Az eredetileg másfél órásra tervezett négypárti megbeszélés három órán át tartott a Parlamentben. Ezt követően a kormányfő és a pártelnökök közösen tartottak sajtótájékoztatót. A kormányfő szerint a politika, a közélet helyenként rosszindulatú hangsúlyaihoz képest együttműködést, visszafogottságot tapasztalt a tárgyalófelek között. – A kormány javaslata szerint a növekvő versenyképesség és a növekvő igazságosság kell, hogy alappillére legyen a fejlesztéseknek – mondta Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök elfogadhatónak tartotta Orbán Viktor volt kormányfő felvetését, hogy harmadik szempontként a biztonságot is figyelembe kell venni. A miniszterelnök beszámolója szerint abban már nem volt egységes álláspont, hogy ki kell jelölni, mely területek kerülnek előtérbe a fejlesztések során – ezt a kormány javasolta –, a Fidesz elnöke ugyanis azt is fontosnak tartaná, hogy senki ne szoruljon ki a lehetőségekből. – Érdemi vita, nézetkülönbség amiatt volt – folytatta Gyurcsány –, hogy mekkora mozgástere lesz a következő kormányoknak módosítani az idei év végéig elkészülő hétéves Nemzeti Fejlesztési Terven. Gyurcsány hangsúlyozta: bárki is van kormányon, látható, hogy Magyarország fejlődése, az egyes mutatók mindig tízéves ciklusban ugyanabba az irányba haladnak, ezért is fontos, hogy beszéljenek az ország jövőjét meghatározó kérdésekről.
A kormánypártok nem fogadták el a Fidesz javaslatát egy ötpontos egyetértési nyilatkozatról, de abban megállapodtak, hogy szakértői konzultációkkal folytatják az egyeztetéseket. A miniszterelnök úgy látja: van esély arra, hogy a hétéves fejlesztési programról szóló konzultációt kivonják a napi politikai csatározásokból. A négy pártelnök egyetértett abban, hogy együtt kell működniük Magyarország jövőjét meghatározó fejlesztési tervek elkészítésénél. A mostani találkozót is előrelépésnek tartják – főként azért, hogy egyáltalán létrejött.
Dávid Ibolya, az MDF elnöke azt mondta: a kormány által elkészített több ezer oldalas anyag rossz, zavaros, mindennel akar foglalkozni, de nem jelöl ki világos irányokat. Ugyanakkor úgy látja, a miniszterelnök elképzelései már közelebb állnak az MDF elvárásaihoz. Dávid Ibolya szerint a Nemzeti Fejlesztési Terv három alapfeltétele a költségvetési hiány csökkentése, a fejlesztési régiók kialakítása és az uniós pénzek jobb felhasználása lenne. A terv középpontjába pedig a kreativitást kellene állítani – Magyarország ezzel lehetne versenyképes.
Hiller István, az MSZP elnöke azt mondta: a megbeszélés oldotta a pártok közötti bizalmatlanságot, amely az ország versenyképességének akadálya lett. Egy kérdésre válaszolva kijelentette: a központi és a helyi forráselosztás fele-fele arányát jónak tartja, és csak olyan módosítást támogatna, amely a helyi pénzfelhasználást erősítené.
Kuncze Gábor SZDSZ-elnök kiemelte, hogy egyetértettek a felek abban, hogy a Nemzeti Fejlesztési Terv elkészítését kísérje figyelemmel a parlament, vitassa meg és hozzon határozatot. Megjegyezte: a négypárti tárgyalások olyan násztánchoz hasonlítanak, amelyet a felek azért lejtenek, hogy ne kelljen együtt hálniuk, eredménynek tartja viszont, hogy sikerült együtt reggelizniük – közölte a Magyar Rádió.
– Nem tudom, hogy itt önök látták-e a jeleit annak a számháborúnak, ami ott bent zajlott. Próbáltuk pontosan megtudni, mi hány forint, miből mennyi és honnan érkezett. Az ügyért felelős miniszter a miniszterelnök úr jóváhagyásával azt mondta, hogy 176 milliárd forint bejött. Egy ekkora összeget a Magyar Államkincstár már beszedett. Ez azt jelenti, hogy pénz van. Azt is mondhatnám önöknek, hogy bár az ország épp attól szenved, hogy nincs elegendő pénz, arról győzött meg ez a találkozó, hogy a gazdaságot igenis rendbe lehet hozni. Nem az a baj, hogy rövid a takaró, hanem az, hogy keresztben van az ágyon – mondta az Info Rádió értesülései szerint Orbán Viktor. A Nemzeti Fejlesztési Tervben a Fidesz szerint kritikus pont lesz Budapest, ezért vállalták, hogy az új budapesti fejlesztési tervet elkészítik, és azt hozzáteszik a 2007-es programhoz.
Hajószerencsétlenségben többen meghaltak a vietnámi Ha Long-öbölben
