A spekulatív tőke biztosan nyertes

Az uniós tagság az új tagállamok számára egyelőre kevés haszonnal járt. A nyolc kelet- és közép-európai állam csatlakozása közgazdászok megítélése szerint rövid távon főként a spekulatív tőke beáramlásával és nem gazdasági növekedéssel „ajándékozta meg” ezeket az államokat – írja a Financial Times Deutschland.

2005. 04. 28. 7:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Financial Times Deutschland című lapban Sebastian Dullien A várt gazdasági csoda Kelet-Európában elmaradt című írásában von mérleget a tíz új állam egyesztendős EU tagságáról.

Az uniós tagság az új tagállamok számára egyelőre kevés haszonnal járt. A nyolc kelet- és közép-európai állam csatlakozása közgazdászok megítélése szerint rövid távon főként a spekulatív tőke beáramlásával és nem gazdasági növekedéssel „ajándékozta meg” ezeket az államokat .

„Rövid távon semmilyen, a gazdaság növekedését segítő impulzus sem tapasztalható” – nyilatkozta Gregor Eder a Dresdner Bank munkatársa. Hasonlóan látja Hubert Gabrisch a hallei Gazdaságkutatási Intézettől. Ez azt jelenti, hogy az új tagállamok 2004. május 1. óta jóval kevesebbet profitáltak a csatlakozásból, mint azt néhány közgazdász előre jelezte. Néhány szakértő úgy érvelt, hogy a keleti bővítés az új tagállamokban egy új gazdasági csodát vált majd ki.

A gazdasági növekedés és a közvetlen tőkebefektetések 2004. május 1-től ugyan enyhén emelkedtek, de a növekedés üteme nem tért el a térség más, unión kívüli államaitól, sőt az új tagok exportja érzékelhetően lassabban növekedett, mint a térségbeli EU-n kívüli államoké.

A spekulatív tőkebeáramlás legnagyobb problémáját az instabilitás jelenti. A piac hangulatának változása miatt hirtelen megállhat a tőkebeáramlás, ami erőteljes leértékelődéshez vezethet-nyilatkozta Peter Havlik a Bécsi Nemzetközi Összehasonlítások Intézetének munkatársa. A Dresdner Bank szakértője Gregor Eder véleménye szerint ez olyan esetében, mint Magyarország jelenthet problémát, ahol a lakosság egyre inkább külföldi valutában adósodik el.

„Magyarországon még a házvásárlók is svájci frankban veszik fel a hiteleket” – nyilatkozta a közgazda. A forint leértékelése következtében a családok adóssága az egekbe szökhet, ami komoly válsághoz vezethet. Ezért a szakértők az úgynevezett forró pénzeket inkább negatívan ítélik meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.