Szűkmarkúbbak lennének az Európai Unió nettó befizetői

A hétéves költségvetési tervezet nagyságát illetően nem szabad belemenni a számháborúba, és arról vitatkozni, hogy a GNI (bruttó nemzeti jövedelem) hány százalékáig terjedhessen az államok befizetése – jelezte Iván Gábor, az Európai Ügyek Hivatalának elnökhelyettese.

MNO
2005. 02. 11. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A visegrádi négyek között továbbra is egyetértés uralkodik arról, hogy a lehető legnagyobb támogatásokat kell megszerezni a 2007–2013-as uniós programalkotási időszakban. A magyar álláspont szerint alulról építkezve kell összeállítani a költségvetést – írja a Világgazdaság.

A magyar és a lengyel álláspont továbbra is egységes a 2007– 2013-as uniós pénzügyi terveket illetően. De a visegrádi négyek, sőt mind a nyolc, újonnan csatlakozott kelet-közép-európai tagállam egyhangúlag arra törekszik, hogy a lehető legnagyobb támogatást szerezze meg. Ezt Iván Gábor, az Európai Ügyek Hivatalának elnökhelyettese mondta a lapnak egy BruxInfóban megjelent hírre reagálva, miszerint Varsó – Budapesttől eltérően – nem ragaszkodik mindenáron ahhoz, hogy az egy főre jutó támogatási intenzitás tekintetében megszűnjenek a különbségek a régi és az új tagok között.

Iván Gábor hozzátette, a napokban találkozott lengyel kollégáival, akik egyértelműen azon az állásponton voltak, hogy az egy főre jutó támogatásoknak fordított arányban kell állniuk a fejlettséggel. Ismert, hogy a felzárkózási támogatások az adott ország GDP-jének legfeljebb négy százalékát érhetik el. Ezért a megfelelő arányokat csak úgy lehet elérni, ha az eddigi kohéziós országok (Portugália, Spanyol-, Görög- és Írország) támogatását lefaragják.

A hétéves költségvetési tervezet nagyságát illetően nem szabad belemenni a számháborúba, és arról vitatkozni, hogy a GNI hány százalékáig terjedhessen az államok befizetése – jegyezte meg Iván Gábor. Magyarország azon az állásponton van, hogy meg kell határozni a legfontosabb közösségi politikákat, és a valós igényekből összerakva kell összeállítani a költségvetést.

A bizottság javaslata, amely éves átlagban a GNI 1,26 százalékáig terjedő kötelezettségvállalásról és 1,14 százalékos tényleges kifizetésről szól, jó kiindulási alapnak tekinthető. A hatok (nettó befizetők) által követelt egyszázalékos felső határ elfogadhatatlan, tekintve, hogy ez 2006-hoz képest csökkenést jelentene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.