Következetes, inflációellenes monetáris politika segíti az árstabilitás elérését és fenntartását

Varga Mihály a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara éves közgyűlésén tartott beszédet.

2025. 05. 22. 17:15
MNB Magyar Nemzeti Bank Varga Mihály
A pénzügyminiszter szerint a fenntartható gazdasági növekedéshez stabil pénzügyi rendszer kell Fotó: Vémi Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német cégeknek is kiemelt szerepe van a magyar gazdaság évtizedes teljesítményében, ezért kulcsfontosságú, hogy a német gazdaság ismét erőre kapjon a vámháború okozta változékony piaci helyzetben – hangsúlyozta Varga Mihály a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara éves közgyűlésén. 

Az MNB közleménye szerint a jegybankelnök kiemelte: hazánkban a kiszámítható beruházási környezet megteremtéséhez és a konjunktúra beindulásához az árstabilitás fenntartására van szükség. Hozzátette: a Magyar Nemzeti Bank új vezetése elkötelezett a tartósan alacsony infláció és a stabil pénzügyi rendszer biztosítása mellett. 

Varga Mihály úgy fogalmazott: 

a világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet tükrében a Magyar Nemzeti Bank új vezetésének legfontosabb alapelvei a stabilitás, a függetlenség és az átláthatóság. 

Az árstabilitás elérése és fenntartása céljából a jegybank fegyelmezett és következetes, inflációellenes monetáris politikát folytat. Ezzel támogatja a magyar gazdaság fenntartható fejlődését, illetve erősíti a hitelességet és a bizalmat. 

Több komoly kihívással nézett szembe a magyar gazdaság

A jegybank közleménye szerint a jegybankelnök emlékeztetett: az utóbbi években a világgazdaságnak három nagy kihívással is szembe kellett néznie. A Covid-világjárvány megmutatta a globális méretű gazdasági értékláncok töredezettségét, míg az orosz–ukrán háború, a szankciók és az energiaválság következtében Európa leszakadt a világgazdasági versenyben. Az amerikai vámháború pedig szintén hatással van a magyar gazdaságra: a jelentős bizonytalanság csökkenti a befektetési bizalmat, és rontja a nemzetközi piaci hangulatot. Ezeken felül hazánk a német gazdasági köteléken keresztül is érintett a vámháborúban, leginkább az autóiparon keresztül – mutatott rá. 

Mint mondta: 2024-ben a teljes hazai export 24,1 százaléka irányult Németországba, míg a közvetlentőke-befektetések terén 2023-ban húszmilliárd eurós beáramlás érkezett hazánkba német területekről. A jegybankelnök hozzátette: a német cégek számottevő jelenléte a magyar gazdaságban olyan hozzáadott értéket képvisel, amelynek a gazdasági növekedés tekintetében is jelentősége van. Éppen ezért a magyar gazdaság elemi érdeke, hogy Németország ismét a gazdasági növekedés útjára lépjen – fogalmazott Varga Mihály.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.