A pápa, a nők és Sabine Christiansen

A baloldali egyházi kritika megsértődött azon, hogy az elmúlt 26 évben a pápa elsöprő népszerűsége miatt befolyásának jelentős részét elveszítette – írja a Der Spiegel. A lap szerint a CDU tagja, Heiner Geißlert bosszantotta, hogy a pápa „nem fogadta meg a tanácsait” és nem szüntette meg a cölibátust, és nem volt hajlandó a nőket pappá szentelni.

2005. 04. 05. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Matthias Matussek A pápa, a nők és Sabine Christiansen címmel közöl szellemes bírálatot II. János Pál tevékenységének baloldali kritikájáról. Miközben a keresztények búcsúznak a pápától a baloldali katolikus egyházkritika Sabine Christiansennél – a nevét viselő politikai vitaműsor házigazdája – ütötte fel szörnyű fejét. Összefoglalva annyit lehet elmondani: a baloldali egyházi kritika megsértődött azon, hogy az elmúlt 26 évben a pápa elsöprő népszerűsége miatt befolyásának jelentős részét elveszítette.

Az ugyanis csak Christiansennél lehetséges, hogy a lengyel óriás életművét a halála másnapján a megszokott három ósdi vádponttal, a cölibátussal, a pápa nőkről való felfogásával és az egyházi demokrácia hiányával támadják.

Érdekes módon, ha Németországban a pápáról van szó akkor mindig két téma kerül szóba: a nők egyenlősége és a szex. Szinte senki sem jár nálunk templomba, de majdnem mindenki egyhangúlag állítja, a pápa mindkét kérdésben súlyos hibákat követett el. A mai demográfiai nyomor felől nézve szinte prófétaiak a pápa óvszerellenes megnyilatkozásai és csodás lenne, ha néhányan követnék a tanácsait.

A műsorban a CDU „őskövületét”, Heiner Geißlert láthatóan bosszantotta, hogy a pápa nem fogadta meg a tanácsait és nem szüntette meg a cölibátust, és nem volt hajlandó a nőket pappá szentelni. Geißler szerint emiatt került az egyház súlyos válságba. Ez ellen az egyoldalú beállítás ellen még a meghívott berlini evangélikus püspök Huber is kénytelen volt tiltakozni. Hiszen a lelkésznők és papi nősülés ellenére a német protestánsok helyzete még inkább siralmas, templomaik még üresebbek.

Leginkább a meghívott fiatal teológus szavaiból alkothatott a néző fogalmat arról, hogy miért volt a pápa valójában forradalmár: az egész földet átfogó humanizmusa, harcos szociális elkötelezettsége, pacifista tévedhetetlensége, vallásos mélysége, humora, miszticizmusa, ragaszkodása az egyházi törvényekhez, valamint ökumenikus izzása tette azzá. No és az, hogy ebben a nézettségi mutatók és a politikai népszerűségi kutatások elhülyült cirkuszában, valamint a hedonista idomulások közepette, egyre gyakrabban mert nemet mondani. E pápa megkerülve minden grémiumot az emberek belsőjéhez szólt. A Róma felé úton lévő milliók, a föld lakóinak többsége megértette ezt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.