Terítéken a petíció

Megkezdődött a tárgyalás a gazdák és az FVM között, mely előreláthatóan a holnapi napon is folytatódik. Az ORFK hozzájárult, hogy szombaton újabb kétszáz munkagép érkezzen a fővárosba, és tudomásul vette az akció meghosszabbítását. A kormányfő ma arról beszélt a Magyar Rádióban: a gazdáknak nem ad több pénzt. A Fidesz szerint a termelők annyit kérnek, amennyi jár nekik.

MNO
2005. 02. 24. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a tárgyalás a gazdák delegációja és az FVM között az Agrárgazdasági Kutatóintézetben. A minisztérium részéről Benedek Fülöp közigazgatási államtitkár irányítja a megbeszéléseket – tudtuk meg. Németh Imre közölte: a megbeszélések szakértői bizottságokban kezdődnek, a záró tárgyaláson azokról az ügyekről egyeztetnek, amelyekben a testületek nem tudnak megállapodni – tudósított az Info Rádió. A ma délután három órától zajló tárgyalások során a minisztérium és a tiltakozók 25 témakört tekintettek át, és pénteken még további 15 felvetés kerül napirendre – tudatta a Magyar Rádió. Amíg a szaktárca vezetője szerint holnap be lehet fejezni a tárgyalásokat, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) hosszabb tárgyalásokra számít.

Mint ismeretes: tegnap éjfélig nem jött létre a találkozó, mivel a demonstrációt szervező Magosz képviselői ragaszkodtak a semleges helyszínhez, és nem voltak hajlandók a szaktárca épületében tárgyalni. Pásztohy András, a szaktárca politikai államtitkára tegnap este változatlanul azt javasolta a Magosz elnökének, hogy ma a minisztérium épületében tárgyaljanak. Ezt Jakab István nem fogadta el; mint esti sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: szerintük jelen helyzetben a tárca kötelessége a gazdák rendelkezésére állni, és nem fordítva. A felek ma reggel egyeztettek az érdemi tárgyalások helyszínéről, és megegyezés született abban, hogy a minisztérium egyik háttérintézményében folytatják le a tanácskozást. Tegnap a gazdák bejelentették: ma folytatják a demonstrációt a Kossuth téren, ám mivel a tárgyalás megkezdődött, a felvonulásra nem került sor.

Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádióban ma reggel közölte: a gazdák követelései közt van olyan, amelyet lehet támogatni, és olyan is, amit meg kell beszélni. Mind a 14 kérdésben van a minisztériumnak álláspontja – jelentette ki a miniszterelnök, némileg ellentmondva ezzel Németh Imrének, aki tegnap – ahogy a Magyar Rádió tudósított – arról beszélt a sajtónak: a benyújtott petíció egy részét nem értik.

A kormányfő az interjúban azt hangoztatta: míg 2001-ben a gazdák 100 hektárra 800 ezer forint támogatást kaptak, addig idén a szántőföldi növénytermesztők ugyanekkora földre ma 3,5 millió forint támogatásban részesülnek, és Magyarországon nincs még egy olyan szektor, amely 2002–2005 között ennyivel több pénzhez jutna. – Akkor kaptak kevesebb mint 200 milliárdot, most több mint 320-at, ez 60 százalékos különbség. A magyar kormány csak úgy tud ennél többet adni, ha valakitől elvesz. Én nem fogok elvenni senkitől, és nem fogok adót emelni. Azaz arról lehet beszélni, hogy bent hogyan alakítjuk át a rendszert, a 320 milliárdon belül, arról nem, hogy új adót vetünk ki, hogy nyugdíjat csökkentünk, hogy gyermektámogatást csökkentünk – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. (Ismeretes: a gazdák nem pluszpénzeket, hanem a kormány által ígért – részben uniós forrásból rendelkezésre álló – kifizetéseket követelik – a szerk.)

