Már nem „menő” a hamisított DVD

Úgy tűnik, megáll a lemezpiac öt éve tartó hanyatlása. A kalózanyagok forgalmazása azonban továbbra is súlyosan érinti a nemzetközi zenepiacot, azon belül is elsősorban Európát és Ázsiát. A zenei DVD-k világszinten egyre népszerűbbek. Magyarországon a hipermarketek diktálják az árakat.

MNO
2005. 03. 25. 9:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi öt év legjobb eredményét érte el a lemezpiac 2004-ben, közben az értékesítés világszinten csak minimális mértékben csökkent. Sőt, az amerikai lemezipari szövetség (RIAA) adatai szerint a legnagyobb piacon, az USA-ban 5,3 százalékos növekedést mértek.

A világ zenei piacának értéke tavaly 33,6 milliárd dollárra rúgott, 76 ország közel másfélezer forgalmazójának adatai alapján – jelezte a nemzetközi szövetség (IFPI). Ez 1,3 százalékkal maradt el a 2003-as adatoktól, míg a darabszámot tekintve 0,4 százalékos a zsugorodás.

Az IFPI szerint a digitális zeneletöltések száma exponenciálisan emelkedett 2004-ben, ez azt jelenti, hogy a letöltött zeneszámok száma több mint tízszeresére, azaz 200 millió fölé rugaszkodott a négy legnagyobb piacon: az USA-ban, Nagy-Britanniában, Francia- és Németországban. A trend várhatóan tovább folytatódik: az amerikai piac ugyanis az év első két hónapjában megduplázódott 2004 induló időszakhoz képest. Az albumok között kiemelkedően szerepelnek a zenei DVD-k, amelyek értékesítése a múlt évben 23 százalékkal haladta meg a 2003-as évit, ezzel részesedése a teljes piacon produkált 2,6 milliárd dollárral immár nyolc százalék a 2002-es négy százalék helyett.

A legnagyobb számban értékesített lemezek is javítani tudtak a korábbi évekhez képest: a top tíz albumból 14 százalékkal többet értékesítettek. Közöttük nyolc olyan lemez is volt – többek között Eminem, Norah Jones, U2, Robie Williams –, amelyből több mint ötmilliót adtak el.

A kalózanyagok forgalmazása azonban továbbra is súlyosan érinti a nemzetközi zenepiacot, azon belül is elsősorban Európát és Ázsiát – fogalmaz a szövetség. Az illegális online letöltések szempontjából Svédországban, Norvégiában, Finnországban, Spanyolországban, Franciaországban és Dél-Koreában a legrosszabb a helyzet.

Magyarországon tavaly ugyan jelentősen nőtt az eladott lemezek száma, értékben ez mégsem mutatkozott meg. Musinger Ágnes, a Mahasz ügyvezető igazgatója elmondta: 2004-ben a magyarországi lemezpiac kiskereskedelmi fogyasztói áron számított értéke 12,3 milliárd forintra csökkent a korábbi 14,7 milliárdról, míg itthon összesen 7,6 millió zenei CD-t, kazettát, videót adtak el, ez több mint másfél millióval haladja meg a 2003-as adatot, azaz az eladott darabszám 27 százalékkal emelkedett. Mindez a dömpingáron kínált CD-knek köszönhető – jelezte korábban Musinger Ágnes.

Az internetes bűnözés hazai történetének legnagyobb kalózszerverét foglalta le a rendőrség a napokban. Ezzel megbénult a Mátrix klub nevű fájlcserélő hálózat. A lefoglalt szervergép 30 merevlemezt tartalmazott, együttes kapacitásuk elérte a 4,4 terabyte-ot. A nyomozás az ASVA (Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány) feljelentése alapján indult el. A szervert üzemeltető háromezer forintért kínált letöltésre anyagokat, s ebből néhány hét alatt másfél millió forintot keresett.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.