Ma Magyarországon a közalkalmazottként dolgozó orvosoknak 16, illetve 24 órányi ügyeletből csak négy-hat órát ismernek el valós munkavégzésként, vagyis az ügyeleti időnek csak a negyedét fizetik ki nekik. A Veszprém Megyei Munkaügyi Bíróságon tegnap született első fokú, úgynevezett közbenső ítélet kimondja: az ügyelet teljes egésze munkaidőnek számít – tudta meg a Magyar Hírlap Kahler Frigyestől, a veszprémi bíróság szóvivőjétől. Legalább 25-30 ezer orvos van a felperes Veszprém megyei doktorhoz hasonló helyzetben. Várhatóan az alperes, vagyis a munkáltató önkormányzat fellebbezéssel fog élni. Ha az ítélet jogerőre emelkedik, a veszprémi orvos elvileg az uniós csatlakozásunkig visszamenőleg igényelhet kártérítést az eljárás további részében.
Becslések szerint több tízmilliárd forintjába került volna az államnak, ha az európai uniós csatlakozás óta kifizeti az összes közalkalmazott orvos teljes ügyeletét. Ha az ügyben jogerős döntés születik, s ennek nyomán tömegével indulnak perek, ilyen nagyságrendű kártérítést követelhetnek majd az orvosok, és – ha megnyerik a pereket – a jövőben négyszer több pénzt kell fizetni nekik egy-egy ügyeletért.
Az európai uniós irányelv – amelynek hatálya 2004. május 1-jétől Magyarországra is kiterjed – az ügyelet teljes időtartamát munkának ismeri el. Az Európai Bíróság több ítéletében is egyértelművé tette, hogy az ügyelet munkaidőnek számít. Hazánkban viszont még mindig egy 2000-es rendeletet alkalmaznak ebben a kérdésben. A Magyar Orvosi Kamara emiatt már korábban az Alkotmánybírósághoz, az ombudsmanhoz és az Európai Bizottsághoz fordult.
A Magyar Nemzet múlt héten tett közre egy cikket, amelyben megírja, hogy Mánya Kristóf gyermekgyógyász hasonló okokból indított pert munkáltatója, a gyöngyösi Bugát Pál Kórház ellen.

A díler menekülés közben próbálta eltüntetni a bizonyítékot – nem sikerült