Megállapodás született a demonstráló gazdák és a szaktárca közt arról, hogy a minisztérium egyik háttérintézményében tartják ma délután kettőkör az érdemi megbeszélést – jelentette be Németh Imre, az FVM vezetője azt követően, hogy technikai tanácskozást folytatott a gazdák delegációjával a helyszín tekintetében. Mint ismeretes: tegnap éjfélig ugyanis nem jött létre a találkozó, mivel a demonstrációt szervező Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) képviselői ragaszkodtak a semleges helyszínhez és nem voltak hajlandók a szaktárca épületében tárgyalni. A szaktárca illetékesei a minisztériumban várakoztak, míg a gazdák párszáz méterre onnét, a MTESZ Kossuth téri székházában várták az FVM-es tárgyalópartnereket éjfélig.
Pásztohy András, a szaktárca politikai államtitkára tegnap este telefonbeszélgetést folytatott a MAGOSZ elnökével, és azt javasolta: ma reggel fél kilenckor találkozzanak a minisztérium épületében. Ezt Jakab István nem fogadta el, mint esti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: szerintük jelen helyzetben a tárca kötelessége a gazdák rendelkezésére állni, és nem fordítva. Az elnök úgy látja: a minisztérium hibájából nem jött létre a szerda délutáni egyeztetés.
Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádióban ma reggel közölte: a kormány támogatja Németh Imre földművelésügyi miniszter álláspontját. Elmondta: kiáll minisztere mellett abban is, hogy a tárgyalások helyszíne a szaktárca épülete legyen. Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádióban kijelentette: a gazdák követelései közt van olyan, amelyet lehet támogatni, és olyan is, amit meg kell beszélni. Mind a 14 kérdésben van a minisztériumnak álláspontja – jelentette ki a miniszterelnök, némileg ellentmondva ezzel Németh Imrének, aki tegnap – ahogy a Magyar Rádió tudósított – arról beszélt a sajtónak: a benyújtott petíció egy részét nem értik.
A kormányfő az interjúban azt hangoztatta: míg 2001-ben a gazdák 100 hektárra 800 ezer forint támogatást kaptak, addig idén a szántőföldi növénytermesztők ugyanekkora földre ma 3,5 millió forint támogatásban részesülnek, és Magyarországon nincs még egy olyan szektor, amely 2002-2005 között ennyivel több pénzhez jutna. – Akkor kaptak kevesebb mint 200 milliárdot, most több mint 320-at, ez 60 százalékos különbség. A magyar kormány csak úgy tud ennél többet adni, ha valakitől elvesz. Én nem fogok elvenni senkitől, és nem fogok adót emelni. Azaz arról lehet beszélni, hogy bent hogyan alakítjuk át a rendszert, a 320 milliárdon belül, arról nem, hogy új adót vetünk ki, hogy nyugdíjat csökkentünk, hogy gyermektámogatást csökkentünk – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. (Ismeretes: a gazdák nem plusz pénzeket, hanem a kormány által ígért – részben uniós forrásból rendelkezésre álló – kifizetéseket követelik – a szerk.)
– A minisztérium épülete szimbolikus hely, így nem vállalhatjuk, hogy ott legyenek a tárgyalások. Másrészt néhány tárgyaláson már részt vettünk, ismerjük a tárgyalótermeket, ezért úgy döntöttünk: nem akarunk ezen a helyszínen megbeszélést folytatni – jelentette ki tegnap az MNO-nak Bagi Béla, a MAGOSZ demonstrációs bizottságának elnöke, aki beszámolt arról is: ma délelőtt tíz órától ismét naggyűlést tartanak a Kossuth téren. A gazdák azonban ma reggel nem indultak el a Felvonulási térről a Parlamenthez, mivel Jakab István arra kérte őket: halasszák el az átvonulást addig, míg a delegáció vissza nem ér az FVM-ben tartott technikai egyeztetésről.
Bagi Béla elmondta azt is: hamarosan újabb tüntetők érkeznek a fővárosba. – Amint a rendőrséggel meg tudunk egyezni a járművek felvezetéséről, elindul egy konvoj Zala megyéből, körülbelül 80 traktorral. Ez ügyben délelőtt tárgyalok az illetékesekkel – jelentette ki a demonstrációs bizottság vezetője, aki elmondta azt is: a főváros V. kerületében újabb demonstrációs helyszíneket kívánnak nyitni, ahová a Felvonulási térről vinnék ki a gépeket. Elmagyarázta: útlezárásokra nem kell számítani, a traktorok parkolóhelyeken állnak majd. – Információink vannak arról is, hogy az ország egyes pontjain félpályás demonstrációt tartanak a velünk szimpatizáló gazdák. Ők nem tartoznak a MAGOSZ-hoz, ám támogatnak minket – mondta Bagi Béla.
Az Info Rádió tudósítása szerint az ORFK szóvivője, Garamvölgyi László megerősítette: a hatóság hozzájárult ahhoz, hogy szombaton nyolc útvonalon újabb kétszáz munkagép érkezzen a fővárosba. A rendőrség tudomásul vette a gazdák bejelentését, hogy március 24-ig meghosszabbítják demonstrációjukat, de nem fogadta el a helyszín kiterjesztéséről szóló kérelmet – mondta még Garamvölgyi.

A szívműtét után végre hazamehetne Gyuszika, de ehhez még segítségre van szükség