Füzes Attila úgy fogalmazott, a magántőke jelenléte ellenére nem tudnak több fizetést kínálni az orvosoknak mint máshol. Meglátása szerint az intézmény munkaerő-piaci versenyképességét elsősorban a befektetők által szerződésben vállalt fejlesztések, a munkakörülmények folyamatos javítása adja. A kiskunhalasi kórházban ezekben a hónapokban dolgoznak ki egy új bérrendszert: kollektív szerződésben rögzítik majd, hogy miként vezetik be a teljesítményhonorálást a bérezésbe – írja a weborvos.hu.
Az uniós csatlakozás kapcsán elvileg egy nyugat-európai orvos nyugodtan dolgozhat Magyarországon, azonban ezért a pénzért, amit itt kapna, nem jön, sőt a magyar szakember is kimegy külföldre – vélekedett az orvosok tömeges elvándorlásával kapcsolatban Gyenes Géza, a Magyar Orvosi Kamara főtitkára. Jelenleg 200-nál több alapellátási praxis betöltetlen, és az átlagéletkor az alapellátásban szintén 60 felé közelít, minek következtében az elsődleges ellátást is egyre nehezebb lesz biztosítani humánerőforrás miatt – mondta Tulassay Tivadar, a SOTE rektora a közelmúltban.
Mindehhez nagyban hozzájárul, hogy jelenleg Magyarországon jogi nonszenszek fordulnak elő ügyeletügyben, olyan magas az orvosok túlterheltsége. Ez a fajta túlterheltség és az alulfizetettség arra ösztönzi a kollégákat, hogy olyan helyre menjenek, ahol jobban fizetnek – mondta Gyenes Géza.
Nehezen megjósolható jövő előtt állnak az orvosok – nyilatkozta tegnap a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger István szerint, ha a most folyó túlmunkadíj kifizetésére irányuló perekben jogerős ítéletek születnek, akkor a mindenkori kormányzat lépéskényszerbe kerül. Amennyiben a költségvetés nem fizeti ki a megítélt elmaradt díjakat egyre több orvos hagyja majd el a pályát. (Mint ismeretes: hétfőn a Veszprém Megyei Munkaügyi Bíróság precedens értékű perben ügyeleti díja kifizetéséért pereskedő közalkalmazott orvos javára döntött.)
(Magyar Rádió, weborvos.hu)

Az autópályán lerobbanni életveszélyes is lehet – mi legyen az első teendőnk?