Már a viagrát és a benzinkutat is másolják

Majd’ egymilliárd euró értékben foglaltak le hamis árut az Európai Unió területén. A 2004-es adatok még nem véglegesek, de Kovács László vámügyi biztos szerint legalább 10 százalékos növekedés várható, elsősorban a bővítés miatt. A legtöbb hamis áru Kínából érkezik.

MNO-összeállítás
2005. 02. 09. 10:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem százmillió darab hamisított terméket foglaltak le az Európai Unió területén a 2003-as évben, amelyek értéke megközelíti az egymilliárd eurót. Az Európai Unió vámügyi biztosa, Kovács László első brüsszeli nemzetközi tájékoztatóján az elmúlt év adatairól annyit közölt: kilenc hónap adatai alapján tízszázalékos növekedés tapasztalható, aminek jelentős része a bővítés következménye. Kovács hozzátette: a lefoglalt áruk csak a „jéghegy csúcsát” jelentik.

Kovács nyugtalanítónak nevezte, hogy nő a közegészségügyi szempontból érzékeny termékek hamisítása. Az említett időszakban 77 százalékkal több hamis élelmiszer-ipari cikket foglaltak le. A gyermekjátékok esetében 996 százalékos ugrást tapasztaltak

A hamisított termékek 60 százaléka Kínából származik, negyedének viszont ismeretlen az eredete. A nagy termékhamisítók közé tartozik még Hongkong, Malajzia, Tajvan, Benin és az Egyesült Arab Emirátusok.
A legtöbb hamis árut Belgiumban foglalták le.

A termékhamisítás csúcstechnológiával zajlik, hiszen a számítástechnikai és telekommunikációs berendezések mellett autó- és repülőgép alkatrészeket is foglaltak már le az uniós vámosok. A leggyakrabban hamisított termékek a CD-k, kazetták és DVD-k, valamint a ruházati és sportruházati cikkek, játékok.

De a potencianövelő kék tabletta is a slágercikkek közé tartozik. Még uniós tagság előtt álló országokban is előfordul olyan, hogy nemcsak üzemanyagot, hanem benzinkutakat is hamisítanak. Erre Azerbajdzsánra akadt példa, ahol egy teljes benzinkutat a BP arculatára formáltak.

Csökkent viszont – legalábbis a feltárt esetek szerint – az ékszerek és az órák másolása.

A bővítéssel igen nagy kockázatot vállal az unió, hiszen ezen a területen nem adható haladék, minden tagországnak belépésétől kezdve az uniós normák szerint kell végeznie a vámkezelést.

„Románia és Bulgária csatlakozásáig még van több, mint másfél év. Az addig hátralévő időben mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy minden mércének, minden normának feleljenek meg a két ország vámhatóságai” – nyilatkozta az ügy kapcsán Kovács László, vám- és adóügyi biztos.

Még nincs meg a tavalyi statisztika, de látszik, hogy az új tagállamok is aktívak: Magyarországon 300 ezer flakon testápoló szert, Máltán 10 ezer autóalkatrészt, Litvániában 400 ezer elemet, Észtországban 11 teherhajónyi márkahamisított ruhaneműt foglaltak le.

A Kínával nemrégen aláírt vámügyi egyezménytől az reméli az unió, hogy a legnagyobb kibocsátótól a jövőben kevesebb hamisított termék érkezik. A kalózcikkek kereskedelme egyébként virágzó üzlet. A világkereskedelem 5-7 százalékát teszi ki, a Világgazdasági Fórum becslése szerint 450 milliárd euró értékben. (Hír Tv, Napi Gazdaság, Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.