Kevesebb kapkodást kér a Fidesz

Az ellenzék az új felsőoktatási törvény tervezetét elhamarkodottnak találja, s kevesebb kapkodást kér a kormánytól. A Fidesz félti az intézmények önállóságát, és kifogásolták azt is, hogy szerintük a kormány az államilag finanszírozott képzést folyamatosan visszaszorítja.

MNO
2005. 04. 05. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felsőoktatási törvény tervezetéről tárgyalt ma a T. Ház. Magyar Bálint oktatási miniszter a parlamenti képviselők támogatását kérte az új felsőoktatási törvény elfogadásához. – A törvénymódosítás a felsőoktatás radikális átalakítását célozza, az úgynevezett bolognai folyamatra való átállás feltételeit teremti meg – hangoztatta bevezetőjében a szaktárca vezetője.
Magyar Bálint szerint a tízmilliárdokkal gazdálkodó nagy intézményeknek már nem hagyományos, hanem menedzser típusú vezetésre van szükségük, ezért a javaslat szerint minden egyetemen létrejönne egy irányító testület, amelynek külső gazdasági szakemberek is tagjai lennének.

Az ellenzék szerint a törvénytervezet elhamarkodott, 2006-ra nem lesznek készen az érintettek a változásra, ráadásul addig nincs is értelme, amíg a felsőoktatást anyagilag nem teszi rendbe a kormány. Az új rendszernek csak az alapképzését dolgozta ki a kabinet, ezért a változtatást nem egy csapásra kellene végrehajtani – érveltek. – Ilyen jellegű radikális átalakítást, amit most Magyarország tervez, a nálunknál szerintem bölcsebb országok nem választanak. Ezért fogalmaznak úgy a képviselőtársaim, hogy ez vakrepülés. Érdemes ezt az áttérést megtenni, de nem mindegy, hogyan. Kevesebb kapkodás – ez a legfontosabb – hangsúlyozta Pokorni Zoltán.

Az ellenzéki felszólalók úgy látják: azzal, hogy a döntéshozó testületekbe a kormány is jelöl tagokat, az intézmények önállósága csökkenne. Azt is kifogásolták, hogy szerintük a kormány az államilag finanszírozott képzést folyamatosan visszaszorítja, így néhány év alatt további 5-6 ezer fiatalt kényszerít majd tandíjfizetésre.

A kormányoldalról válaszként elhangzott: az iskolák autonómiája éppenhogy nő, például azzal, hogy bevételeiket önállóan átcsoportosíthatják, a maradékot befektethetik, azt a kormány nem vonhatja el tőlük. Tehát vállalkozóként működhetnek. A kormány az irányító testület tagjainak csak kisebbik részét nevezi ki, a többiekről a szenátus dönt – érveltek még a javaslat támogatói. (Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.