A politikai kockázat 68-as értéke továbbra is alacsony. A gazdasági rizikófaktor (EcoRisk) aktuális értéke 2004. negyedik negyedéve végén 50,8 pont volt, vagyis a magyar gazdaságot továbbra is közepes kockázat jellemzi – mondta Martin József Péter, a Figyelő főszerkesztője az Országjelentés prezentálását szolgáló mai sajtótájékoztatón.
A politikai kockázati index (PRI) értéke 2004-ben 68 pont volt, amely szerint hazánkban továbbra is alacsony a politikai rizikó. A pontszám a 2003-as értékhez képest ugyanakkor 3 pontos csökkenést mutat, tehát 2004-ben a szakértők szerint az előző évihez képest enyhén növekedett Magyarországon a politikai kockázat.
Az értékelés szerint a negatív irányú elmozdulást elsősorban a kormányváltás, valamint a jogbiztonság területén tapasztalható hiányosságok okozták. További kockázatnövelő tényezőként értékelték a szakértők, hogy valamelyest növekedett az idegenellenesség mértéke, és hogy az elmaradt reformok több területen is az eleve meglévő problémák felerősödéséhez vezettek. A Political Capital Institute szerint a 2005-ös évben nem várható a politikai kockázat jelentős mértékű csökkenése. Az országgyűlési választások előtt mélyreható reformok elindítására kicsi az esély, amit a politikai ellentétek várható élesedése is alátámaszt.
Gazdasági rizikó: pozitív évkezdet után borúsabb kilátások
A negyedévente közzétett EcoRisk 2004. IV. negyedévi értéke 50,8 pont volt, szemben a 2003. IV. negyedévi 50,3 ponttal. Ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaságot továbbra is közepes rizikó jellemzi. A legfőbb kockázati tényező a külső és a belső egyensúlyi mutatók alakulása, mindenek előtt az államháztartás mérete és szerkezete. Az év elején még jónak látszó konjunkturális kilátások az esztendő második felére borúsabbá váltak, az export- és beruházásvezérelt fordulat kedvező hatása megkopott.
A konjunkturális és a munkapiaci kockázatok 2004 végére megnőttek, miközben a pénzügyiek valamelyest mérséklődtek. Az országkockázat várt csökkenése tavaly elmaradt, pedig a külső környezet – már csak az uniós csatlakozás miatt is – inkább kedvezőnek volt mondható. A kapott eséllyel az ország egyelőre nem tudott élni.
Magyarország pillanatnyilag messze van attól, hogy visszakapaszkodjon az „alacsony” kockázati értékű zónába, ahol 2000 elején tartózkodott. Az elemzők várakozása szerint 2005-ben a konjunkturális rizikófaktorok tovább nőnek. A gazdaság egésze szempontjából a kulcs az egyensúlyi pozíciók, az államháztartás rendbetétele lenne – ezt azonban a választások közelsége a magyarországi tapasztalatok szerint felettébb kétségessé teszi. A gazdasági kockázat így várhatóan az idén sem mérséklődik számottevően.
(Forrás: portfolio.hu)

Kígyó miatt rettegtek Lentiben, futótűzként terjedt a hír