Öt évre visszamenőleg ellenőrzi az egészségbiztosító azokat, akik kirívóan magas jövedelem után igényeltek táppénzt.
Egy ilyen ügyben tett feljelentést a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányságon az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Egy cég feltehetőleg hamis, évi 303 millió forintos jövedelemről állított ki foglalkoztatói igazolást munkatársának. Járulékot nem fizetett utána, táppénzt azonban igényelt – tájékoztatta lapunkat Bukodi Zsolt, az OEP főosztályvezetője. Az egészségbiztosító megyei pénztárának munkatársai azonban gyanút fogtak. Ritka a több száz milliós bevallott jövedelem – gondolták –, ezért jelentették az esetet a feletteseiknek. A táppénzt egyébként a bevallott jövedelem után számolják ki, 303 millió éves fizetésre naponta több mint 581 ezer forint (ebből még levonják a jövedelemadót) járt volna.
Az egészségbiztosító ellenőrei felkeresték a cég vezetőit, és kérték, hogy igazolják a megfelelő okmányokkal a több száz milliós jövedelmet. Erre nem voltak hajlandók, ezért a revizorok az adóhatósághoz fordultak. Kiderült: ott sincs nyoma a vállalkozásnak.
Bukodi Zsolt elmondta, megvizsgálták azt is, hogy a cég más tisztviselői és beosztottjai igényeltek-e korábban táppénzt. Így összesen 20 vállalkozást és 11 személyt hoztak összefüggésbe esetleges csalással. Kiderült, hogy egyikük – feltehetőleg hamis jövedelemigazolások alapján és járulékfizetés nélkül – már rokkantnyugdíjat is kap a nyugdíjfolyósítótól.
Eddig mindössze egy hasonló ügyre derült fény. Könnyen lehet azonban, hogy kisebb összegű csalást már többen is elkövettek ily módon – vélekedett az OEP főosztályvezetője. Nem ellenőriz minden táppénzigénylést az egészségbiztosító, a vizsgálatokat szúrópróbaszerűen vagy bejelentés alapján végzik. Most azonban öt évre visszamenőleg átnézik azokat az eseteket, amelyekben kiugróan magas jövedelem után fizettek ki táppénzt – tette hozzá. Ez ugyanis újfajta módja a csalásnak, s nem szabad engedni, hogy „iparággá” váljék. Eddig a leggyakoribb viszszaélés az volt, hogy valaki megpróbálta igazoltatni a háziorvossal a keresőképtelenségét, s közben máshol munkát vállalt, amit elvileg törvény tilt.

Indul az M1 autópálya bővítése – mutatjuk, hol és mikor változik a forgalom