Darutemető

Több mint száz védett daru tetemét találták meg egy Békés megyei szántóföldön. A madarakkal méreg végzett, amit valószínűleg távolabb ehettek, ihattak meg. A toxikológiai jelentés csak pár nap múlva készül el – addigra talán az is kiderül, kinek a tulajdonában volt az a terület, ahol a vándomadarak megfertőződtek.

Ádám Kata
2005. 03. 30. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint száz darutetemet találtak a Békés megyei Örménykút térségében. Az észak felé vonuló madarak halálát több mint valószínű, hogy mérgezés okozta; a toxikológiai vizsgálat eredményére azonban még várni kell – tudtuk meg a Körös-Maros Nemzeti Park munkatársától. Láng Katalin zoológiai felügyelő az MNO-nak elmondta: a talajvédelmi szolgálat munkatársaival jelenleg is kint vannak a helyszínen, estére fejezik be az elhullott példányok összeszedését. – Annyi bizonyos: gyors lefolyású mérgezés történt; olyan szer végezhetett a madarakkal, melyet a táplálékkal vagy vízzel vettek fel – magyarázta a szakember, hozzátéve: elvileg ebben az időszakban a növényi kultúrákat nem vegyszerezik, ám a gondatlan kezelés nem kizárható. A környéken több belvizes rész, illetve csatorna is van, ahol a madarak megfertőződhettek. Valószínű, hogy a mérgezés nem ott történt, ahol a darvak elhullottak, hanem távolabb – mondta még Láng Katalin, aki kérdésünkre leszögezte: a szántóföldön más madárfaj tetemét nem találták meg. – A folyamatban lévő hatósági eljárás tisztázza majd, hogy a terület, ahol a mérgezés történt, kinek a tulajdonában van. A felelősöknek gondatlanságból elkövetett természetkárosításért kell majd felelniük – felelte kérdésünkre. A Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség feljelentésére a rendőrség nyomozást kezdett az ügyben.

A madártetemek mellett találtak nyolc élő példányt is – ezeket a Szegedi Vadaparkba szállították. A madarak legyengült állapotban vannak, de – mint Tirják László, a Kőrös-Maros Nemzeti Park igazgatója az Info Rádiónak elmondta – bíznak benne, hogy a madarak életben maradnak, s folytathatják útjukat észak felé.

A daru (Grus grus) védett madár, Európa és Ázsia északi területein fészkel. Korábban Magyarországon is költött, ám a folyószabályozások, illetve az ebből adódó nagy kiterjedésű vizes élőhelyeink (mocsarak, tőzeglápok, nyíresek) eltűnése miatt egyre északabbra szorult. E madarak őszi vonulásáról vannak adatok: 50-80 ezer közötti a számuk, s főleg az alföldi térségekben – a Hortobágyon – vonulnak látványosan nagy számban. Az őszi vándorlás elhúzódó, mivel a daru egy-egy jó táplálkozóhelyen az állandó fagyok beálltáig marad, majd mediterrán és kis-ázsiai telelőhelyeire vonul – mondta az MNO-nak Karcza Zsolt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) madárgyűrűzési központjának munkatársa. A darvak tavaszi vonulása gyors, nincsenek látványos „csapatmozgások” a költési időkorlát miatt. A szakember kérdésünkre elmondta: a száz halott példány soknak mondható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.