Az utóbbi öt év legjobb eredményét érte el a lemezpiac 2004-ben, közben az értékesítés világszinten csak minimális mértékben csökkent. Sőt, az amerikai lemezipari szövetség (RIAA) adatai szerint a legnagyobb piacon, az USA-ban 5,3 százalékos növekedést mértek.
A világ zenei piacának értéke tavaly 33,6 milliárd dollárra rúgott, 76 ország közel másfélezer forgalmazójának adatai alapján – jelezte a nemzetközi szövetség (IFPI). Ez 1,3 százalékkal maradt el a 2003-as adatoktól, míg a darabszámot tekintve 0,4 százalékos a zsugorodás.
Az IFPI szerint a digitális zeneletöltések száma exponenciálisan emelkedett 2004-ben, ez azt jelenti, hogy a letöltött zeneszámok száma több mint tízszeresére, azaz 200 millió fölé rugaszkodott a négy legnagyobb piacon: az USA-ban, Nagy-Britanniában, Francia- és Németországban. A trend várhatóan tovább folytatódik: az amerikai piac ugyanis az év első két hónapjában megduplázódott 2004 induló időszakhoz képest. Az albumok között kiemelkedően szerepelnek a zenei DVD-k, amelyek értékesítése a múlt évben 23 százalékkal haladta meg a 2003-as évit, ezzel részesedése a teljes piacon produkált 2,6 milliárd dollárral immár nyolc százalék a 2002-es négy százalék helyett.
A legnagyobb számban értékesített lemezek is javítani tudtak a korábbi évekhez képest: a top tíz albumból 14 százalékkal többet értékesítettek. Közöttük nyolc olyan lemez is volt – többek között Eminem, Norah Jones, U2, Robie Williams –, amelyből több mint ötmilliót adtak el.
A kalózanyagok forgalmazása azonban továbbra is súlyosan érinti a nemzetközi zenepiacot, azon belül is elsősorban Európát és Ázsiát – fogalmaz a szövetség. Az illegális online letöltések szempontjából Svédországban, Norvégiában, Finnországban, Spanyolországban, Franciaországban és Dél-Koreában a legrosszabb a helyzet.
Magyarországon tavaly ugyan jelentősen nőtt az eladott lemezek száma, értékben ez mégsem mutatkozott meg. Musinger Ágnes, a Mahasz ügyvezető igazgatója elmondta: 2004-ben a magyarországi lemezpiac kiskereskedelmi fogyasztói áron számított értéke 12,3 milliárd forintra csökkent a korábbi 14,7 milliárdról, míg itthon összesen 7,6 millió zenei CD-t, kazettát, videót adtak el, ez több mint másfél millióval haladja meg a 2003-as adatot, azaz az eladott darabszám 27 százalékkal emelkedett. Mindez a dömpingáron kínált CD-knek köszönhető – jelezte korábban Musinger Ágnes.
Az internetes bűnözés hazai történetének legnagyobb kalózszerverét foglalta le a rendőrség a napokban. Ezzel megbénult a Mátrix klub nevű fájlcserélő hálózat. A lefoglalt szervergép 30 merevlemezt tartalmazott, együttes kapacitásuk elérte a 4,4 terabyte-ot. A nyomozás az ASVA (Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány) feljelentése alapján indult el. A szervert üzemeltető háromezer forintért kínált letöltésre anyagokat, s ebből néhány hét alatt másfél millió forintot keresett.
Forrás: Világgazdaság

Lebukott az ellenzék: hamisítvány a lelkesen terjesztett Harcosok Kódexe