Attila sejk nem segíthet a magyaroknak

Al-Dulaimi Szemir, az Iraki Nemzeti Demokrata Párt Magyarországon élő alelnöke felajánlotta segítségét a magyar vállalatoknak az iraki újjáépítésben, ám a Nemzetbiztonsági Hivatal közbenjárására megszakadtak az egyeztetések – írta mai számában a Népszava. Arról viszont nem ír, hogy a valaha Huszein ellen harcoló Attila sejk – aki az MSZP enciklopédiájában is szerepel – neve felbukkant egy kecskeméti bűnügyben is.

Ádám Kata
2005. 04. 08. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.






A Népszabadság 2001 decemberében interjút készített Szemir Szabih Kelil al-Dulaimival. Ebben Attila sejk elmondta, hogy egy esetleges amerikai légitámadás esetén az iraki ellenzék belülrõl segítene – elvágnák a kommunikációs csatrornákat, a víz- és áramellátást. Jordánia felõl pedig 80 000 iraki menekült indulna meg Irakba. A sejk szerint – 2001-et írunk – „Az Egyesült Államok most szerkeszti az indokot”. A vegyi fegyverek létét ellenõrzõ erõk semmit sem találtak Irakban, mivel „a szakértõk elõl annak idején mindent eldugtak”. A választásokról az a nézete, hogy „a voksolás intézménye nem mûködik a Közel-Keleten. Mindent nem engedhetek meg, demokrácia ez is, csak elég vastag korlátokkal”. A Népszabadság által iraki fõellenállóként emlegetett Attila sejk hozzáteszi: „Egy fiúnak arab név kell, a lányokat bárhogy hívhatják.”

Interjú Attila sejkkel
Szemir Szabih Kelil al-Dulaimi sejk, az Iraki Nemzeti Demokrata Párt Magyarországon élő alelnöke felajánlotta segítségét a magyar vállalatoknak az iraki újjáépítésben. Az iraki bejegyzésű Iraqi Investment Group (IIG) Holding Ltd. vezetője kidolgozott és benyújtott egy együttműködési tervet is, ám a Nemzetbiztonsági Hivatal közbenjárására megszakadtak az egyeztetések – írja a Népszava mai száma. Al-Dulaimit – mint a cikk beszámol róla – a Szaddám Huszeinnel szembeni ellenállás magyarországi székhelyű vezetőjeként is ismerik. A lap ismertetése szerint gyermekkorát részben Magyarországon töltötte, később Bagdadból, mivel szembefordult az akkori elnökkel, távoznia kellett, sőt távollétében halálra is ítélték. Magyarországon telepedett le, s innen irányította az Iraki Független Kormány nevű szervezet elnökeként az ellenállási mozgalmat. A sejk most felajánlotta segítségét az iraki újjáépítéshez: arra törekedett, hogy cégén keresztül a különböző magyar vállalkozások biztonságosan szállíthassanak a háború sújtotta övezetbe. Az Al-Dulaimi család fennhatósága alatt közlekedő konvojokat ugyanis a helyi ellenállók nem támadják meg – írja a lap. Az IIG Holding térítésmentesen még irodát is biztosított volna a magyar cégek számára Bagdadban, a megfelelő védelemmel. Az együttműködési megállapodástervezet – amely rögzítette az Al-Dulaiminak cserébe nyújtott előnyöket is – ezt a Népszava nem részletezi –, a lap értesülései szerint megjárta a Külügyminisztériumot és a Nemzetbiztonsági Hivatalt is, és utóbbi szervezet közbenjárására megszakadtak az egyeztetések. Ennek okát egyelőre pontosan nem tudni – teszik hozzá.

