Salvador Dalí: Aranykor címmel április 1-jén a szürrealista művész grafikáiból, rajzaiból, akvarelljeiből, világirodalmi illusztrációiból nyílik kiállítás a Műcsarnokban. A tárlaton csaknem háromszáz alkotás tekinthető meg, amelyek a német galéria-tulajdonos Richard Mayer gyűjteményéből származnak, aki személyesen is ismerte a katalán művészt, jó barátságban volt vele. A bambergi magángyűjtemény egyébként Európa legjelentősebb Dalí-gyűjteménye, amelyet Budapesten mutatnak be először múzeumban.
A mindenekelőtt szürrealista festményeiről ismert művészt a magyar közönség most ismeretlen oldaláról, a virtuozitásáról rajzi műfajokban is tanúbizonyságot tevő Dalít ismerheti meg, valamint a művész életművének egészét is áttekintheti. A tárlat a grafikák, rajzok akvarellek, világirodalmi illusztrációk mellett bemutat néhányat egy, a művész által tervezett porcelánkészletből is.
Az 1989-ben elhunyt alkotó festészete mellett jelentős szerepet játszanak művészetében a világirodalmi témák illusztrációi is, amelyek az irodalomtörténet jelentős szövegeinek Dalí-féle „paranoia-kritikai” újraértelmezései. Az újraértelmezés a könyvek külső formájának átdolgozását is jelenti, mivel ezeknek Dalí gyakran szokatlan formákat kölcsönöz. ’Könyv-objektjeivel’ a formaalakítás és a díszítés terén is új irányt szabott a 20. századi könyvművészetnek. A könyvek díszítéséhez drágaköveket, féldrágaköveket használt, a kézzel megmunkált pergamenlapokra gyémánt és rubint tűkkel rajzolt.
A Műcsarnokban szerepelnek az erotikus, vagy inkább pornográf irodalom „gyöngyszemei”, mint Casanova emlékiratai, Sade márki elbeszélései, de olyan híres gyermekkönyv-illusztrációk is, mint az Alice csodaországban című kötethez készült rajzok.
A május 29-ig látogatható tárlat egyik különlegessége a Sigmund Freudról készült portré, illetve műveinek a hetvenes években készült luxuskiadása, amelyen Dalí rendkívüli odaadással dolgozott.
Ma délután a Budapesti Tavaszi Fesztivál 25. évfordulója alkalmából egy másik Dalí-kiállítás is nyílik, mégpedig a Petőfi Irodalmi Múzeumban, ahol a művész könyvillusztrációit lehet majd megtekinteni. A június 5-ig látogatható tárlaton szereplő illusztrációk nagy része az 1989-ben elhunyt katalán alkotó egyesült államokbeli tartózkodása idején, 1940 és 1948 között készült az amerikai kiadók számára, kivéve a Ronsard-, Dante- és Goethe-illusztrációkat, amelyek párizsi megrendelésre születtek.
Az illusztrációk egy részét sokszorosított grafikai eljárással készítette. Könyvillusztrációinak nagyobbik része azonban egyedi grafika alapján nyomdai szakemberek közreműködésével készített, sokszorosított grafika, az esetek többségében litográfia volt.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába