Két héttel ezelőtt még csak valamivel több, mint tizenkétezer megbetegedést jelentett az országos tiszti főorvos, ami elsőre nem tűnik riasztónak. Majd eltelt egy hét, és a fertőzöttek száma 60 százalékkal nőtt, vagyis országos szinten már csaknem húszezren nyomták az ágyat. A számadatokból is kitűnik, hogy ennél a fertőzésnél a betegek száma hatványozottan nő.
Járványról csak akkor lehet beszélni, ha 100 ezer emberből legalább négyszázan betegek – mondta Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Hozzátette: járvány Magyarországon jelen pillanatban nincs, hiszen az ÁNTSZ legutóbbi adatai alapján 100 ezer lakosra vonatkoztatóan 200 ez a szám. Ugyanakkor viszont nem jelentene korrekt tájékoztatást a lakosság felé, ha azt mondanánk, hogy nincs fokozott veszélyeztetettség – mondta.
A kormány ülését követő sajtótájékoztatón az egészségügyi miniszter elmondta, a betegek 90 százalékánál az influenza legveszélyesebb, „A” vírusa okozta a fertőzést, 10 százalékuk esetében pedig a kevésbé alkalmazkodóképes „B” típusú vírus.
A vírusfertőzés nyugatról keletre terjed, így a betegek száma jelenleg Győr-Moson-Sopron megyében a legnagyobb. A Dunántúlon több mint kétszeresére nőtt a betegszám. A keleti országrész viszont sokkal kevésbé érintett. Budapesten 26 százalékos volt az esetek emelkedése – közölte Bujdosó László tiszti főorvos.
A betegség jellemzője, hogy igen rövid lappangási idő után magas láz jelentkezik, amely fejfájással, izomfájdalmakkal, levertséggel, szárazköhögéssel társul. Általában egy hét alatt zajlik le, és tüneti, nem antibiotikus kezelést igényel. A betegség szövődménye lehet a vírus és a baktérium okozta tüdőgyulladás, valamint középfül- és arcmellék-gyulladás.
Az influenza „A” vírusa ellen idén 1,3 millió védőoltás áll rendelkezésre. Ennek jelentős részét a betegségre fokozottan érzékenyek, így a 65 év feletti közösségben, otthonban élő idősek, a legyengült szervezetűek és a halmozott betegségben szenvedők már megkapták. Ugyanakkor 50 százalékos társadalombiztosítási támogatás mellett a háziorvos is felírhatja a védőoltást. A védettség kialakulásához több hétre van szükség, ugyanakkor az influenzás időszak tavaszig tart, így az oltást még jelenleg is érdemes beadatni – mondta Rácz Jenő.
(Magyar Televízió, Magyar Rádió)

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert