Sulyok kijelentette, többek között az írónak köszönhető, hogy ledőlt a Don-kanyarban meghalt magyarok körül kialakult tabu, illetve hogy a hazai mozi nem vált kizárólagosan a propaganda eszközévé.
A magyarság egyedül úgy érheti el az önazonosságát, ha tudatosítja, van miért és érdemes küzdenie
– emelte ki az államfő. Hozzátette, Nemeskürty egész életében szellemi harcot vívott és rendületlen híve volt hazájának.
A Magyar Corvin-lánc egyesület elnöke, Vizi E. Szilveszter az eseményen elmondta, azok a magvak, amelyeket Nemeskürty István elvetett, mostanra életre keltek.
Nemeskürty könyveiben, filmjeiben olyan felvetéseket fogalmazott meg, amelyek teljesen új megvilágításba helyezték a történelmi eseményeket
– emelte ki az MTA egykori elnöke. Hozzátette, Nemeskürty nem tudta elfogadni a merjünk kicsik lenni szemléletmódot, és világosan megfogalmazta, a magyarság igenis komoly erőt képvisel minden tekintetben Európában és a világban is.
Nemeskürty szerint a magyarság számára elfogadhatatlan az a létezési forma, hogy nem mi alakítjuk az jövőnket, hanem majd történik valami. Ez pedig komoly hatással bírt Orbán Viktorra is
– jelentette ki Vizi E. Szilveszter. Kijelentette, a Corvin-lánc egyesület küldetése megvalósulásának része a mai emléknap.
Orbán Balázs: Magyarnak lenni lélek kérdése
A miniszterelnök politikai igazgatója, Orbán Balázs az eseményen elmondott beszédében kiemelte, Nemeskürty István a XX. század egyik legnagyobb magyar gondolkodója volt.
Magyarnak lenni lélek kérdése. Nemeskürty olvasatában a magyar történelem a lélek olvasata
– jelentette ki a politikus. Hozzátette, a magyarok mindig úgy gondolkodtak a múltról, hogy a jövőt keresték benne. Orbán Balázs kiemelte, a szocializmus évtizedeiben az író a mainstream történetírással szembemenve alkotta a legnagyobb műveit.
A haza nem múlt, hanem a jövő, amely motivációt biztosít
– emelte ki Orbán Balázs. Hozzátette, az árulókat mélyen megveti a magyar szellem. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ugyanakkor a magyar szuverenitás mind kívülről, mind pedig belülről folyamatos támadás alatt áll.
Nemeskürty az ellenkezőjét akarta, mint a hazai baloldali és liberális elit. A tanár úr az mondta, merjünk nagyok lenni, míg a balliberális közeg mindig be akart állni a sorba a nagyobbak mögé
– jelentette ki Orbán Balázs. Közölte, most jön el az idő arra, hogy a nemzeti gondolat új reneszánszát kezdje élni.
Nemeskürty István (1925–2015) magyar író, irodalomtörténész, forgatókönyvíró, filmtörténész és kultúrpolitikus volt, a 20. századi magyar szellemi élet egyik meghatározó alakja. Tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetemen végezte magyar–olasz szakon, majd irodalomtörténészként kezdett dolgozni. A filmiparhoz az 1950-es évektől kapcsolódott, a Mafilm dramaturgjaként és később művészeti vezetőjeként számos jelentős magyar történelmi film – többek között az Egri csillagok és a Föltámadott a tenger – forgatókönyvének megírásában vett részt. Történelmi tárgyú esszéivel, regényeivel és ismeretterjesztő műveivel a magyar nemzettudat formálásában is fontos szerepet játszott. A rendszerváltás után aktív közéleti szerepet vállalt, tagja volt több kulturális testületnek, és a Nemzeti Színház koncepciójának kidolgozásában is közreműködött. Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el, például Kossuth-díjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével. Nemeskürty István 2015-ben hunyt el.