Fantomokat kerget az egészségbiztosító – táppénzcsalások

Magyar Nemzet
2005. 03. 29. 22:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt évre visszamenőleg ellenőrzi az egészségbiztosító azokat, akik kirívóan magas jövedelem után igényeltek táppénzt.
Egy ilyen ügyben tett feljelentést a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányságon az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Egy cég feltehetőleg hamis, évi 303 millió forintos jövedelemről állított ki foglalkoztatói igazolást munkatársának. Járulékot nem fizetett utána, táppénzt azonban igényelt – tájékoztatta lapunkat Bukodi Zsolt, az OEP főosztályvezetője. Az egészségbiztosító megyei pénztárának munkatársai azonban gyanút fogtak. Ritka a több száz milliós bevallott jövedelem – gondolták –, ezért jelentették az esetet a feletteseiknek. A táppénzt egyébként a bevallott jövedelem után számolják ki, 303 millió éves fizetésre naponta több mint 581 ezer forint (ebből még levonják a jövedelemadót) járt volna.

Az egészségbiztosító ellenőrei felkeresték a cég vezetőit, és kérték, hogy igazolják a megfelelő okmányokkal a több száz milliós jövedelmet. Erre nem voltak hajlandók, ezért a revizorok az adóhatósághoz fordultak. Kiderült: ott sincs nyoma a vállalkozásnak.

Bukodi Zsolt elmondta, megvizsgálták azt is, hogy a cég más tisztviselői és beosztottjai igényeltek-e korábban táppénzt. Így összesen 20 vállalkozást és 11 személyt hoztak összefüggésbe esetleges csalással. Kiderült, hogy egyikük – feltehetőleg hamis jövedelemigazolások alapján és járulékfizetés nélkül – már rokkantnyugdíjat is kap a nyugdíjfolyósítótól.

Eddig mindössze egy hasonló ügyre derült fény. Könnyen lehet azonban, hogy kisebb összegű csalást már többen is elkövettek ily módon – vélekedett az OEP főosztályvezetője. Nem ellenőriz minden táppénzigénylést az egészségbiztosító, a vizsgálatokat szúrópróbaszerűen vagy bejelentés alapján végzik. Most azonban öt évre visszamenőleg átnézik azokat az eseteket, amelyekben kiugróan magas jövedelem után fizettek ki táppénzt – tette hozzá. Ez ugyanis újfajta módja a csalásnak, s nem szabad engedni, hogy „iparággá” váljék. Eddig a leggyakoribb viszszaélés az volt, hogy valaki megpróbálta igazoltatni a háziorvossal a keresőképtelenségét, s közben máshol munkát vállalt, amit elvileg törvény tilt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.