2030-ig 20,8 millióval csökken a munkaképes korú lakosság létszáma, illetve 18 millióval kevesebb lesz a gyermek és fiatal – derül ki az Európai Unió tagországainak demográfiai helyzetét vizsgáló tanulmányból. A népesség elöregedése miatt küszöbön álló válsághelyzet miatt az Európai Bizottság július 11-én Brüsszelben konferenciát rendez szakértőknek, magas rangú politikusoknak, a civil társadalom képviselőinek részvételével.
Az EU öt legnagyobb tagországa közül csak Nagy Britanniában és Franciaországban nőhet a lakosság száma a következő években, az EU egészében a népesség 10-15 százalékos csökkenését prognosztizálják 2050-ig. A tagországok közül a természetes szaporulat jelenleg csak Írország, Franciaország és Dánia esetében közelíti meg a szükséges arányt, a legalacsonyabb Cipruson, Csehországban és Szlovákiában.
A jelentés szerint Európában kevesebb gyermek születik, mint amennyit a lakosság vállalni szeretne, ami egyértelmű jelzést jelent, hogy a reformoknak ki kell terjedniük a családi kedvezmények, juttatások bővítésére, a gyermekgondozás segítésére.
Az Európai Unió összlakossága a 2025-ös 469,5 millióról 2030-ig 468,7 millióra csökken, szemben az Amerikai Egyesült Államokkal, ahol 2000 és 2025 között 25,6 százalékkal gyarapodik a népesség.
Európában megnőtt a várható élettartam, s az idősebb korosztály általános egészségügyi állapota is jelentősen javult. 2030-ban 24 millióra emelkedik a munkaviszonyban álló 55-64 évesek száma, s 34,7 millió nyolcvan évesnél idősebb lakosa lesz a kontinensnek, szemben a jelenlegi 18,8 millióval. 2050-ig 180 százalékkal nő a nyolcvan évesnél idősebbek száma. 2005-től 2030-ig 52,3 százalékkal nő a 65 évesnél idősebb korú népesség, ezzel szemben a 15-64 éves korosztály létszáma 6,8 százalékkal csökken. A munkaképes lakosságtól függő fiatal és idős generáció aránya a jelenlegi 49 százalékról 25 év alatt 66 százalékra nő.
A demográfiai változások súlyosan érintik a jólétet, életszínvonalat, nemzedékek közötti kapcsolatrendszereket. Vladimir Spidla szociális ügyekért felelős EU-biztos úgy véli, csak a politika nem tudja megoldani a problémát, a különféle intézkedésekhez a társadalmi előítéleteknek is változniuk kell. Az elöregedési folyamat várható következményeinek ellensúlyozásához társadalombiztosítási reformokra, az egészségügyi ellátás megújítására van szükség. Szakértők szerint a bevándorlás csak ideiglenesen enyhíti a problémát. Mások úgy vélik, nagyobb európai uniós pénzalapot kellene fordítani a demográfiai gondok megoldására.
(Forrás: eurohirek.hu )

Kiderült, hogy ki a rejtélyes lottónyertes, aki óriásplakátot vett az Oktogonon