Saját alkotmánymódosító javaslatot nyújt be az Országgyűléshez a Fidesz az ügynöktörvény kapcsán – jelentette be Demeter Ervin, a Szövetség országgyűlési képviselője a Magyar Televízió reggeli műsorában. A párt minden olyan személyt kizárna a közhatalomból, aki 1990 előtt magyar állampolgárokkal szemben, szabad akaratából állambiztonsági tevékenységet végzett. A fideszes képviselő hozzátette: pártja a törvényjavaslatban nem csupán a titkosszolgálat iratait, hanem a pártállam titkos iratait teljes körűen nyilvánosságra kívánja hozni.
Fentiekről Demeter Ervin mai sajtótájékoztatóján is beszámolt. Mint mondta: a Fidesz évek óta szorgalmazza az ügynöktörvény módosítását – utoljára a Medgyessy-botrány kirobbanását követően, 2002 őszén tett erre kísérletet. – Sokkal könnyebb lenne a helyzetünk akkor, hogyha a szocialisták 1990-ben nem semmisítették volna meg, nem hordták volna szét az iratoknak a jelentős részét – jegyezte meg.
Demeter Ervin utalt arra is: a Fidesz üdvözli, hogy a szocialisták megváltoztatták a véleményüket e témával kapcsolatban, mert így lehetőség nyílik a probléma megoldására. – Azt is örömmel fogadjuk, hogy Gyurcsány Ferenc nem tartotta elégségesnek a szocialisták első javaslatát, és egy határozottabb, karakteresebb törvényt tart szükségesnek – tette hozzá. – Egyetértünk vele, és azt javasoljuk: nézzük meg, kik és milyen szerepet játszottak ennek az elnyomó bűnös rendszernek a működtetésében, kik voltak ennek a haszonélvezői – fogalmazott az Orbán-kormány volt titkosszolgálati minisztere.
Demeter kitért arra is: a Fidesz által benyújtott javaslat „a jogállamiság és a jogbiztonság alkotmányos követelményeit is figyelembe véve több méltányos szigorítást is tartalmaz” a jelenlegi törvényhez képest. Eszerint a közélet tisztasága érdekében nem gyakorolhatna közhatalmat az a személy, aki 1990 előtt szabad akaratából (tehát nem kényszer hatására) magyar állampolgárokkal szemben állambiztonsági tevékenységet végzett. Demeter Ervin hangsúlyozta: a javaslat a jövőben létrejövő megbízásokra és tisztségekre vonatkozik, hiszen visszamenőleges hatállyal nem lehet ilyen törvényeket alkotni.
A képviselő azt is elmondta, hogy a Fidesz a jelenlegi szabályozáshoz képest a meglévő iratok egy szélesebb körét javasolja megismerhetővé tenni, mivel – mint mondta – „nem csak a hármas főcsoportfőnökségen keletkeztek ilyen iratok, keletkezhettek és keletkeztek máshol is.„ – Ezeknek az iratoknak a minősítését is felül kell vizsgálni, és el kell érni, hogy amennyiben ezek közök minősített van, azok megismerhetővé váljanak – fűzte hozzá. – Az iratok átadásánál a lehető legerősebb és a legmagabiztosabb társadalmi kontrollra van szükségünk. Úgy gondoljuk, hogy erre a legalkalmasabb az Országgyűlésben a nemzetbiztonsági biztosság, melyet kétharmados törvény jogosít fel a nemzetbiztonsági szolgálatok ellenőrzésére – vélekedett. – Egyetértünk a miniszterelnök úrnak azzal a javaslatával is, hogy ne legyenek olyan társadalmi csoportok, amelyeknek a múltját a közvélemény nem ismerheti meg – mondta még Demeter Ervin.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
