Az egészségügyi tárca az idén az ellátórendszer reformja helyett a tavaly már elindult fejlesztéseket folytatja – ide tartozik a járóbeteg-ellátás privatizációja az egészségügyi dolgozók számára, amit 25 milliárd forintos hitelkonstrukcióval segít az állam. Bár a programot tavaly őszre ígérték, csak most tűnik úgy, hogy megvalósul a szaktárca és a MFB együttműködésével – írja a Napi Gazdaság.
A hitelt nem veheti fel külső befektető, a munkavállalóknak pedig előbb valamilyen gazdasági társaságot kell alakítaniuk. A bankokkal jelenleg is folynak a tárgyalások, eddig a 28 intézményből hatan szerződtek – mondta a Napi Gazdaságnak Kapolcs Gábor helyettes államtitkár. A pályázatokra rövidesen jelentkezhetnek az érdeklődők, akiknek a privatizációra való felkészülésben a szaktárca segített egy információs programmal.
A konstrukció szerint az MRP-szervezetek (vagyis a rendelőintézeti szakrendelők alkalmazottai által, tulajdonszerzés céljából létrehozott szervezetek) megalakulásába a tulajdonos önkormányzatoknak is bele kell egyezniük. E szervezetek 40 százalékos tulajdoni hányadot szerezhetnek az intézményekben. A felvehető hitelösszeg felső határa 250 millió forint, lejárata legfeljebb 15 év. A program 110 intézmény magánosítását érintheti, amelyek összesített vagyona 70 milliárd forint – írja a Napi Gazdaság.
A Magyar Fejlesztési Bank honlapján az egészségügyi munkavállalói tulajdonszerzési hitelprogrammal kapcsolatban az olvasható: minimum 40 dolgozó kell ahhoz, hogy MRP-szervezetet alakíthassanak, egy rendelőintézeti szakrendelőben pedig két MRP-szervezet hozható létre.
Az agrárminiszter sem hagyta szó nélkül a gazdák csimpánzhoz hasonlítását
