Fidesz: „Tegyük a tényeket a duma mellé!”

Van-e konkrét adó- és járulékcsökkentési javaslata a kormánynak? Hányszor történt adóemelés a kormányváltás óta? Az államadósságot tekintve mit prognosztizálnak 2005-re? Amit szabad Gyurcsánynak, azt nem szabad Zuschlagnak? – záporoztak a fideszes képviselők kormányt számon kérő kérdései az Országgyűlés mai ülésnapján.

MNO
2005. 03. 29. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mostanában nem múlik el úgy nap, sőt, talán egyetlen óra sem, hogy a kormány részéről valaki ne beszélne adócsökkentésről, illetve a fizetési terhek jelentős mérsékléséről – kezdte interpellációját Lázár Mózes a parlamentben. A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség parlamenti képviselője hozzátette: a kormány csak új adókat vezetett be, a meglévő adókat többször is megemelte, s ezt még fokozva számos adókedvezményt szüntetett meg, eközben energiaárakat is emelte. Lázár Mózes többek között riasztó ténynek nevezte azt, hogy havonta átlagosan 100 milliárd forinttal nő az államadósság. Van-e végre konkrét adó- ás járulékcsökkentési javaslatuk? Mikor váltják készpénzre azt a sok tehercsökkentési ígéretet? – tette fel kérdéseit a fideszes politikus. Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára válaszában cáfolta az ellenzéki politikus kijelentéseit, és úgy vélte, létezik egyfajta „fideszes matematika„, amely különbözik az általános matematikától.

A kormányváltás óta folyamatosan nőttek a lakosság adóterhei, növelték a bírósági illetékeket, bevezették a vállalkozói járulékot, megemelték az élelmiszerek áfakulcsát – mondta el hozzászólásában Domokos László fideszes parlamenti képviselő. Majd azt ajánlotta a kormánynak: adóreformot előkészítő bizottságot kereszteljék át inkább adóemelési bizottságnak. A képviselő hozzátette, véleménye szerint sokkal érdekesebb lenne azzal foglalkozni, hogy mennyi a sertéshús ára, miért lett megint magasabb a gáz ára, vagy hogy miből tudják megfizetni a budapestiek, hogy idén is lesz egy év eleji és egy év közbeni áremelkedés. Domokos László azt kérdezte Draskovics Tibor pénzügyminisztertől, tervez-e a kormány általános adóteher-csökkentést, vagy továbbra sem akar adószint-mérséklést. A képviselő továbbá azt is tudakolta, hányszor történt adóemelés a kormányváltás óta. A képviselőnek adott válaszában Katona Tamás elmondta: az adatok szerint összevont adóalapra jutó személyi jövedelemadó-terhelés 2002-ben még 22 százalék volt, 2004-ben azonban már 19,6 százalék. Néhány adótétel valóban nőtt, de ez természetes, ugyanis ezek egy része az EU-csatlakozásból adódik. Az államtitkár hozzátette: kormányzati kommunikációra negyedannyit költenek, mint az Orbán-kormány.

Azonnali kérdésében Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke és parlamenti képviselője az iránt érdeklődött: miképpen lehetséges, hogy Zuschlag János MSZP-s képviselő a Terror Háza előtti viccelődése következtében lemondott parlamenti mandátumáról, míg Gyurcsány Ferenc viccelődésének a szaúd-arábiai labdarúgó-válogatottal nem lett hasonló következménye. Szaúd-Arábia nagykövete a „gyurcsányi viccelődés” után eltelt csaknem két hónappal még mindig nem érkezett vissza Magyarországra – tette hozzá. Gyurcsány Ferenc válaszában azt mondta, kétszer kiigazította a szavait a miniszterelnök, ezzel a diplomácia szabályainak megfelelően lezártnak tekinthető az ügy.

Selmeczi Gabriella fideszes képviselő Kipusztítható-e dumával a parlagfű? című hozzászólásában a kormányzat parlagfűmentesítési intézkedéseit bírálta, mondván a kormány idén egyetlen fillért sem fordít erre a célra, csupán az adófizetők egy százalékos felajánlásaival jut forrás. Németh Imre földművelésügyi miniszter válaszában elmondta: az Orbán-kormány négy év alatt nem költött parlagfűmentesítésre, míg 2004-ben erre a célra 700 millió forint jutott. Két körzet kivételével mindenhol csökkent a pollenkoncentráció mértéke – tette hozzá.

Martonosi György fideszes honatya azt kérdezte, tisztában van-e a munkaügyi miniszter azzal, hogy a kormány három éve alatt Makón és térségében soha nem tapasztalt mértékben nőtt a munkanélküliség, és mit tesz azért, hogy az ott élők munkához jussanak. Mint mondta, a kistérségben történelmi mélyponton van a foglalkoztatás, a munkanélküliségi ráta 17,2 százalékos, vállalkozások szűnnek meg. Csizmár Gábor munkaügyi miniszter válaszában közölte: az elmúlt időszakban a makói kistérségben a statisztikai hivatal felmérése szerint 7-8 százalékos volt a munkanélküliség. A miniszter szerint továbbá az sem felel meg a valóságnak, hogy a térségben soha nem tapasztalt mértékben nőtt a munkanélküliség, 2004-ben ugyanis 1629 új állást jelentettek be, amely kétszázzal haladja meg az egy évvel korábbit.

(fideszfrakcio.hu, Magyar Televízió, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.