SZDSZ: a szocialisták meghátráltak ügynökügyben

Az SZDSZ ügyvivője a Klubrádióban cáfolta, hogy az MSZP új javaslata a történeti levéltárról szóló törvény módosítására csak technikai jellegű pontosítást jelent. Fodor Gábor szerint lényeges pontok változtak a szövegben, ami gyakorlatilag értelmetlenné teszi a módosítást, ebben a formában pedig nem fogják megszavazni a törvényt.

MNO
2005. 02. 07. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Amikor először hallottam a javaslatról, én is azt a tájékoztatást kaptam, hogy technikai jellegű pontosításokról van szó” – mondta Fodor Gábor a Klubrádió adásában. Hozzátette: ez nem igaz, mivel lényeges pontok változnak a törvényben. Ha így fogadják el a törvényjavaslatot, akkor „gyakorlatilag semmi értelme az egésznek”.

Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese vasárnap a Magyar Távirati Irodának úgy nyilatkozott: a múlt hétfőn benyújtott javaslathoz kedden pontosítást fűzött a frakció, de a félreértések elkerülése végett úgy döntött pénteken, hogy egybeszerkeszti a két előterjesztést, és új javaslatként küldi el az Országgyűlésnek. Mint elmondta, a kedden benyújtott javaslat csak technikai pontosításokat tartalmaz. Az eredeti törvényjavaslat biztosítaná az állambiztonsági iratok megismerhetőségét, valamint újra felállítana egy bizottságot, amely a nemzetbiztonsági szolgálatoktól a történeti levéltárba kerülő iratok átadását felügyelné. Az egyik pontosítás azzal egészítette ki az előterjesztést, hogy a levéltár kezelésében lévő, az operatív kapcsolatról, a hálózati személyről és a hivatásos alkalmazottról szóló személyzeti anyagokra vonatkozik az a rendelkezés, hogy nem kell beazonosíthatatlanná tenni az adatokat. Szintén pontosították az állambiztonsági iratokat átvizsgáló testületben a döntések meghozatalára vonatkozó rendelkezést, ezek szerint a négy tagból háromnak az egybehangzó szavazata kell a döntéshez a korábbi „szótöbbség” helyett. A harmadik pontosító javaslat arról rendelkezik, hogy a törvény hatálya alá tartozó, a nemzetbiztonsági érdek védelme szempontjából kiemelkedően fontos iratokról a nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója külön jegyzéket állít össze, amelyet a Legfelsőbb Bíróság e feladatra kijelölt bírája hagy jóvá, „C” típusú nemzetbiztonsági ellenőrzését követően.

Fodor Gábor a Klubrádióban azt mondta: „a mostani, legutolsó módosítás (...) visszahoz egy olyan kiskaput, amivel gyakorlatilag a szolgálatok újra kikerülnék ezt az iratátadó bizottságot, és töménytelen mennyiségű iratot tarthatnának meg”. A szabad demokrata politikus úgy véli, hogy az SZDSZ egyetértésével találkozó koncepció kialakítása után feltehetőleg „jött a felébredés, és nyilván vannak a szocialista pártban és körülötte is olyanok, akik megijedtek ettől”.

Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője később az InfoRádiónak azt nyilatkozta, hogy a szocialisták által pontosított levéltári törvény legutóbbi módosítása jelenleg olyannyira elfogadhatatlan az SZDSZ számára, hogy azt ebben a formában nem fogják megszavazni.

Ugyanakkor Burány Sándor állítja, a törvényt módosító javaslat a szocialisták által pontosított formában is megfelel az MSZP és az SZDSZ által egyeztetett elveknek. Az MSZP-s képviselő elmondta: a törvényjavaslat és a pontosítás egybeszerkesztett szövege tartalmi változtatást nem tartalmaz. Burány Sándor ugyanakkor közölte, hogy az SZDSZ-szel való tárgyalást nem tekintik lezártnak, annál is inkább, mert a múlt héten Kuncze Gábor
pártelnök elképzelhetőnek mondta, hogy támogatnák az alkotmánymódosítást.


Forrás: Klubrádió, InfoRádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.