Eredménytelen koalíciós egyeztetés az államfőválasztásról

Lezajlott az első hivatalos egyeztetés a koalíciós pártok között a köztársasági elnök-jelölésről. A koalíciós pártok álláspontjai egyelőre távol vannak egymástól. Tegnap éles szóváltás zajlott le a sajtón keresztül az MSZP és az SZDSZ között az államfőjelölésről.

Magyar Nemzet
2005. 04. 07. 15:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezajlott az első hivatalos egyeztetés a koalíciós pártok között a köztársasági elnök-jelölésről. A koalíciós pártok álláspontjai egyelőre távol vannak egymástól – tudósít a Magyar Rádió.

A mintegy másfélórás megbeszélés után elsőként Pető Iván jött ki az ajtón, ő azt mondta, változatlanul azt várják, hogy közös jelöltje legyen az SZDSZ-nek és az MSZP-nek. A szabad demokraták azt kérték a szocialistáktól, hogy több névvel álljanak elő, hogy közülük választani lehessen. Elfogadják az MSZP-s javaslatot, hogy szociáldemokrata értékeket valló politikust kell jelölniük, de ahhoz tartják magukat, hogy ne legyen pártpolitikus a leendő köztársasági elnök.

Márpedig Szili Katalinhoz keményen ragaszkodik a nagyobbik kormányzópárt, ezt Szabó György szocialista politikus is elismerte. Azt mondta: nem hallottak olyan érveket az SZDSZ-től, hogy Szili Katalin miért ne lenne jó jelölt. Biztosak abban, hogy a jövő hétvégi szocialista kongresszuson is nagy többséggel a jelenlegi házelnököt javasolják majd államfőnek. Szabó György azt is hozzátette: kitartanak az álláspontjuk mellett, nincs okuk, hogy engedjenek ebből. Az egyeztetéseket a koalíciós pártok pénteken folytatják majd a köztársaságielnök-jelöltről.

A köztársasági elnök jelöléssel kapcsolatos kérdésekre válaszolva Pokorni Zoltán a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában egyebek között azt hangsúlyozta, hogy Sólyom László nem a Fidesz jelöltje. A politikus úgy látja, hogy „van a két kormánypárt között felmerült nevek között olyan, akit örömmel fogadnának„. Hozzátette: „jó embert” szeretne látni ezen a poszton, aki méltó köztársasági elnöknek. A volt oktatási miniszter arra a kérdésre, miszerint elképzelhetőnek tartja-e, hogy a szocialisták olyan jelöltet állítsanak, akit a Fidesz is támogatni tud, igennel felelt. Szili Katalin esetleges jelöltségéről kifejtette: egyetért az SZDSZ azon álláspontjával, hogy egy napi aktuálpolitikai küzdelmekben résztvevő politikust nem a legszerencsésebb választani.

Az MSZP elnöke az MDF vezetőjével egyeztetett

A köztársasági elnökjelölésről beszélt Hiller István az MSZP elnöke Dávid Ibolyával, az MDF elnökével és Gémesi Györggyel, az MDF elnökhelyettesével. – Azt szeretnénk, azt szeretném, hogy ha a köztársaságunk új elnökét minél nagyobb szavazati aránnyal választaná meg a magyar Országgyűlés, ezért arra kértem az MDF elnökét és vezetőit, hogy fogadják ezt a kezdeményezésemet. Örömmel mondhatom, hogy a kezdeményezésre pozitív választ kaptam – mondta a megbeszélést követően Hiller István. Dávid Ibolya arra a kérdésre, hogy elfogadható-e az MDF számára Szili Katalin jelöltként, elmondta: személyről nem tárgyaltak – közölte az uno.hu.




Éles szóváltás zajlott le tegnap a sajtón keresztül az MSZP és az SZDSZ között az államfőjelölésről. Toller László, a szocialisták Baranya megyei elnöke a Népszabadságnak adott interjújában azt mondta: a szocialistáknak „elegük van az SZDSZ mentalitásából”, hogy csak olyan személyt támogatnának köztársasági elnöknek, akit ők akarnak. Szerinte megkérdőjeleződne az MSZP vezetésének legitimitása, ha nem Szili Katalin lenne az államfő.

A pécsi polgármester szerint a jelölési folyamat valódi tétje a 2006-os országgyűlési választás. – Akartok 2006-ban közös jelölteket, vagy nem akartok? – tette fel a szabad demokratákhoz címzett kérdését Toller, aki szerint hiba volt több választókerületet átengedni a liberálisoknak 2002-ben. A képviselő úgy vélte, hogy az MSZP vidéki szervezetei a „hátukon vitték be” az SZDSZ-es jelölteket bizonyos önkormányzatokba. Toller nonszensznek tartja a sajtóban felmerült lehetséges személyek államfőjelöltségért való indulását, aki szerint például a szabad demokraták által favorizált Gombár Csabának kétszázalékos támogatottsága van. A baranyai elnök kifejtette, hogy Hiller István pártelnök támogatja a házelnököt, míg Gyurcsány Ferenc „nem igazán ért egyet a jelölésével”.

– Az nem kompromisszum, hogy az összes lehetséges Szili Katalint elénk tárják, és közülük kiválaszthatjuk az egyiket – jelentette ki Kuncze Gábor SZDSZ-elnök, válaszul Toller szavaira. Kuncze szerint a 2006-os választás „nyilván tét az MSZP számára”, az SZDSZ arra készül, hogy 2002-höz hasonlóan önállóan jusson be a parlamentbe.

– Akár az SZDSZ ellenében is kell államfőjelöltet állítania az MSZP-nek – jelentette ki a Hír Televízió műsorában a napokban Horn Gyula. A volt kormányfő az interjúban később ugyanakkor arról beszélt: fontosnak tartja, hogy a köztársasági elnököt négypárti konszenzussal jelöljék.

Habár a Fidesz vezető politikusai többször elmondták, hogy pártpolitikust nem támogatnának, az általuk belső használatra rendelt közvélemény-kutatás szerint a Szövetség szavazóbázisában is jelentős Szili Katalin elfogadottsága – értesült a Magyar Nemzet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.