Támogatás a 2007-es román és bolgár EU-csatlakozásnak

Óriási többséggel támogatta az Európai Parlament külügyi bizottsága Románia és Bulgária 2007-es uniós csatlakozását szerdán. A testület egyben a későbbiekre is beleszólást szeretne a parlamentnek a két ország csatlakozási folyamatába. A hivatalos nyilatkozatok pedig hangsúlyozzák: mindkét országban van még mit tenni.

MNO
2005. 03. 30. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bulgária csatlakozását egyhangúlag, Romániáét csupán két ellenszavazattal támogatta az Európai Parlament (EP) külügyi bizottsága szerdai ülésén. A 2007-es belépésre és a csatlakozási szerződés április 25-én történő aláírására vonatkozó döntést még április 13-án meg kell erősítenie az EP teljes ülésének is. A bizottság egyúttal határozatot fogadott el, amelyben sürgeti, hogy a két ország tényleges belépéséig még legyen beleszólása a csatlakozási folyamat ellenőrzésébe. A frakciók egységes állásfoglalása szerint biztosítani kell a lehetőséget az EP-nek, hogy a csatlakozásig még egyszer véleményt mondhasson az új tagok felvételéről – s ennek során jelezhesse, ha szükségesnek tartja a belépést kitoló záradék életbe léptetését. Ez a záradék – ami a csatlakozási szerződés tervezetében szerepel – lehetővé tenné a tagjelölt állam csatlakozásának elhalasztását egy évvel, 2008. január 1-jére, ha egyértelmű, hogy az érintett ország számos fontos területen nem teljesíti a csatlakozási feltételeket 2007. január 1-jén. A záradék esetleges alkalmazására az Európai Bizottság javaslatára a külügyminiszteri tanács lenne jogosult. Olli Rehn, az Európai Bizottság bővítési felelőse a voksolás előtti vitában biztosította a képviselőket arról, hogy véleményüket a későbbi európai bizottsági állásfoglalásokban is figyelembe veszi.

A testület tagjai egyébként felhívták a figyelmet, hogy mindkét országnak van még mit tennie a csatlakozási feltételek teljesítése terén.

Gál Kinga (Fidesz-MPSZ) elmondta: módosító indítványai közül többet elfogadott a testület (így a környezetvédelmi problémákat napirenden tartót, illetve azt, amely az általános kisebbségvédelmi megfogalmazások mellett kifejezetten a magyar kisebbségre vonatkoztatva sürgeti a szubszidiaritás (a lehető legalacsonyabb szinten történő döntéshozás) és az önkormányzatiság elvének figyelembe vételét. Hangsúlyozta továbbá, hogy a határozatból látszik: Románia felé egy sor esetben megelőlegezett a bizalom.

– A szocialista frakció véleménye teljesen megfelel a magyar érdekeknek, és egybeesik a kormány álláspontjával is – nyilatkozta Dobolyi Alexandra (MSZP) euro-képviselő. Hozzátette: alapvető nemzeti érdekünk, hogy Románia haladéktalanul, a tagállamközi tanács által kijelölt időponttól, 2007. január 1-től teljes jogú tagja legyen az Európai Uniónak.

Az SZDSZ-es Szent-Iványi István szükségesnek tartja, hogy az EP is súlyának megfelelően, érdemben részt vehessen a védzáradékok esetleges alkalmazásával kapcsolatos döntések meghozatalában. Gál Kinga (Fidesz) azt mondta: módosító indítványai közül többet, köztük környezetvédelmi és kisebbségvédelmi aggályokat megfogalmazóakat is támogatott a szakbizottság.

Emlékezetes, hogy március 16-án az Európai Unió úgy döntött: a tervekkel ellentétben másnap nem kezdi meg a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal, mert az nem teljesítette az ennek feltételéül szabott követelést – nevezetesen, hogy adja ki a délszláv háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszéknek Ante Gotovina tábornokot. A tárgyalások megkezdését elhalasztó döntésnél egyes hírek szerint csupán Ausztria, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia (mások szerint Litvánia, és Írország is, de Szlovákia nem) állt a délszláv állam oldalán.

(InfoRádió, nol.hu, hirado.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.