Eltemették II. János Pált

Kilenc napos gyász kezdődött, miután tegnap örök nyugalomra helyezték II. János Pál pápát. A nyilvánosság kizárásával a római Szent Péter-bazilika altemplomában helyezték végső nyugalomra a szombaton elhunyt katolikus egyházfőt. A temetési szertartáson csaknem másfél ezer politikus, 600 bíboros, püspök, vatikáni hivatalnok, valamint más egyházi vezetők vettek részt. Gyanús repülőgépet fogott be Róma légterében és kényszerített leszállásra az olasz légierő két F-16-os vadászgépe, amely fedélzetén pokolgépet feltételeztek.

MNO
2005. 04. 08. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eltemették II. János Pál pápát. A nyilvánosság kizárásával a római Szent Péter-bazilika altemplomában helyezték végső nyugalomra a szombaton elhunyt katolikus egyházfőt. A ciprusfa koporsót egy cink, majd egy mogyorófa koporsóba helyezték. A sírnál a Vatikán kamarása, Eduardo Martínez Somalo spanyol bíboros mondott imádságot. Az egyórás ceremóniát már nem közvetítették a világ televíziói, rádiói.

Korábban a ciprusfa koporsót a Szent Péter-bazilika előtti oltár elé helyezték, miközben a kórus Requiem aeternam éneklésével vezette be a szertartást. A koporsóra ráhelyezték az újtestamentum kinyitott példányát, miközben az oltártól jobbra elhelyezkedő világi méltóságok felállva tisztelegtek az elhunyt egyházfő emléke előtt. Az első könyörgést a pápáért Eduardo Martínez Somalo spanyol bíboros, a Vatikán kamarása mondta. Ezután felhangzott a 12. zsoltár, majd először spanyolul, aztán angolul hangzottak el részletek az újszövetségből.

Később a gyászmise főcelebránsa, Joseph Ratzinger bíboros, a kardinálisok testületének dékánja emlékezett az elhunytra. A bíboros hangja megremegett, amikor szentbeszédében felidézte, hogy II. János Pál életének utolsó, szenvedéssel töltött húsvétvasárnapján még egyszer megjelent a vatikáni apostoli palota ablakában, és utolsó alkalommal adta a városnak és a világnak szóló Urbi et orbi áldását.

„Biztosak lehetünk abban, hogy a mi szeretett pápánk most ott áll az Isten házának ablaka előtt, és lát bennünket, és áldását adja ránk” – mondta.

A temetési szertartás végén 12 feketébe öltözött férfi vette a vállára a koporsót, és bevonult azzal a Szent Péter-bazilikába. A világ televíziói, rádiói egyenes adásban közvetítették a szertartást.

Hármas koporsó

A pápa testét ciprusfa koporsóba helyezték egy péntek reggeli magánceremónián. Fehér fátylat helyeztek az arcára, püspöki süvegét pedig a mellkasára tették.

A szentmise latinul és másik hat nyelven szólalt meg. Az egyenes közvetítés csak a szentmise végéig tartott: azt nem lehetett látni, miként helyezik örök nyugalomra II. János Pált a Szent Péter-bazilika altemplomának főhajójában, XXIII. János egykori sírhelyén. A koporsót a Magnificat dallamainak felcsendülését követően engedték le a sírgödörbe, majd a Salve Regina ének hangzott fel.

A koporsóba egy zacskóban annyi ezüst- és bronzérmet tettek, ahány évig tartott a pápaság, és egy ólomcsőben egy iratot is elhelyeztek, amely II. János Pál pápa rövid életrajzát tartalmazza latin nyelven. Miután Piero Marini és Stanislaw Dziwisz érsekek egy fehér fátylat helyeztek a szentatya arcára, és egy imát mondtak, a végső ajánlás (Ultima commendatio) és búcsúbeszéd (Valedictio) szertartásaira került sor.

A bíborosok a temetést követő kilenc napon át gyászimákat tartanak, majd április 18-án összeül a pápaválasztó konklávé.

