EU: Párizs és Berlin döntő győzelme?

A média immár minden józan mértéken túllépve foglalkozik a Harmadik Birodalommal, itt már senkit sem érdekel az igazság, pusztán az önigazolásról szól a történet – olvasható a Die Zeitben. Franciaország és Németország a brüsszeli csúcson minden kérdésben döntő győzelmet aratott – írja a Die Welt.

2005. 03. 24. 7:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Zeit (zeit.de)

A baloldali értelmiségi hetilapban Jens Jessen Az emlékezés rikoltó cirkuszában című írásában foglalkozik azzal a jelenséggel, hogy a média immár minden józan mértéken túllépve foglalkozik a Harmadik Birodalommal. A szerző szerint itt már senkit sem érdekel az igazság, pusztán az önigazolásról szól a történet.

Az emlékezésünk rikoltó cirkuszában már régen nem az igazságról, a Harmadik Birodalomról szól a történet, hanem e korszakkal kapcsolatos, másodkézből származó gondolatokról, olvasatokról, és interpretációról – írja. Innen meríti Götz Aly könyve is a polemikus energiáját. A szerző ellenfelei nem annyira azok a néptársak és utódaik, akik azt állítják, hogy nem tudták, nem tudhatták mi történt akkor. Aly valódi ellenfelei azok a fasizmus- elméletek, melyek azt állítják, nem a nép, hanem a tőke követte el a hitleri bűnöket. „Aki a kapitalizmusról nem kíván beszélni, az hallgasson a fasizmusról.” Ez volt az a premissza, amivel keleti és nyugati baloldal hozzálátott a múlt feldolgozásához.

A német múltfeldolgozás átka, hogy a történelem csak annyiban érdekes, ameddig érvek desztillálhatóak belőle a jelen ideológiai lövészárok háborúihoz. A náci kor az a legerősebb ideológiai snapsz, amelyet a saját felfegyverkezésünkre, vagy az ellenfél elkábítására felhasználhatunk. Götz Alynak a Harmadik Birodalmat jóléti államként bemutató könyve is akkor vált óriási sikerré, amikor a társadalom szolidáris közösségét már sokan nem kívánják tovább finanszírozni, így azt a legkönnyebben a nácik örökségeként beállítva lehet denunciálni.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali napilapban Siggi Weidemann A méhek és a halottak címmel meséli el a holland ellenállás költőjeként számon tartott Jan Campert tragikus történetét.

A kilencven esztendős, egykori ellenálló Gerrit Kleinveld mesélte az NRC Handelsbladban, hogy a Hamburg melletti neuengammei koncentrációs táborban elhunyt Campert halálának nem végkimerülés volt az oka, hanem holland rabtársai gyilkolták meg. Az utasítást a gyilkosságra a blokkfőnök, a holland kommunista Jan van Bork adta ki. Bork szerint a költő azért érdemelte meg a halált, mert társait több élelmiszerért és könnyebb munkáért elárulta.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Martin Halusa és Katja Ridderbusch Veszélyes ölelések címen elemzik a brüsszeli EU-csúcson történteket.

A luxemburgi miniszterelnök és unió elnöke, Jean-Claude Juncker kénytelen volt engedni a rá nehezedő nyomásnak. Néhányan Brüsszelben – mint például a CDU Europa képviselője, Elmar Brok – nyíltan zsarolásról beszél. A stabilitási és növekedési paktumban éppen úgy, mint a szolgáltatási irányelvek kapcsán – Juncker képtelen volt ellenállni a Berlinből és Párizsból rá nehezedő nyomásnak és elsődlegesen azzal foglalatoskodott, hogy a többi tagállam kormányát a német-francia irányvonalról meggyőzze.

Franciaország és Németország a brüsszeli csúcson minden kérdésben döntő győzelmet aratott. Mindegyikük világossá tette, hogy nélkülük, s még kevésbé ellenük semmi sem történhet az unióban. Az két állam viselkedése alapján nem is meglepő a Financial Times munkatársának kérdése, miszerint az egykori alapító tagok Európa-szkeptikusokká váltak? Ténylegesen egyre gyakrabban akadályozza meg Párizs és Berlin az uniós terveket, ha úgy érzik, azok sértik a szűken vett nemzeti cselekvési lehetőségeiket.

Juncker kompromisszumos javaslatával mind a német, mind a francia igényeket maradéktalanul kielégítette,hiszen Berlin magas költségvetési deficitű esztendőkben – a legutóbbi három ilyen volt – a kiadásokból levonhatja az újraegyesülésre fordított összegeket. Párizs pedig katonai költségvetését vonhatja le a hiányból, miután a francia csapatok az uniós katonai akciókban szívesen vesznek részt.

A veterán Jean-Claude Juncker – tíz éve miniszterelnök, 15 éve pénzügyminiszter – tavaly visszautasította az EU-bizottság elnöki posztját, állítólag azért, mert az Európa Tanács állandó elnökségére spekulált. Ez a poszt az új alkotmány értelmében 2007-től jönne létre. Az elmúlt hetek megalázó történései után már bánhatja az elutasító döntését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.