Pozsgay Imre reméli, hogy példáját mások is követik, ezért állt a konzultációs testület ügye mellé, és ezért vállalt tagságot – derül ki a Magyar Hírlapnak a politikussal készített interjújából. Elmondta: nem ismer jobb- vagy baloldali problémákat, csak problémákat, és azok megoldására ez egy jó szándékú kezdeményezés.
Pozsgay hangsúlyozta: amikor 1990-ben kilépett az MSZP-ből, egy nemzeti centrumban gondolkodott, nem túl távol attól a gondolattól, amelyet most az Orbán Viktor-féle testület képvisel. Hozzátette: a mostani vállalással a nemzet egységéért folytatott küzdelembe szállt be, nem pedig egy korteshadjáratba. – A vezérelv egybeesett az enyémekkel, így elvállaltam a feladatot. A népszavazásról annyit: a referendum előtt megkerestem a miniszterelnököt, szerettem volna kifejteni az álláspontomat. A megkeresésre Gyurcsány Ferenc még a titkárságán keresztül sem reagált – mondta az interjúban a politikus.
Kijelentette: „elismerésként értékelem a gúnyolódóknak a kijelentéseit, ha az általam vezetett Népfrontra gondoltak”. – A szervezetbe renitens kormánytagként száműztek 1982-ben, büntetésül, mert kimondtam, hogy hazugságra épül a tervgazdaság. Azt gondolták, hogy politikai pályám ezzel véget ért, de ebben is találtam lehetőséget. A civil szerveződések és a politikai mozgalmak jórészt a Népfrontból indultak, így találkoztam az akkoriban illegalitásba szorult ellenzékkel is. Például Orbán Viktorral is, aki rokonszenvesnek tűnt, különösen az 1988-as demokráciacsomag tárgyalásakor, vagy az ’56-os események újraértékelésekor – fűzte hozzá.
A politikus hangsúlyozta: a függetlenségét meg akarja őrizni, nem akar többé pártpolitikus lenni. Vonzalmai nem a pártok irányultságától, hanem mindenkori magatartásától függenek. A párthűség csak a meggyőződés határáig terjedhet, nem a pártfegyelem határáig – jelentette ki. Újságírói kérdésre, hogyha a Fidesz nem párttagként indítaná választási listáján, megméretné-e magát a párt színeiben, elmondta: van annyi tapasztalata, hogy tudja: politikai erő támogatása nélkül a parlamentbe nem lehet bejutni. Hozzáfűzte: ha lenne olyan politikai erő, amely társadalmi támogatást állítana mögé, nem mondana nemet, hiszen lenne a parlamentben mondanivalója.

Mérget fecskendeztek Kecskemét ősi fájába