Legalább egymillió zarándok Rómában

A Szent Péter téren nagyjából egymillió zarándok gyűlt össze, hogy részt vegyen II. János Pál pápa temetési szertartásán. Egyes becslések szerint a zarándokok száma elérheti akár a hárommilliót is. Több száz ezer ember óriásvásznakon követte figyelemmel a szertartást. Rengetegen jöttek a lengyel fővárosból, Krakkóból. Az elhunyt pápa szülővárosából Rómába érkező zarándokok egy maroknyi lengyel földet vittek magukkal a Szent Péter térre. A tíztagú lengyel delegációt Alexander Kwasniewski elnök vezette és tagja volt a szolidaritás legendás alakja, volt államfő, Lech Valesa is.

Politikusok és egyházi vezetők a szertartáson

A szertartáson 1400 politikus és több száz egyházi vezető vett részt. (Kínát senki sem képviselte.) A gyászszertartás során az oltártól balra 600 bíboros, püspök, a Szent Péter-bazilika kanonokjai és római plébánosok álltak, jobbra pedig a politikusok. A tribün előtt – amelyen az oltár és a szentatya koporsója áll – foglalt helyet mintegy 2500 vatikáni hivatalnok. A politikusok között az első sorban Róma városának delegációja foglalt helyet, élén Walter Veltroni polgármesterrel, majd az állami delegáció, Carlo Azeglio Ciampi, valamint a lengyel küldöttség, Aleksander Kwasniewsi vezetésével. A második sortól következtek az egyéb állami delegációk.

A szertartáson részt vett George Bush, az Egyesült Államok elnöke, Bill Clinton volt amerikai elnök, Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, Tony Blair brit miniszterelnök, Jacques Chirac francia elnök, Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Mihail Fradkov orosz miniszterelnök, Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Mose Kacav izraeli államfő, Luiz Inacio Lula de Silva brazil elnök, János Károly spanyol király, XVI. Károly Gusztáv svéd uralkodó, Abdalláh jordániai király és Károly walesi herceg. Mohammed Katami iráni elnök, Ahmed Korei palesztin miniszerelnök, Stipe Mesic horvát, Traian Basescu román, Basszár el-Aszad szíriai elnök is a résztvevők között volt.

Magyarországot Mádl Ferenc államfő, Gyurcsány Ferenc kormányfő, Szili Katalin, az Országgyűlés és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke képviselte, a zarándokok között ott volt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, Habsburg György utazó nagykövet, Nyakó István, az MSZP szóvivője, Donáth László evangélikus lelkész, szocialista országgyűlési képviselő, az SZDSZ frakciójából Mécs Imre, az MDF képviseletében Dávid Ibolya pártelnök és Sisák Imre országgyűlési képviselő, a Fidesz-delegáció tagjaként pedig Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, és Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt vezetője.

Rendkívüli biztonsági intézkedések

Rómában rendkívüli biztonsági intézkedésekkel készültek a pápai temetésre. A biztonsági erők tízezer tagját mozgósították, Róma légtere több napja zárva van, katonai helikopterek köröznek. A Szent Péter térre vezető útvonalon a katonák és rendőrök átvizsgálták a zarándokok csomagjait és robbanóanyag-kereső kutyákkal járőröznek.

Erdő Péter bíboros prímás példa nélkül állónak nevezte azt a zarándoklatot, amelynek százezrei a világ különböző részeiből azért indultak el, hogy jelen lehessenek II. János Pál pápa temetésén. Erdő Péter úgy fogalmazott: olyan korban élünk, amikor növekszenek a lehetőségek és növekszenek a kockázatok is; globalizálódik minden, még a hit, még a vallásos élet is. Ebben lehetőségek is vannak, de hihetetlen felelősséggel jár – hangsúlyozta az esztergom-budapesti érsek.

Gyanús repülő Róma légterében

Gyanús repülőgépet fogott be Róma légterében és kényszerített leszállásra az olasz légierő két F-16-os vadászgépe. Titkosszolgálati értesülések szerint a gép fedélzetén pokolgépet feltételeztek – közölte a légierő vezérkari főnöke. A gép a pápa temetése miatt elrendelt repülési tilalom ellenére megközelítette az olasz fővárost, ezért döntöttek a kényszerítő intézkedés mellett – mondta az olasz katonai vezető. Az ANSA olasz hírügynökség szerint nem találtak robbanóanyagot a repülőn, de pilótája ellen eljárást indítanak a repülési tilalom megsértése miatt. (radio.hu)

(Forrás: radio.hu, hirtv.hu, katolikus.hu, Info Rádió, Objektív Hírügynökség, BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.