Megkezdődött a gazdák nagygyűlése

Kisebb késéssel, de megkezdődött a mezőgaqzdasági termelők nagygyűlése a Kossuth téren. Tegnap Németh Imre miniszter bejelentette: az FVM megszakítja a tárgyalásokat a gazdákkal, ha megtartják a parlament elé tervezett demonstrációjt. Jakab István, a MAGOSZ elnöke az MNO-nak ugyanakkor elmondta: megegyeztek, hogy a tárgyalások vasárnap folytatódnak.

MNO
2005. 02. 26. 10:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb 90 mezőgazdasági munkagép érkezett a fővárosba a Felvonulási térre reggel, a hétfő óta Budapesten lévő mintegy 800 mellé – jelentette az InfoRádió. A most érkezett gazdák társaikkal a térről gyalog indulnak a parlament elé a 11 órára meghirdetett demonstrációra. A tervek szerint a nap folyamán még további 100 erőgépet várnak a fővárosba a gazdák.

Vasárnap tárgyalnak újra

Az agrártárca megszakítja a tárgyalásokat a gazdákkal, ha a termelők ma megtartják a Kossuth térre tervezett demonstrációjukat és folytatják a traktoros tüntetéseket – jelentette ki Németh Imre tegnap a Magyar Rádióban. Az agrárminiszter azt hangoztatta: addig nem tárgyalnak, „amíg a zavarkeltés a cél, és lényegében nem a gazdákról van szó, hanem politikai játszma folyik”. Ismeretes: a gazdák ma ismét nagygyűlést tartanak a Kossuth téren, ahol csatlakoznak hozzájuk újabb vidéki társaik – ma éjjel ugyanis újabb 250 traktor indul Budapestre.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke az MNO-t péntek este úgy tájékoztatta: a tárgyalások vasárnap reggel folytatódhatnak. – A befejező szakaszban volt a megbeszélés, mikor Németh Imre megjelent, s közölte: ha megtartjuk a nagygyűlést, és nem mondjuk vissza a gépeket, a tárgyalások megszakadnak. Mi jeleztük, hogy fontolja meg döntését, mert ez nem európai megoldás. Ezt követően megegyeztünk, hogy a megbeszéléseket a naggyűlés – amelyet megtartunk – napjára függesztjük csak fel. A következő tanácskozás vasárnap reggel 9 órakor lesz – mondta Jakab István, aki kérdésünkre beszámolt arról is: a miniszter bejelentése meglepte a tárgyaló gazdákat, mert a tanácskozásokon intenzív munka folyt, már körvonalazódtak a problémák, s úgy látszott, hogy „csak a kormány kedvező döntésén múlik, hogy napokon belül aláírható lesz a megállapodás” – fogalmazott.

Hende Csaba, a polgári körök koordinátora felhívásban kérte a fővárosi polgári köröket, hogy juttassanak el a Hősök Terén állomásozó gazdákhoz magyar gyártmányú élelmiszereket, tisztálkodószereket.

Összegyűjtik a demonstrálók adatait

Németh Imre agrárminiszter korábban azt kérte a MAGOSZ elnökétől, hogy gyűjtse össze a demonstrálók adatait, így a tárca egy nap alatt kiderítheti, hogy melyik termelő miért nem kapta meg a neki járó területalapú támogatást. A miniszter szerint Jakab István erre úgy reagált, hogy nincs apparátusuk az adatok összegyűjtéséhez. Németh Imre ezt követően a Tv2 Mokka című műsorában közvetlenül a gazdáknak üzente meg, hogy a minisztérium várja az adataikat. Jakab István az MNO-nak elmondta: nem adják át a gazdák adatait. – A demonstrálók tudják, hogy az EU polgárai, s tudják, mit jelent az európai magatartás. A gazdák nem azért jöttek Budapestre, hogy a saját, egyéni gondjaikat elintézzék. Aki mégis így gondolja, annak fogalma sincs, hogyan gondolkodik egy magyar gazda, s megegyezni sem lesz képes soha – jelentette ki.

