Németország például tárgyalásokat kezdett Lengyelországgal az álvállalkozók elleni fellépésről: Berlinben ugyanis úgy gondolják, hogy tömegesen telepednek le vállalkozóként olyan lengyelek német földön, akiket valójában munkavállalóként foglalkoztatnak, s csupán az adóterhek, valamint a külföldi munkavállalási tilalom kijátszása érdekében vannak vállalkozói státusban – értesült a Welt. Az új uniós tagállamok polgárai 2001-től szabadon letelepedhetnek a régi tagországokban egyéni vállalkozóként, a munkavállalást a legtöbb ország korlátozza, a legszigorúbban éppen Németország – cikkezik a Világgazdaság.
Más tagállamban is erősödik az olcsó bérű kelet-európaiaktól való félelem: Dániában a kormány a szigorítja a munkavállalási engedélyek kiadását a munkaerő-kölcsönző cégek által az országba kiközvetített kelet-európaiak esetében – számolt be az EUobserver. Svédországban nagy vihart kavart egy olyan lett építőipari vállalat esete amely alkalmazottainak a svéd minimálbérnél alacsonyabb fizetést adott. A kormány ezért ott úgy döntött: megtiltja olyan cégek győztesnek nyilvánítását a közbeszerzési eljárásokon, amelyek nem hajlandók aláírni az iparági kollektív szerződéseket.
Norvégiában a szakszervezeti szövetség lépett fel építőipari minimálbér bevezetésének ötletével a keleti bérdömping megakadályozására. A szakszervezetek egyébként összeurópai szinten is mozgolódnak: a közelmúltban német, holland, lengyel, brit és dán húsipari munkavállalói érdekképviseletek közösen követeltek „megfelelő munkakörülményeket„ az új tagállamokból a régiekbe érkező alkalmazottaknak. A minimálbér rendszerének átalakítása Németországban is napirenden van a bérverseny korlátozásának szándékával Európa latin nyelvű országaiban az EU készülő szolgáltatási direktívája kapcsán erősödnek a félelmek a kelet-európaiaktól – teszi hozzá a Világgazdaság cikkírója.
A valóság azonban más képet mutat: a keleti munkavállalók még közel egy évvel a csatlakozás után sem özönlötték el a régi tagállamokat. Még abban a három tagországban is viszonylag kevés magyar dolgozik, amelyik teljesen megnyitotta tavaly májustól a munkaerőpiacát. A nyugat-európai munkáltatók körében pedig nagy népszerűségnek örvend a keleti munkaerő. Angliában többek között buszsofőröket, Németországban az említett henteseken és építőmunkásokon kívül például spárgaszedőket keresnek.
(Világgazdaság, tőzsdefórum.hu)

Borzalmas véleménye van a Magyar Tudományos Akadémiáról a professzornak