Gyógyszer és szerencsejáték

A sejk nem annyira Huszein-ellenes tevékenységével, hanem egy gyógyszerbotránnyal kapcsolatban vált ismertté pár éve. 2003 nyarán nyoma veszett a Magyar Iszlám Közösség által Irakba küldött gyógyszereknek. A 60 millió forint értékű szállítmányról a közösség az év májusában kötött megállapodást al-Dulaimivel, mint az Iraki Független Kormány nevű szervezet elnökével. Al-Dulaimi iraki-magyar állampolgárként vállalta, hogy eljuttatja a szállítmányt bagdadi és ramadi kórházakba. Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Közösség vezetője szerint a szállítmány júliusban megérkezett Bagdadba, bár a megállapodással ellentétben a határon nem várták al-Dulaimi megbízottai, így ott több mint egy hetet kellett várakozniuk a kamionoknak. Bagdadban Al-Dulaimi apja vette át az 50 tonnányi gyógyszerszállítmányt, és egy raktárban helyezte el. Al-Dulaimi később többszöri megkeresésre sem adott semmiféle információt a rakomány hollétéről – állította Bolek, aki feljelentést is tett az ügyben, ám a rendőrség bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárást.

Al-Dulaimi neve – akit Attila sejknek is neveznek, s a cégjegyzékben is Al-Dulaimi Szemir Attila néven szerepel, ugyanis édesanyja magyar – a közelmúltban ismét felbukkant egy bűnügy kapcsán. Az egyik bulvárlap március közepén adott hírt arról, hogy a kecskeméti rendőrség egy szélhámosokból álló nemzetközi banda után nyomoz, mely az iraki kormány nevében értékesíti a szerencsejátékjogokat. A Blikk információi szerint több sértett is feljelentést tett a kecskeméti rendőrségen al-Dulaimi és társai ellen, mivel állítólag az iraki szerencsejátékokat működtető vállalkozás jogait értékesítették. A rászedett károsultak szerint azonban ilyen cég hivatalosan nincs is Irakban, és ilyen jogok sem léteznek. A hiszékeny befektetők több tízmillió forintot vesztettek eddig. A Blikk értesülései szerint a nyomozók azt is vizsgálják, hogy az állítólagos csalók csak visszaéltek-e a sejk nevével, vagy ténylegesen ő is részt vett az átverésben.

Az olajtól a mozgássérültek kocsijáig

Érdemes megemlíteni azt is: a Bagdadból távozni kényszerült, az ellenállást Magyarországról szervező al-Dulaimi több céghez is köthető: a Népszava által említett IIG Holding Ltd. honlapján az iraki vállalat magyar képviseleteként Attila sejk itthon bejegyzett cége, az Al-Dulaimi Kft. van feltüntetve, iraki elérhetőségként mindössze egy cím szerepe, név és telefonszám nélkül. Az összes többi elérhetőség magyar. Ezzel együtt az IIG Holding – és elődje – a honlap szerint igen tekintélyes cég Irakban: az elmúlt harminc évben többek közt olajfúrással, -kereskedelemmel, háztartási és ipari vegyianyagok előállításával, szállítási és közmű infrastruktúra kiépítésével, szórakoztató központok építésével, banki szolgáltatásokkal, mezőgazdasági termékek előállításával foglalkozott. Az IIG – a honlap szerint – egyébként légicéget is alapított, Esther Airlines néven, mely az iraki VIP-személyiségek szállításával foglalkozik. Al-Dulaimi magyar cégének tevékenységi köre még ennél is sokrétűbb: az élelmiszer-nagykereskedelemtől a fémszerkezet gyártásáig, a mozgássérültek kocsijának gyártásától a szakmai középfokú oktatásig terjed. Attila sejk egyébként ügyvezetője volt az 1993-ban alapított Oázis Petrol kft.-nek is, mely többek közt gépjármű-üzemanyag kis- és nagykereskedelemmel, és őrzés-védéssel is foglalkozott. A cég felszámolás alatt áll.

És még egy ínyencség al-Dulaimi vonatkozásában: a sejk, illetve önéletrajza az MSZP erzsébetvárosi szervezetének honlapján is szerepel, a Ki kicsoda a világban címszó alatt. A honlapon máig az iraki független kormány elnökének titulálják az Iraki Független Kormány szervezet hazánkban élő elnökét. Attila sejk nevét Bella Savitzky feminista aktivista és Kofi Annan ENSZ-főtitkár neve közt találhatja meg az olvasó…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.