Nőtt a politikai és stagnált a gazdasági kockázat

A Figyelő és a Political Capital Institute szakértői által idén második alkalommal elkészített indexek szerint tavaly enyhén növekedett hazánkban a politikai és stagnált a gazdasági kockázat. A negatív irányú elmozdulást elsősorban a kormányváltás, valamint a jogbiztonság területén tapasztalható hiányosságok okozták. Szakértők szerint a gazdasági kockázat az idén sem mérséklődik.

MNO
2005. 04. 13. 10:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai kockázat 68-as értéke továbbra is alacsony. A gazdasági rizikófaktor (EcoRisk) aktuális értéke 2004. negyedik negyedéve végén 50,8 pont volt, vagyis a magyar gazdaságot továbbra is közepes kockázat jellemzi – mondta Martin József Péter, a Figyelő főszerkesztője az Országjelentés prezentálását szolgáló mai sajtótájékoztatón.

A politikai kockázati index (PRI) értéke 2004-ben 68 pont volt, amely szerint hazánkban továbbra is alacsony a politikai rizikó. A pontszám a 2003-as értékhez képest ugyanakkor 3 pontos csökkenést mutat, tehát 2004-ben a szakértők szerint az előző évihez képest enyhén növekedett Magyarországon a politikai kockázat.

Az értékelés szerint a negatív irányú elmozdulást elsősorban a kormányváltás, valamint a jogbiztonság területén tapasztalható hiányosságok okozták. További kockázatnövelő tényezőként értékelték a szakértők, hogy valamelyest növekedett az idegenellenesség mértéke, és hogy az elmaradt reformok több területen is az eleve meglévő problémák felerősödéséhez vezettek. A Political Capital Institute szerint a 2005-ös évben nem várható a politikai kockázat jelentős mértékű csökkenése. Az országgyűlési választások előtt mélyreható reformok elindítására kicsi az esély, amit a politikai ellentétek várható élesedése is alátámaszt.

Gazdasági rizikó: pozitív évkezdet után borúsabb kilátások

A negyedévente közzétett EcoRisk 2004. IV. negyedévi értéke 50,8 pont volt, szemben a 2003. IV. negyedévi 50,3 ponttal. Ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaságot továbbra is közepes rizikó jellemzi. A legfőbb kockázati tényező a külső és a belső egyensúlyi mutatók alakulása, mindenek előtt az államháztartás mérete és szerkezete. Az év elején még jónak látszó konjunkturális kilátások az esztendő második felére borúsabbá váltak, az export- és beruházásvezérelt fordulat kedvező hatása megkopott.

A konjunkturális és a munkapiaci kockázatok 2004 végére megnőttek, miközben a pénzügyiek valamelyest mérséklődtek. Az országkockázat várt csökkenése tavaly elmaradt, pedig a külső környezet – már csak az uniós csatlakozás miatt is – inkább kedvezőnek volt mondható. A kapott eséllyel az ország egyelőre nem tudott élni.

Magyarország pillanatnyilag messze van attól, hogy visszakapaszkodjon az „alacsony” kockázati értékű zónába, ahol 2000 elején tartózkodott. Az elemzők várakozása szerint 2005-ben a konjunkturális rizikófaktorok tovább nőnek. A gazdaság egésze szempontjából a kulcs az egyensúlyi pozíciók, az államháztartás rendbetétele lenne – ezt azonban a választások közelsége a magyarországi tapasztalatok szerint felettébb kétségessé teszi. A gazdasági kockázat így várhatóan az idén sem mérséklődik számottevően.

(Forrás: portfolio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.