1060 milliárdos államháztartási hiányt jósol a GKI

A GKI és az Erste Bank előrejelzése szerint 2005-ben 3,8 százalékos gazdasági növekedés várható – ez valamivel alacsonyabb a 2004-es-nél –, a kivitel és a behozatal az előző évinél alacsonyabb arányban nő, a külkereskedelmi mérleg hiánya a tavalyi 3,9 milliárd euróval szemben 4,4 milliárd lesz.

MNO
2005. 04. 04. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A folyó fizetési és tőkemérleg hiánya 5,9 milliárd euró körül várható (tavaly 6,8 milliárd volt), az államháztartás hiánya az önkormányzatok nélkül 1060 milliárd forint lesz (2004-ben 1284,1 milliárd volt). A munkanélküliségi ráta a 2004-essel megegyezően alakul majd az elemzés szerint.

A prognózis leszögezi: a magyar gazdaság várhatóan idén is export- és beruházás-vezérelt pályán halad, de gyorsan bővül a fogyasztás is. Az exportpiacok kereslete azonban a tavalyinál kevésbé emelkedik – az EU növekedési üteme 2,2 százalékról 1,9 százalékra csökken –, s romlanak a hazai üzleti várakozások is.

Az év egészében a reálkeresetek 4,5 százalék körüli emelkedése várható. Az infláció január-februrári mérséklődését valószínűleg némi emelkedés követi, de az év egészében és végén is 4 százalék alatt marad.

A forint erősödése márciusban egyes külföldi befektetők egész régiónkat érintő tőkekivonása következtében megállt, de a magyar deviza továbbra is erős. Ennek tartós fennmaradása azért is valószínű, mivel az üzleti szféra, az állam és a lakosság devizában történő eladósodása az átváltás során tartós keresletet jelent a hazai fizetőeszköz iránt – írják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.