Fenyő-gyilkosság ügyében felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés miatt jogerősen elítélt Gyárfás Tamás a börtönbe vonulása előtti hetekben nagy nyilvánosságot elérve minden lehetséges fórumon gyakorlatilag az igazságszolgáltatás áldozatának kiáltotta ki magát, és ártatlanságát hangoztatva teljesen tévesnek állította be a Fővárosi Törvényszék és a Fővárosi Ítélőtábla döntését.

Az ítélet véleményezését természetesen minden elítélt megteheti, de a Fenyő-ügyet részletesen szétszálazva, elemezve érdemes végigvenni azt is, hogy a bíróság nyilvános indokolása szerint milyen bizonyítékok alapján született meg a jogerős döntés.
Kapcsolat az alvilág rettegett figurájával
Már az elején érdemes leszögezni, hogy a Fővárosi Ítélőtáblán jogerősen is kimondták, hogy nem egy, hanem több bizonyíték alapján jutottak arra, hogy Gyárfásnak volt indítéka, szándéka és kapcsolata Fenyő megöletésére.
Utóbbi kapcsán fontos megemlíteni, Gyárfás az 1990-es évek közepétől ismerte a magyar alvilág egyik legrettegettebb figuráját, többek között az Aranykéz utcai robbantás miatt elítélt Portik Tamást. Az akkor a húszas éveiben járó fiatalember és a legfelsőbb politikai körökbe is bejáratos médiamogul útja egy Gellért-hegyi villa miatt futott össze, amit Portik bérelt Gyárfástól 1994-től egy évig. A már akkor is különböző bűncselekményekből jómódúvá vált Portik ebben az időszakban cégével, az Energollal az olajbűnözésből hatalmas vagyonra tett szert. A köztük lévő emberi viszony a bérlés után is megmaradt. Ez kiderül azokból a 2018 végén lefoglalt hangfelvételekből, melyeket Portik rögzített a 2000-es évek közepén kettejük beszélgetéséről. Portik a 90-es évekbeli találkozásaikról nem készített felvételt, vagy még nem találták meg azokat.
Nem mindig cáfolt
A hangfelvételekből arra is lehet következtetni, hogy ez a kapcsolat egyre mélyebbé vált, hiszen még a magánéletük féltettebb titkait is megosztották egymással. A bizalmi viszonyt feltételezi az is, hogy fontosabb politikai és közéleti kérdéseket is megtárgyaltak. Ismertségük sokáig rejtve maradt nemcsak a nyilvánosság, hanem a politikai elit és a hatóságok előtt is.
A hanganyagon az 1998-as emberölést nem egyszer hozza szóba Portik, azt állítva, ő Gyárfás parancsára likvidáltatta Fenyő János médiacézárt. Gyárfás a felvételeken ezt konkrétan soha nem ismerte el, de többször kitért a válaszadás elől és nem mindig cáfolt határozottan. Gyárfás másik alvilági kapcsolata Tasnádi Péter volt, de róla majd később.
Széttárt kéz
Visszatérve az ítélethez, abban pontosan levezették, hogy milyen konfliktusok voltak a felek között. A legnagyobb nyilvánvalóan a Nap-kelte körüli harc volt, amit Fenyő mindenképp meg akart szerezni Gyárfástól. A bíróság jogerős határozata azt mondta ki, hogy Gyárfás Tamás Portik segítségével ölette meg nagy üzleti riválisát, Fenyő Jánost. A bíróság szerint ez úgy történt, hogy amikor Portik Tamás az ügyben lefoglalt, korábban általa a 2000-es évek közepén rögzített hangfelvételek (amiben múltbéli eseményekről is beszélnek) szerint Fenyőre utalva egy mutató mozdulatot tett, majd megkérdezte Gyárfástól, hogy „szétb…sszuk”, utóbbi széttárta a kezét, ezzel pedig jóváhagyta, hogy Portik megölesse üzleti ellenségét.
Többek között ez a szakértők által elemzett hangfelvétel volt az egyik nagyon fontos bizonyíték, amelynek teljes egészéből, több mint ötszáz percnyi beszélgetésből vonta le a bíró azt a következtetést, hogy Gyárfás bűnös.
Van azonban két nagyon fontos része ennek a hangfelvételnek, amit a bíróság leginkább figyelembe vett. Gyárfás szerint ebből a két beszélgetésből kreáltak egy harmadikat, ugyanis szerinte az egyik a Fenyő-ügyről, a másik pedig, egy hónapokkal későbbi, az ellene 1996-ban indított áfacsalási ügyről szól, és ő utóbbi kapcsán tárta szét a kezét és hagyta jóvá Portik tervét.
A hangfelvétel legizgalmasabb részei
Csakhogy a bíróság indoklásából arra lehet következtetni, hogy a két párbeszéd hiába tér el térben és időben, attól még a téma ugyanaz, és egyetlen múltbeli eseményről, beszélgetésről szól: Fenyő János haláláról.