Tegnap megnyílt az Aicsi világkiállítás Japánban. Az érdeklődőket fél éven keresztül 121 ország látványosságai várják. A világkiállítás fő jelszava a természet bölcsessége, mely arra utal, hogy az emberek a technológia segítségével szinte mindent létrehoztak, elvettek saját földjükből, megfeledkezve azokról a káros hatásokról, amelyeket elhamarkodott cselekedeteikkel okoztak. Természetvédelmi szempontból olyan kérdések kerülnek előtérbe, mint a hulladékok újrahasznosítása, ökoközösségek létrehozása, megfelelő egészségellátó rendszerek létrehozását és természtebarátabb közösségek megalapítását. A hulladékok maximális felhasználásának célja egy olyan kreatív és harmonikus megoldás megtalálása, mely Ázsia számára egy új út kitűzését teszi lehetővé, illetve választ ad globális természetvédelmi kérdésekre.
Az ország megérdemelten nyerte el ennek a világkiállításnak a rendezési jogát, lévén, hogy a Japán emberek régóta ismertek a természethez kapcsolódó viszonyukról, illetve természetbarát életstílusukról. Az Élet Művészete altémája lesz a világkiállításnak, melyet a kerámiáiról híres Seto városában kerül megrendezésre. Ez lehetőséget biztosít a világ kultúráinak találkozására, egymás kultúráinak alapvetőbb megismerésére. A technológia és a különböző tudományok segítségével a művészetnek a természettel való harmonikus kapcsolatának bemutatására kerül sor. Az Aichi tartományban szervezett expónak három nagyváros, Toyota City, Seto City és Wagakute Town ad otthont.
Mint a Magyar Nemzet korábban megírta, az eseményre 2003 tavaszáig lehetett jelentkezni, ám a magyar kormány ezzel a lehetőséggel nem élt. Hazánk távolmaradását korábban a nyugat-európai országok szerény érdeklődésével indokolták. Ez azonban azóta nem igazolódott be, hiszen több uniós tagállam is fontosnak tartja a megjelenést. Az érvek között elhangzott, hogy a japán árszínvonal és a tetemes távolság miatt sokba kerülne a részvétel. Megvalósítható tervként szóba került, hazánk a szomszédos Ausztriával közösen jelenjen meg a rendezvényen.
Később a hivatalos indoklás szerint nyugati szomszédunk visszalépése miatt ez is meghiúsult, csakhogy az osztrákok mégis ott lesznek. Szakértők szerint az is megvalósítható lett volna, ha például a visegrádi négyek együtt vonulnak fel. Másik alternatíva pedig az lehetett volna, ha a Magyarországon tevékenykedő japán cégek beszállnak a magyar részvétel költségeinek finanszírozásába. Erre több tőkeerős itteni japán vállalkozás is kapható lett volna. Mindezek ellenére döntött másképpen a kormány, ami egyes vélemények szerint nemcsak a japán–magyar kapcsolatok bővülését nem segíti, de hazánk nemzetközi megítélését sem.
Forrás: Magyar Nemzet, Magyar Rádió, Yahoo News, japanspecialista.hu

Szörnyű tragédia történt hajnalban: a mentők már nem tudtak segíteni