra virradó éjszaka Szabadkán ismeretlenek bántalmazták a Magyar Rádió tudósítóját, Hevér Lórántot is, aki szerint megverése nem volt összefüggésben az EP tényfeltáró bizottságának ekkor folytatott vizsgálatával. Hevér Lóránt éjszaka két óra körül ért haza Szabadkán, és néhány száz méterre az otthonától megtámadták. Előtte néhány másodperccel tette le a telefont, és a tettesek hallhatták, hogy magyarul beszélt. Leteperték a földre, pénzt kértek tőle és egyebek között magyarságára is elhangzott szidalmazás. Hevér Lóránt ennek ellenére rablótámadásnak tekinti az esetet. (Magyar Rádió)
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