A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc „ma ismét nem mondott igazat”, hiszen a gazdák nem kérnek többet, mint ami jár – reagált az elhangzottakra Révész Máriusz szóvivő, közleményében hangsúlyozva: a termelők csak annyit kérnek, amennyit a többi csatlakozó országban a versenytársaik már rég megkaptak. Ha Gyurcsány Ferenc kormánya betartotta volna a költségvetést, akkor már tavaly kifizette volna a gazdáknak járó uniós támogatásokat – szögezi le Révész, hozzátéve: a kormány azért nem engedte ezeket időben kifizetni, hogy a 2004-es hiány a valóságosnál kedvezőbb képet mutasson. Aggasztónak tűnik Gyurcsány azon kijelentése is, mely szerint kitart az érvényes költségvetés keretei mellett, hiszen nyilvánvaló, hogy abban a mezőgazdaság számára nincs elég pénz. Ha a gazdáknak a 2005-ös támogatásokat csak jövőre fizeti ki a Gyurcsány-kormány, abba a magyar mezőgazdaság belerokkan – írja Révész Máriusz. – Az emberek azt várják a Gyurcsány Ferenctől, hogy nézzen végre szembe a valóságos helyzettel, ne hozza versenyhátrányba a magyar gazdákat, ne tegye tönkre a magyar mezőgazdaságot, és az unióból érkező pénzeket ne a költségvetési lyukak átmeneti tömködésére használja, hanem időben fizesse ki azoknak, akiknek jár – hangsúlyozza a Fidesz szóvivője.

A kormány adatai szerint a gazdák 70 százaléka – több mint 140 ezer termelő – már megkapta a területalapú támogatást – mondta László Boglár kormányszóvivő csütörtöki tájékoztatóján, hangsúlyozva, hogy elsősorban a kis- és közepes gazdaságoknak jutott eddig pénz.

László Boglár úgy fogalmazott: a kormány megnyugtatónak tartja, hogy a gazdák és a minisztérium közti párbeszéd egy minisztériumi háttérintézményben zajlik, mert ez azt jelenti, hogy a gazdák nem kérdőjelezik meg a miniszter és az általa vezetett tárca legitimitását. A kormányszóvivő elmondta: a csütörtöki adatok szerint eddig 141 ezer 779 gazda kapta meg a támogatást, vagyis az igénylők 70 százaléka. Az összes pénz 41 százalékát fizették ki eddig, ami körülbelül 21 milliárd forint.

Mint mondta, a kormány azért nem előlegezte meg a kifizetéseket, mert az uniós rendelet szerint hibás kifizetés esetén a pályázati összeg dupláját kellett volna visszaadni az uniós kasszába. A szóvivő megerősítette, hogy április 30-ig kifizetik a pénzeket, ami azt jelentheti, hogy határidőig a gazdák 96 százaléka hozzájuthat pénzéhez – közölte a Magyar Rádió.

Bagi Béla, a Magosz demonstrációs bizottságának elnöke tegnap az MNO-nak elmondta: hamarosan újabb tüntetők érkeznek a fővárosba. – Amint a rendőrséggel meg tudunk egyezni a járművek felvezetéséről, elindul egy konvoj Zala megyéből, körülbelül 80 traktorral. Ez ügyben délelőtt tárgyalok az illetékesekkel – jelentette ki a demonstrációs bizottság vezetője, aki beszámolt arról is: a főváros V. kerületében újabb demonstrációs helyszíneket kívánnak nyitni, ahová a Felvonulási térről vinnék ki a gépeket. Elmagyarázta: útlezárásokra nem kell számítani, a traktorok parkolóhelyeken állnak majd. – Információink vannak arról is, hogy az ország egyes pontjain félpályás demonstrációt tartanak a velünk szimpatizáló gazdák. Ők nem tartoznak a Magoszhoz, ám támogatnak minket – mondta Bagi Béla.

Az Info Rádió tudósítása szerint az ORFK szóvivője, Garamvölgyi László megerősítette: a hatóság hozzájárult ahhoz, hogy szombaton nyolc útvonalon újabb kétszáz munkagép érkezzen a fővárosba. A rendőrség tudomásul vette a gazdák bejelentését, hogy meghosszabbítják demonstrációjukat, de nem fogadta el a helyszín kiterjesztéséről szóló kérelmet – mondta még Garamvölgyi. A Magosz március 1-jétől március 13-ig hosszabbította meg demonstrációját.

A Magosz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezetének tagjai félpályás útlezárással tiltakoznak a kormány gazdaságpolitikája ellen Vásárosnamény környékén – jelentette be időközben a megyei elnök. Mint mondta: azért választották a demonstráció e formáját, mert a jelentős költségek miatt nem tudtak csatlakozni a fővárosi tüntetéshez – hangzott el az Info Rádióban.

Szintén félpályás útlezárást jelentettek be a Zala megyei gazdák, ők a rédicsi határátkelő közelében vonulnak gépeikkel az útra március elseje és harmadika között. A tárgyalási eredmények függvényében az ország más részein is hasonló demonstációkat helyeztek kilátásba – tudatta a HavariaPress.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.