Fidesz: a magyar gazda nem csaló

Ma reggelig 143 ezer 100 gazda kapta meg a területalapú támogatást, ami 23,6 milliárd forint kifizetését jelenti – közölte László Boglár kormányszóvivő. Benedek Fülöp, a szaktárca közigazgatási államtitkára azonban az Info Rádiónak adott interjújában azt mondta: tegnap estig durván 142 ezer gazda jutott hozzá a támogatáshoz. – A nagyobb területű, 500-1000 hektár feletti gazdaságok kerülnek kifizetésre – tette hozzá az államtitkár, aki úgy számol: február végéig megtörténik a kifizetés azok felé, akiknek nincs hiánypótlási kötelezettségük. – Március közepére várhatóan a 90 százaléknak kiadjuk a pénzt, és április végére az uniós normák szerinti 96 százalék kifizetésre kerül – jelentette ki.

Nógrádi Zoltán (Fidesz) a kormányszóvivő közlésére reagálva hangsúlyozta: a gazdáknak eddig kifizetett 23,6 milliárd forint a 2004-es keretnek – azaz170 milliárd forintnak – mindössze 14 százaléka. – A magyar gazda nem csaló, nem akar jogtalan előnyökhöz jutni, és nem is szolgáltatott hamis adatokat a minisztériumnak. Németh Imre többször azt sugallta a Parlamentben, hogy a gazdálkodók szándékosan többletigényeket nyújtottak be, mivel ezáltal szerettek volna plusz forrásokhoz jutni – emlékeztetett Nógrádi, hozzátéve: a Fidesz utánajárt a dolognak, és megdöbbenve tapasztalták, hogy egyes gazdák helyesen és felkészülten töltötték ki az adatlapjaikat, ám ez év februárjában teljesen más adatokról kaptak visszaigazolást, mint amelyekről ők nyilatkoztak. Nógrádi példaképp megemlítette azt az esetet, miszerint egy gazda 1,61 hektárra adta le az igénylését, ám 161 hektárról kapott visszaigazolást. – Három ilyen esetre derült fény Bács-Kiskun megyében – mondta a politikus az Info Rádióban. Nógrádi feltette a kérdést: vajon miért most derülnek ki ezek hiányosságok és kinek állt érdekében az adatok átírása?

Mi lesz a falugazdászokkal?

Mialatt a gazdák petíciójukban azt követelik a szaktárcától, hogy újra tegye működőképessé a „hibásan meggyengtett falugazdász rendszert”, a távirati iroda értesülései szerint Nógrádban hét falugazdásznak mond fel a Földművelésügyi Hivatal márciustól. Mint ismeretes, a termelők a falugazdászoktól kaphatnak segítséget az igénylőlapok kitöltéséhez. Kérdésünkre Jakab István elmondta: tudomása van arról, hogy folyamatosan mondanak fel a falugazdászoknak. – Ez is jelzi, kinek milyen a szándéka – tette hozzá.

Gazdákkal szolidáris munkástanácsok

A Munkástanácsok Országos Szövetsége közleményben fejezte ki szolidaritását a gazdatársadalommal, „amely az évek során felgyülemlett sérelmeket, feszültségeket eddig, de különösen az utóbbi esztendőben nagy türelemmel viselte annak ellenére is, hogy a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány is lekezelően bánt velük, s érdemi tárgyalás helyett csupán mosolydiplomáciára volt hajlandó”. – Felszólítjuk a miniszterelnököt, illetve a pénzügyminisztert, tegyen indítványt a költségvetés azonnali módosítására az agrártámogatások kifizetése érdekében, valamint kezdeményezzék az uniós pénzek felhasználásának a megfelelő agrárfórumokkal való egyeztetett ellenőrzését – hangsúlyozták a dokumentumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.