A felsőoktatási törvény tervezetéről tárgyalt ma a T. Ház. Magyar Bálint oktatási miniszter a parlamenti képviselők támogatását kérte az új felsőoktatási törvény elfogadásához. – A törvénymódosítás a felsőoktatás radikális átalakítását célozza, az úgynevezett bolognai folyamatra való átállás feltételeit teremti meg – hangoztatta bevezetőjében a szaktárca vezetője.
Magyar Bálint szerint a tízmilliárdokkal gazdálkodó nagy intézményeknek már nem hagyományos, hanem menedzser típusú vezetésre van szükségük, ezért a javaslat szerint minden egyetemen létrejönne egy irányító testület, amelynek külső gazdasági szakemberek is tagjai lennének.
Az ellenzék szerint a törvénytervezet elhamarkodott, 2006-ra nem lesznek készen az érintettek a változásra, ráadásul addig nincs is értelme, amíg a felsőoktatást anyagilag nem teszi rendbe a kormány. Az új rendszernek csak az alapképzését dolgozta ki a kabinet, ezért a változtatást nem egy csapásra kellene végrehajtani – érveltek. – Ilyen jellegű radikális átalakítást, amit most Magyarország tervez, a nálunknál szerintem bölcsebb országok nem választanak. Ezért fogalmaznak úgy a képviselőtársaim, hogy ez vakrepülés. Érdemes ezt az áttérést megtenni, de nem mindegy, hogyan. Kevesebb kapkodás – ez a legfontosabb – hangsúlyozta Pokorni Zoltán.
Az ellenzéki felszólalók úgy látják: azzal, hogy a döntéshozó testületekbe a kormány is jelöl tagokat, az intézmények önállósága csökkenne. Azt is kifogásolták, hogy szerintük a kormány az államilag finanszírozott képzést folyamatosan visszaszorítja, így néhány év alatt további 5-6 ezer fiatalt kényszerít majd tandíjfizetésre.
A kormányoldalról válaszként elhangzott: az iskolák autonómiája éppenhogy nő, például azzal, hogy bevételeiket önállóan átcsoportosíthatják, a maradékot befektethetik, azt a kormány nem vonhatja el tőlük. Tehát vállalkozóként működhetnek. A kormány az irányító testület tagjainak csak kisebbik részét nevezi ki, a többiekről a szenátus dönt – érveltek még a javaslat támogatói. (Magyar Rádió)

Óriási változás jön a gyógyszertárakban