1990 fekete márciusának 15. évfordulóján két megemlékező rendezvényt tartottak Marosvásárhelyen. Szombaton délelőtt a Bernády-házban az RMDSZ helyi és országos vezetői Sütő András és az áldozatok hozzátartozóinak jelenlétében idézték fel a véres eseményeket.
Sütő András a magyarság összefogásának erejét és szükségességét hangsúlyozta. – Az erdélyi magyar szolidaritás, összetartás az az életelixír, amire most a legnagyobb szükségünk van – mondta Sütő András. Ez az egység nem egyetlen alkalommal mentette meg Marosvásárhelyt annak idején, mint sok más magyar várost is, ahol pogromkísérletek történtek, így Szászrégenben, vagy Szatmáron.
– Tudjuk, kik azok az emberek, akiket behoztak ide vidékről, akiket bottal fölfegyvereztek, de ma már nem róluk kell beszélnünk, hiszen őket is csak belehajtották ebbe a konfliktusba. Azokról azonban, akik ezt cselekedték, ma is keveset tudunk, és 15 év múltán sem szabad azt mondani, hogy ez már olyan régen volt, hogy nem is érdemes tudni. Az elkövetkezőkben előbb-utóbb ennek ki kell derülnie – hangsúlyozta Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke, Románia miniszterelnök-helyettese.
Szombaton este a marosvásárhelyi kultúrpalotában tartott megemlékező ünnepen dr. Kincses Előd ügyvéd A fehér januártól a fekete márciusig című, korabeli videofelvételekből összeállított dokumentumfilmet mutatta be. Kincses Előd 1990 márciusában a Maros Megyei Tanács alelnöke volt, az eseményeket követően emigrációba kényszerült. Először népirtásra való felbujtással, majd gyilkosságra való felbujtással és rongálásra való felbujtással vádolták. Öt és fél év után szüntették meg az eljárást, ezután térhetett haza. – Javulóban vannak a kapcsolatok, de nem javultak annyit, mint ahogy azt egyesek megpróbálják beállítani, politikai hasznot remélve ebből a túlságosan kozmetikázott valóság bemutatásból – tette hozzá.
A kultúrpalotában tartott megemlékező rendezvényen Gabriel Andiescu, a bukaresti emberi jogok folyóirat igazgatója a titkosszolgálatok szerepét és felelősségét hangsúlyozta, valamint azt, hogy a valódi megbékélést csak az igazság feltárása eredményezhet. A rendezvényen jelen volt Schmidt Mária történész, a budapesti Terror Háza Múzeum főigazgatója, aki A mindennapok forradalma címmel tartott előadást. – Ami 15 évvel ezelőtt Romániában történt, nemcsak román történelem, hanem európai és magyar történelem is – közölte Schmidt Mária. Olyan új kormánya van most Romániának, amelytől elvárhatjuk, hogy meg fogja nevezni a bűnösöket – tette hozzá Schmidt Mária.
– Az események megközelítésében és a tanulságok levonásában komoly politikai különbségek vannak – jelentette ki Tőkés László református püspök. Én magam Temesvár vonatkozásában is követelem az igazság kiderítését.
Forrás: Magyar Rádió

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?