Kezdődik a kullancsszezon

A hirtelen ébredező tavasz a kullancsok szaporodását is meggyorsítja, ezért mielőtt erdőbe, mezőn kirándulásokat teszünk, érdemes tájékozódni a kullancs okozta betegségekről. A hazánkban élő mintegy húszfajta kullancs közül csak néhány terjeszt az emberre is veszélyes betegséget. A legveszélyesebb területek a budai hegyek, az Északi-középhegység, és a Bakony.

MNO
2005. 04. 02. 7:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A meleg és nedves közeg a kullancsok szaporodásának kedvez. Nem csak az erdőkben, ligetekben, de a települések belterületein, így a belvárosi utcákon is megtalálhatóak. A kullancs a tévhittel ellentétben nem hiúzként veti magát az emberre, amikor az erdőben sétál, hanem a lábon fel. A végtagok felől közelíti meg az embert, ezért a kirándulásokra hosszú nadrágban érdemes menni és bár nem elegáns, a zoknit kívülről rá kell húzni a nadrágra. A megelőzés másik módja a kullancs elleni védőoltás, amely az agyvelőgyulladás elleni védettséget képes létrehozni, amit egy vírus terjeszt. Két hét az a legrövidebb idő, ami alatt valamennyi védettség kialakulhat. Két-három hét múlva lehet adni a következő védőoltást, és akkor egy hónappal az első oltás után már 90 százalékos védettségre tesz szert a szervezet.

Ha beleakaszkodik az állat valakibe, akkor minél gyorsabban ki kell szedni. Egy csipesz segítségével, csavaró mozdulattal könnyen eltávolítható. Célszerű feljegyezni valahová a dátumot, mert ha később esetleg a Lyme-kór jelentkezik, akkor kideríthető, mikor történt a fertőzés.

Magyarországon a fertőzött kullancsok száma alapján a budai hegyek, az Északi-középhegység, és a Bakony a legveszélyesebb terület. Leggyakoribb életterük a tölgyerdők. A hazánkban élő mintegy húszfajta kullancs közül csak néhány terjeszt az emberre is veszélyes betegséget, amelyek közül az agyvelőgyulladás, a tibola és a Lyme-kór fordul elő az országban.

Évente átlagosan száz, kullancstól származó vírusos agyvelőgyulladást jegyeznek fel hazánkban. Egy-két hét után előbb közepesen magas láz, fej- és izomfájdalom, deréktáji fájdalom, rossz közérzet jelentkezik. Ha a vírus bejut később a központi idegrendszerbe is, a korábbinál magasabb lázat okoz, amelyet szédülés, heves fejfájás, hányás kísér. A tarkó kötötté válik.

A tibola lappangási ideje átlagosan kilenc nap. A csípés közelében levő nyirokcsomók megduzzadnak, a fej forgatása fájdalmat okoz. Ezzel egyidejűleg vagy valamivel később a csípés helyén göb, esetleg hólyag jelenik meg, váladékozás kezdődik, majd a bőrterületen pörk jelenik meg. Antibiotikumos kezeléssel könnyen, gyorsan gyógyítható a beteg.

Körülbelül csak minden ezredik kullancs fertőzött a Lyme-kór vagy az esetlegesen jelentkező babesia-fertőzés vírusával. A Lyme-kór három naptól egy hónapig terjedő idő után okoz tüneteket. Egy apró folt vagy göb jelenik meg a bőrön, majd a bőrpír kifelé terjedni kezd. Hidegrázás kíséretében belázasodik a beteg, fáj a feje, hányingere támad. Később idegi, szív- és ízületi panaszok is jelentkezhetnek. Antibiotikumos kezeléssel ez is jól gyógyítható.

(Forrás: Orpheus Állatvédő Egyesület, Magyar Rádió, dental.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.