Az egészségügyet csak a hivatástudat tartja össze

Ha létezik orvosellenes hangulat, akkor 5-10 éven belül megszűnik, mert nem lesz kit szidni. Most 11-12 százalékos az orvoshiány. Tulassay Tivadar, a SOTE rektora és Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára szerint egy-két év múlva elkerülhetetlen lesz a probléma megoldása.

MNO
2005. 03. 01. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Remélem, hogy nem fog bekövetkezni a magyar egészségügyi szolgálat összeomlása, de nagyon fenyegető jelek vannak – véli Tulassay Tivadar, a SOTE rektora. A munkaerőpiac gyorsan reagál a kihívásokra, hiszen az elmúlt évek folyamán lassan, de egyenletesen csökkent az orvosi pályára, orvosi egyetemre jelentkezők száma. Csökkent a pálya presztízse, tavaly viszont megemelkedett. A Semmelweis egyetemen német nyelven is oktatnak, ám igen limitált volt az elmúlt években a német hallgatók jelentkezése. Tavaly azonban 120 helyre több mint 1100 fizetős hallgató jelentkezett, tehát Európában mindenütt felértékelődött az orvosi pálya, mert tudják a fiatalok, hogy hat vagy 11 év után igen jelentős megtérülést fog kapni a befektetett tudása és energiája után, vagyis a munkaerőpiac hiánya miatt vált vonzóvá az orvosi pálya. Ha erre nem készülnek fel az illetékesek, akkor lassan nem lesz hely, ahol ezt a megnövelt medikus létszámot oktassák. Ez a Semmelweis egyetemen azt jelenti, hogy idén több angol és német nyelvű hallgató iratkozott be az első évfolyamra, mint magyar nyelvű hallgató, tehát magyarokat nem tudnak felvenni.

– A külföldi orvostanhallgatók 10 ezer 800 eurót fizetnek egy évben, az két és félmillió forint egy évre. A magyarországi orvostanhallgatókért csak 1,2 milliót kapunk. Az egyetemek mindegyike alapvető finanszírozási gondban van, elemi érdeke, sőt kormányzati ágazati szinten biztatnak is minket arra, hogy amink van, a tudásunkat, az oktatási kapacitást valahogy vigyük ki a piacra. Jövőre emiatt a magyar orvostanhallgatóknak egy jelentősebb részét hiába vennék fel, nem lenne megfelelő képzőhely, mert azok be vannak töltve jól fizető angol, német hallgatókkal. Ez hat évig tart, nem lehet jövőre a szerződést felbontani – közölte Tulassay Tivadar.

Az uniós csatlakozás kapcsán elvileg egy nyugat-európai orvos nyugodtan dolgozhat Magyarországon. De ezért a pénzért, amit itt kapna, nem jön, sőt a magyar is kimegy – vélekedett Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára. Tulassay Tivadar ismertetése szerint jelenleg 200-nál több alapellátási praxis betöltetlen, és az átlagéletkor az alapellátásban szintén 60 felé közelít. Tehát az elsődleges ellátást is egyre nehezebb lesz biztosítani humánerőforrás miatt. Szerinte a megoldás erre az lenne, ha megemelnék az egészségügyben dolgozók fizetését, bár tisztában van azzal, hogy az elkövetkezendő öt évben drasztikus emelésre talán nem kerül sor. Ahol hiányzik alapellátásban a körzeti orvos, ott például az önkormányzat írjon ki pályázatot, vagy ösztöndíjat annak a falunak az orvosi ellátására. Alkalmazzák a pozitív diszkriminációt, legyen magasabb a fizetésük. A szakorvos képzés a diploma után két évig finanszírozott, ezt meg kellene emelni, és ezt a finanszírozást a következő évekre is ki kellene terjeszteni plusz három évig, így sok olyan kórház problémája megoldódna, ahol ma valóban nincs orvos. A kis kórházak ma ugyanis azért lehetetlenülnek el, mert nem tudnak részt venni abban az ötéves képzési ciklusban, amíg szakorvossá válik valaki.

Gyenes Géza közölte, hogy a Magyar Orvosi Kamara elkészítette az orvosi jogállásról szóló törvénytervezetet. A javaslatot a bírók jogállásáról szóló törvényből „csenték”, aszerint ugyanis ha egy bírónak le kell mennie vidékre, akkor vissza nem térítendő lakástámogatást kap, azaz tud lakást venni. A jelenleg uniós normatívák szerint Magyarországon gyakorlatilag jogi nonszenszek fordulnak elő ügyelet-ügyben, olyan magas az orvosok túlterheltsége. Ez a fajta túlterheltség és az alulfizetettség arra ösztönzi a kollégákat, hogy olyan helyre menjenek, ahol jobban fizetnek.

A két szakértő szerint egy-két éven belül a probléma megoldása olyan égetővé válik, hogy megkerülhetetlen lesz a mindenkori politika számára, bár előfordulhat, hogy addig fajul a helyzet, hogy Magyarországon az egészségügy szervezetileg, illetve a szolgáltatásban összeomlik. Most valójában kívülről úgy néz ki az egészségügy, mintha jól működne. Az egészségügy ma hazánkban a benne dolgozó orvosok és egészségügyi dolgozók vállán és rovására működik, és a hivatástudat tartja össze.

(Forrás: Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.