Csaknem százmillió darab hamisított terméket foglaltak le az Európai Unió területén a 2003-as évben, amelyek értéke megközelíti az egymilliárd eurót. Az Európai Unió vámügyi biztosa, Kovács László első brüsszeli nemzetközi tájékoztatóján az elmúlt év adatairól annyit közölt: kilenc hónap adatai alapján tízszázalékos növekedés tapasztalható, aminek jelentős része a bővítés következménye. Kovács hozzátette: a lefoglalt áruk csak a „jéghegy csúcsát” jelentik.
Kovács nyugtalanítónak nevezte, hogy nő a közegészségügyi szempontból érzékeny termékek hamisítása. Az említett időszakban 77 százalékkal több hamis élelmiszer-ipari cikket foglaltak le. A gyermekjátékok esetében 996 százalékos ugrást tapasztaltak
A hamisított termékek 60 százaléka Kínából származik, negyedének viszont ismeretlen az eredete. A nagy termékhamisítók közé tartozik még Hongkong, Malajzia, Tajvan, Benin és az Egyesült Arab Emirátusok.
A legtöbb hamis árut Belgiumban foglalták le.
A termékhamisítás csúcstechnológiával zajlik, hiszen a számítástechnikai és telekommunikációs berendezések mellett autó- és repülőgép alkatrészeket is foglaltak már le az uniós vámosok. A leggyakrabban hamisított termékek a CD-k, kazetták és DVD-k, valamint a ruházati és sportruházati cikkek, játékok.
De a potencianövelő kék tabletta is a slágercikkek közé tartozik. Még uniós tagság előtt álló országokban is előfordul olyan, hogy nemcsak üzemanyagot, hanem benzinkutakat is hamisítanak. Erre Azerbajdzsánra akadt példa, ahol egy teljes benzinkutat a BP arculatára formáltak.
Csökkent viszont – legalábbis a feltárt esetek szerint – az ékszerek és az órák másolása.
A bővítéssel igen nagy kockázatot vállal az unió, hiszen ezen a területen nem adható haladék, minden tagországnak belépésétől kezdve az uniós normák szerint kell végeznie a vámkezelést.
„Románia és Bulgária csatlakozásáig még van több, mint másfél év. Az addig hátralévő időben mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minden mércének, minden normának feleljenek meg a két ország vámhatóságai” – nyilatkozta az ügy kapcsán Kovács László, vám- és adóügyi biztos.
Még nincs meg a tavalyi statisztika, de látszik, hogy az új tagállamok is aktívak: Magyarországon 300 ezer flakon testápoló szert, Máltán 10 ezer autóalkatrészt, Litvániában 400 ezer elemet, Észtországban 11 teherhajónyi márkahamisított ruhaneműt foglaltak le.
A Kínával nemrégen aláírt vámügyi egyezménytől az reméli az unió, hogy a legnagyobb kibocsátótól a jövőben kevesebb hamisított termék érkezik. A kalózcikkek kereskedelme egyébként virágzó üzlet. A világkereskedelem 5-7 százalékát teszi ki, a Világgazdasági Fórum becslése szerint 450 milliárd euró értékben. (Hír Tv, Napi Gazdaság, Világgazdaság)
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
