A Népszabadság 2001 decemberében interjút készített Szemir Szabih Kelil al-Dulaimival. Ebben Attila sejk elmondta, hogy egy esetleges amerikai légitámadás esetén az iraki ellenzék belülrõl segítene – elvágnák a kommunikációs csatrornákat, a víz- és áramellátást. Jordánia felõl pedig 80 000 iraki menekült indulna meg Irakba. A sejk szerint – 2001-et írunk – „Az Egyesült Államok most szerkeszti az indokot”. A vegyi fegyverek létét ellenõrzõ erõk semmit sem találtak Irakban, mivel „a szakértõk elõl annak idején mindent eldugtak”. A választásokról az a nézete, hogy „a voksolás intézménye nem mûködik a Közel-Keleten. Mindent nem engedhetek meg, demokrácia ez is, csak elég vastag korlátokkal”. A Népszabadság által iraki fõellenállóként emlegetett Attila sejk hozzáteszi: „Egy fiúnak arab név kell, a lányokat bárhogy hívhatják.”
Interjú Attila sejkkel |
Gyógyszer és szerencsejáték
A sejk nem annyira Huszein-ellenes tevékenységével, hanem egy gyógyszerbotránnyal kapcsolatban vált ismertté pár éve. 2003 nyarán nyoma veszett a Magyar Iszlám Közösség által Irakba küldött gyógyszereknek. A 60 millió forint értékű szállítmányról a közösség az év májusában kötött megállapodást al-Dulaimivel, mint az Iraki Független Kormány nevű szervezet elnökével. Al-Dulaimi iraki-magyar állampolgárként vállalta, hogy eljuttatja a szállítmányt bagdadi és ramadi kórházakba. Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség vezetője szerint a szállítmány júliusban megérkezett Bagdadba, bár a megállapodással ellentétben a határon nem várták al-Dulaimi megbízottai, így ott több mint egy hetet kellett várakozniuk a kamionoknak. Bagdadban Al-Dulaimi apja vette át az 50 tonnányi gyógyszerszállítmányt, és egy raktárban helyezte el. Al-Dulaimi később többszöri megkeresésre sem adott semmiféle információt a rakomány hollétéről – állította Bolek, aki feljelentést is tett az ügyben, ám a rendőrség bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárást.
Al-Dulaimi neve – akit Attila sejknek is neveznek, s a cégjegyzékben is Al-Dulaimi Szemir Attila néven szerepel, ugyanis édesanyja magyar – a közelmúltban ismét felbukkant egy bűnügy kapcsán. Az egyik bulvárlap március közepén adott hírt arról, hogy a kecskeméti rendőrség egy szélhámosokból álló nemzetközi banda után nyomoz, mely az iraki kormány nevében értékesíti a szerencsejátékjogokat. A Blikk információi szerint több sértett is feljelentést tett a kecskeméti rendőrségen al-Dulaimi és társai ellen, mivel állítólag az iraki szerencsejátékokat működtető vállalkozás jogait értékesítették. A rászedett károsultak szerint azonban ilyen cég hivatalosan nincs is Irakban, és ilyen jogok sem léteznek. A hiszékeny befektetők több tízmillió forintot vesztettek eddig. A Blikk értesülései szerint a nyomozók azt is vizsgálják, hogy az állítólagos csalók csak visszaéltek-e a sejk nevével, vagy ténylegesen ő is részt vett az átverésben.
Az olajtól a mozgássérültek kocsijáig
Érdemes megemlíteni azt is: a Bagdadból távozni kényszerült, az ellenállást Magyarországról szervező al-Dulaimi több céghez is köthető: a Népszava által említett IIG Holding Ltd. honlapján az iraki vállalat magyar képviseleteként Attila sejk itthon bejegyzett cége, az Al-Dulaimi Kft. van feltüntetve, iraki elérhetőségként mindössze egy cím szerepe, név és telefonszám nélkül. Az összes többi elérhetőség magyar. Ezzel együtt az IIG Holding – és elődje – a honlap szerint igen tekintélyes cég Irakban: az elmúlt harminc évben többek közt olajfúrással, -kereskedelemmel, háztartási és ipari vegyianyagok előállításával, szállítási és közmű infrastruktúra kiépítésével, szórakoztató központok építésével, banki szolgáltatásokkal, mezőgazdasági termékek előállításával foglalkozott. Az IIG – a honlap szerint – egyébként légicéget is alapított, Esther Airlines néven, mely az iraki VIP-személyiségek szállításával foglalkozik. Al-Dulaimi magyar cégének tevékenységi köre még ennél is sokrétűbb: az élelmiszer-nagykereskedelemtől a fémszerkezet gyártásáig, a mozgássérültek kocsijának gyártásától a szakmai középfokú oktatásig terjed. Attila sejk egyébként ügyvezetője volt az 1993-ban alapított Oázis Petrol kft.-nek is, mely többek közt gépjármű-üzemanyag kis- és nagykereskedelemmel, és őrzés-védéssel is foglalkozott. A cég felszámolás alatt áll.
És még egy ínyencség al-Dulaimi vonatkozásában: a sejk, illetve önéletrajza az MSZP erzsébetvárosi szervezetének honlapján is szerepel, a Ki kicsoda a világban címszó alatt. A honlapon máig az iraki független kormány elnökének titulálják az Iraki Független Kormány szervezet hazánkban élő elnökét. Attila sejk nevét Bella Savitzky feminista aktivista és Kofi Annan ENSZ-főtitkár neve közt találhatja meg az olvasó…