A januári javulás után múlt hónapban tovább romlott a GKI-Wallis konjunktúra-indexe: az üzleti és a fogyasztói várakozások egyaránt kedvezőtlenebbek lettek – derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. (www.gki.hu) uniós támogatással készült felméréséből. A konjunktúra-index -15 pontról -17,8-ra süllyedt (így a tavaly februárinál is jóval rosszabb), a fogyasztói bizalmi index -21,7-ről -22,5-re, míg az üzleti bizalmi index -12,7 pontról -16,1 pontra csökkent.
Az üzleti várakozások februárban megközelítették a tavaly novemberi mélypontot; a vállalkozások nyár végéig jellemzően egyre optimistábbak lettek, majd az ősztől kezdve egyre erősödött a pesszimizmus – teszik hozzá. Az iparban különösen sokat romlottak a várakozások, három éve nem volt ilyen alacsony a bizalmi index értéke. A januárinál kissé kedvezőtlenebbé vált az elmúlt időszak termelésének megítélése, a következő időszaké pedig erőteljesen romlott. A rendelésállományt is többen látták alacsonyabbnak, mint az előző hónapban, s valamelyest nőttek a saját termelésű készletek. Az építőiparban az elmúlt hónapok termelésének, a rendelésállománynak és a foglalkoztatási lehetőségeknek a megítélése is romlott. A kereskedelemben a januárinál jobb üzletmenetről, de lényegesen passzívabb megrendelési politikáról számoltak be. Az inflációs várakozások az iparban és a kereskedelemben egyaránt mérséklődtek. Az ország helyzetéről csak a kereskedelmi cégek alkottak az előző havinál jobb véleményt.
A fogyasztók bizalmi indexe is csökkent: pénzügyi helyzetüket rosszabbnak látták, mint januárban, s a következő 12 hónapra nézvést nem számítanak érdemi elmozdulásra. A lakosság az ország gazdasági helyzetét kedvezőtlenebbnek ítélte, s nem számít változásra az elkövetkező évben sem. A fogyasztók arra számítanak: a következő 12 hónapban csökken az áremelkedések üteme, a munkanélküliségre vonatkozó várakozásaik viszont romlottak. A lakosság vásárlási kedve ugyanolyan, mint az előző hónapban, a jövőre vonatkozó várakozások azonban enyhe javulást feltételeznek. Ezzel párhuzamosan emelkedett a megtakarításra kedvező alkalmat látók aránya.
Magyarország hét régiója közül kettőben javultak, ötben pedig romlottak a fogyasztók várakozásai. Észak-Magyarországon és a Közép-Dunántúlon jelentősen javult a fogyasztói bizalom. Ezzel szemben a Dél-Dunántúlon, a Nyugat-Dunántúlon, Közép-Magyarországon és az Észak-Alföldön az országos átlagnál nagyobb mértékben romlott a lakosság véleménye, míg a Dél-Alföld lakosainak véleménye az országos átlaggal megegyező mértékben romlott az előző hónaphoz képest – számol be a GKI.

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket