„Elfűrészelték” Draskovicsot

A legfontosabb probléma a költségvetési hiány – írja a forint gyengülése kapcsán a Frankfurter Allgemeine Zeitung, amely egy szakértők idézve megállapítja: „a pénzügyminiszter elfűrészelése nem igazán jó jelzés a piacok felé”. A költségvetési hiánynak nem a probléma súlyához illő kezelése miatt az uniós pénzügyminiszterek az év elején figyelmeztették Budapestet – áll a Die Pressében.

2005. 04. 20. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap A forintnak az erő fázisa után ismét harcolnia kell címmel kommentálja a magyar valuta értékvesztését.

A hagyományosan hullámzó értékű forint ismét árfolyam-ingadozásokkal hívja fel magára a figyelmet. A keddi 250,66 mélyponttal szeptember óta először gyengült a magyar fizetőeszköz euróhoz viszonyított árfolyama a 250 forintos határ alá.

Az árfolyam gyengülés külső okai között kiemelendő a kelet-közép-európai valuták általános gyengélkedése, ennek elsődleges oka a befektetők csökkenő kockázatvállalási kedve, ami a feltörekvő piacokról történő forráskivonásokhoz vezetett.

A forint gyengülésében ezen kívül szerepet játszott a magyar gazdaság belső gyengesége is, e tekintetben a legfontosabb probléma a költségvetési hiány.

A most publikált adatok szerint január és április között a költségvetés hiánya elérte a 729,2 milliárd forintot és ezzel a negyedik hónapra már meghaladta az egész évre tervezett 1,023 milliárd forintos deficit terv 70 százalékát.

A költségvetési nehézségek Gyurcsány Ferencet arra indították, hogy menessze a pénzügyminisztert és helyére Veres Jánost jelölje.

„A pénzügyminiszter elfűrészelése nem igazán jó jelzés a piacok felé, ez különösen érvényes a jelenleg körülmények között” – bírálta a döntést Lucy Bethell, a Royal Bank of Scotland devizastratégája. Majd azzal folytatta: „Az emberek félelmét növeli, hogy Draskovic (sic!) menesztése felmentésként szolgálhat a költségvetési hiány alól, s így Veres megkerülheti a nélkülözhetetlen reformokat.”

A 7,75 százalékkal a kamatok Magyarországon még mindig a legmagasabbak az EU-ban. A magas kamatból fakadó hozamelőny eddig a forint árfolyamának támasza volt. Amennyiben csökkennek a kamatok, ez negatívan befolyásolhatja a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát. E kérdésben Lars Christensen a Danske Bank munkatársa úgy fogalmazott: „A csökkenő magyarországi kamatok miatt most a forint eladása a helyes”. Prognózisa értelmében a következő három hónapban a magyar fizetőeszköz értéke a 255 forintos szintre csökken.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Bognar A miniszterelnök bizalmasának kell a költségvetést szanálnia címmel kommentálja a pénzügyminiszter cserét.

Amit régóta beszéltek Budapesten, az a hét elején bekövetkezett, 15 hónap után Draskovics Tibor kénytelen volt felállni, helyére a miniszterelnök 47 éves kabinetfőnökét, Veres Jánost választotta. Gyurcsány Ferenc döntésére a forint zuhanással reagált és a budapesti tőzsde is lejtmenetbe kapcsolt.

Az új pénzügyminiszter László Csaba és Draskovics után már a harmadik pénzügyminisztere a 2002-ban hatalom jutott MSZP–SZDSZ koalíciónak. Draskovics leváltása mögött költségvetési és adóügyi vitákat feltételeznek a volt pénzügyminiszter és a miniszterelnök között. Gyurcsány hangsúlyozta döntése bejelentésekor, hogy az új pénzügyminiszter kinevezése kapcsán „több szakmai és politikai támogatást” vár a kormány reformterveinek megvalósításához. Egyúttal Gyurcsány „intézményi és infrastrukturális változtatásokat” sürgetett.

Gyurcsány ezzel a magyar gazdaságpolitika beteg pontjára utalt. Először 2002-ben szabadultak el a költségevetési kiadások, mert a Medgyessy-kormány ugrásszerűen növelte a szociális kiadásokat. Ennek következtében a költségvetési hiány negatív csúcsot állított fel, elérte a GDP 9 százalékát, az euró stabilitási paktumban engedélyezett mérték háromszorosát. A költségvetési hiánynak nem a probléma súlyához illő kezelése miatt az év elején az uniós pénzügyminiszterek nyilvánosan figyelmeztették Budapestet. A brüsszeli elégedetlenség elsődleges oka, hogy Magyarország, amely eddig hivatalosan 2010-ben kívánt az euró övezethez csatlakozni, a belépés feltételeinek teljesítésétől azonban még igen távol áll.

Szakértők a költségvetés szanálásának elmaradását egyrészt az intézményi alkalmatlanságban és az elosztórendszerek reformjának elmaradásában látják. Ráadásul az elmúlt években sorozatosan hibás, túlzottan optimista költségvetéseket készített a kormány. Ehhez a problémához járul, hogy a parlament rendszeresen fedezetnélküli kiadásokat is megszavazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.