Farkas Árpád erdélyi költő, főszerkesztő idén február elején utasította vissza a Magyar Köztársaság Középkeresztjét arra hivatkozva, hogy a december 5-i népszavazás után nem tekinthet el a magyar kormány szerepétől e kitüntetés odaítélésében. „E kormány a kettős állampolgárságról szóló népszavazás előtti kampányában megvádolta a határon túli magyar nemzeti közösségeket Magyarország és állampolgárai kifosztásának szándékával. E kormány, pontosabban annak fője ellenünk hangolt kampányának számunkra oly szomorú sikere után támogatásáról biztosított, és egyben biztatott bennünket kettős identitásunk megőrzésére és fejlesztésére.„
A levél aláírója közölte akkor az államfővel, hogy másfé lmilliónyi sorstársával együtt több mint 50 éve küzdelemre kényszerült a nemzeti önazonosság megőrzéséért, ezért megfogalmazása szerint: 2004. december 5-e után nevetségesnek érzi egy kitüntetés örvén kiemelkedni sorstársai közül. Farkas Árpád megjegyzi, hogy december 5-e előtt talán nem kényszerült volna e magas kitüntetés elhárítására.
A háromszéki költő akkori levelében elnézést kért a magyar köztársasági elnöktől, hangsúlyozván: „az Ön sepsiszentgyörgyi, nemzeti sorskérdéseink iránt érdeklődő látogatása alkalmából futólag nyújtott kézszorítása többet jelent számomra minden, e jelenlegi kormány által javasolt és érintett érdemrendnél”. Mádl Ferenc ezt követően döntött arról, hogy az általa alapított kitüntetést adományozza Farkas Árpádnak, aki ezt elfogadta.
Mádl Ferenc 2001. november 29-én alapította a Magyar Köztársaság Elnökének Érdemérme kitüntetést, a magyar állami elismerések között az egyetlent, amelyet nem miniszterelnöki vagy miniszteri előterjesztésre adományozhat az államelnök. Az elmúlt három évben olyan személyiségeket tüntetett ki, akik életútjukkal, szakmai tevékenységükkel kiemelkedő érdemeket szereztek a tudományos vagy jótékonysági munkában, a művészi alkotói és előadói, illetve a közszolgálatában végzett tevékenységükkel.
(háromszék, MNO)

Rekordhideg május: mikor változik az időjárás?