„Egy főkönyvelő irányítja a gazdaságot”

Míg a GDP évi átlagban csak 4 százalékkal emelkedett, addig az államadósság éves átlagos növekedése a GDP arányában 8 százalék volt – hangsúlyozta a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) vezetője szerint a gazdaságpolitikát a Pénzügyminisztérium és nem a gazdasági tárca dirigálja.

MNO
2005. 04. 05. 8:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország növekedési pályája már három éve nem fenntartható, az adósság duzzadásának jelentős részét pedig elnyelte a rendszer – fogalmazott Széles Gábor, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke hétfőn az Országgyűlés foglalkoztatási bizottsága előtt. Széles érvelése szerint ugyanis míg a GDP évi átlagban csak 4 százalékkal emelkedett, addig az államadósság éves átlagos növekedése a GDP arányában 8 százalék volt. Az adósságnövekedés jelentős része 2002 után következett be, és azt nem beruházásokra fordították – „mint a sivatag a vizet, úgy elnyelte a rendszer” – vélekedett a gyáriparosok elnöke. Széles az eladósodás megállítására azt vetette fel, hogy kétharmados parlamenti hozzájáruláshoz kellene kötni a jelentős hitelfelvételek engedélyezését.

Bíráló szavakat fogalmazott meg a bizottságban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke is, aki szerint rendkívül kis hatékonysággal működik a kereskedelem- és vállalatfejlesztési rendszer Magyarországon. Parragh László szerint a gazdaságpolitikára teljes mértékben a költségvetési szemlélet jellemző: „egy főkönyvelő irányítja a gazdaságot”, a gazdaságpolitikát a Pénzügyminisztérium és nem a gazdasági tárca dirigálja. Míg a kamara által „terített” Széchenyi kártya a vállalkozókkal kötött szerződések 82 százalékát teszi ki, addig az összes többi hitelprogram csak 8-9 ezer vállalkozót ért el. A bürokrácia alacsony hatékonyságára a vállalkozásfejlesztés terén az úgynevezett midihitelt hozta fel Parragh példaként, melynek keretében információi szerint csak 80 szerződést kötöttek idáig, összesen 468 millió forint értékben. A kkv-k ellehetetlenülését mutatja az is, hogy az MKIK adatai szerint legalább 100 milliárd forintot tesz ki a körbetartozások állománya.

Hallott-e már Draskovics Tibor a benzin-, a ruha és az élelmiszer-turizmusról? – ezt kérdezte Tállai András fideszes képviselő hétfőn a parlamentben a pénzügyminisztertől. Tállai szerint ugyanis a magas magyar árszint miatt a határ mellett lakó állampolgárok már Romániába járnak ruhát, Ausztriába élelmiszert vásárolni, és külföldről szerzik be a benzint is. A fogyasztói árak emelkedésére, azaz az inflációra vonatkozó utolsó 12 havi adat 3,2 százalékos volt, azaz 1977-ben volt utoljára ilyen alacsony, „egy új közgazdasági elmélet” lenne tehát azt gondolni, hogy drasztikusan nőnek a magyarországi árak – közölte válaszában Draskovics. A pénzügyminiszter szerint ha a kormány úgy ítéli meg, hogy az üzemanyagárak kezelhetetlen magasságba emelkednek, akkor megteszi kezdeményezését. A további, jövedékiadó-kompenzáció nélkül keletkező többletbevételnek ugyanakkor számos helyet lehet találni a költségvetésben. Erre a miniszter példaként az árvízi védekezés előre nem látható költségeit említette.

Forrás: Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.